Pazaryeri çatısı 1.2 megavat elektrik üretecek!

İlçeler 11.01.2023 - 12:54, Güncelleme: 11.01.2023 - 12:54
 

Pazaryeri çatısı 1.2 megavat elektrik üretecek!

Lapseki ilçesinde yapımına yaklaşık bir yıl önce başlanılan Kapalı Pazaryeri'nin çalışmalarında sona yaklaşıldı. Pazaryerinin çatısına kurulacak güneş panelleri ile 1.2 megavat elektrik üretilmesi planlanıyor.
Lapseki'de belediye tarafından yaklaşık bir yıl önce kapalı pazaryerinin çalışmalarına başlanıldı. Bir ay içerisinde açılması planlanan pazaryeri, 12 bin 500 metrekare alan üzerinde, 10 bin 400 metre kapalı alanda 527 peron bulunacak. Sebze, meyve, balıkçı ve giyim peronları olacağı pazaryerinin çatısına kurulacak güneş panelleriyle 1.2 megavat enerji üretilecek. Üretilecek elektrik ile de belediyenin katı atık ve arıtma tesislerinin enerjisinin karşılanması planlanıyor. Kapalı pazaryerinde artık sona doğru geldiklerinin altını çizen Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, "Kapalı pazaryeriyle ilgili çalışmalar şu anda çevre düzenlemesiyle devam ediyor. Kapalı alan bölümü hemen hemen bitti diyebiliriz. Sadece sonradan iş artışıyla ilave ettiğimiz bazı çalışmalar yapılıyor. Sonrasında kapılar takılacak. İdari bina tamamlandı. Artık çok yakın zamanda hem pazar esnafımızı, hem de Lapsekili vatandaşlarımızın hizmetine açmış olacağız. Sona geldik diyoruz ama inşallah bir ay içerisinde açmış oluruz diye düşünüyorum. Toplamda 12 bin 500 metrekare alan da 10 bin 400 metrekare kapalı alan olan 527 tane peronu olan yaklaşık 313 tane sebze, meyve ve 7 tane balıkçı peronu olup, diğer bölümleri de giyim olan sonradan ilave ettiğimiz çiçekçilere ve fidancılara da ayıracağımız bölümler olacak. Toplam 527 peronumuz var. Gerçekten Lapseki gibi bir ilçe için nüfusumuza göre yeterli bir pazaryeri olduğunu düşünüyorum. Kapalı pazaryerindeki peronların yüzde 75’i satıldı. Kalan peronlarda önümüzdeki günlerde ihalesi yapılıp, satılacak” diye konuştu. Kapalı pazaryerinin bir özelliği daha olacağını belirten Başkan Yılmaz, "Kapalı pazaryerinde Güneş Enerjisi Sistemi olacak. Lapseki Belediyesi’nin kullanacağı elektriği kapalı pazaryeri çatısına kurulacak olan güneş panelleriyle üretmeyi planlıyoruz. Bu projede de artık sona gelindi. Çok yakında bu projeye de başlanacak. Ama tabii ki önceliğimiz kapalı pazaryeri, kış dönemine geldik. Yağmurlar başlamadan bir an önce açılması için uğraşıyoruz. İnşallah kısa zamanda da Lapseki halkının, pazarcıların ve esnafın hizmetine kapalı pazaryerini sunmuş olacağız" dedi.
Lapseki ilçesinde yapımına yaklaşık bir yıl önce başlanılan Kapalı Pazaryeri'nin çalışmalarında sona yaklaşıldı. Pazaryerinin çatısına kurulacak güneş panelleri ile 1.2 megavat elektrik üretilmesi planlanıyor.

Lapseki'de belediye tarafından yaklaşık bir yıl önce kapalı pazaryerinin çalışmalarına başlanıldı. Bir ay içerisinde açılması planlanan pazaryeri, 12 bin 500 metrekare alan üzerinde, 10 bin 400 metre kapalı alanda 527 peron bulunacak. Sebze, meyve, balıkçı ve giyim peronları olacağı pazaryerinin çatısına kurulacak güneş panelleriyle 1.2 megavat enerji üretilecek. Üretilecek elektrik ile de belediyenin katı atık ve arıtma tesislerinin enerjisinin karşılanması planlanıyor.
Kapalı pazaryerinde artık sona doğru geldiklerinin altını çizen Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, "Kapalı pazaryeriyle ilgili çalışmalar şu anda çevre düzenlemesiyle devam ediyor. Kapalı alan bölümü hemen hemen bitti diyebiliriz. Sadece sonradan iş artışıyla ilave ettiğimiz bazı çalışmalar yapılıyor. Sonrasında kapılar takılacak. İdari bina tamamlandı. Artık çok yakın zamanda hem pazar esnafımızı, hem de Lapsekili vatandaşlarımızın hizmetine açmış olacağız. Sona geldik diyoruz ama inşallah bir ay içerisinde açmış oluruz diye düşünüyorum. Toplamda 12 bin 500 metrekare alan da 10 bin 400 metrekare kapalı alan olan 527 tane peronu olan yaklaşık 313 tane sebze, meyve ve 7 tane balıkçı peronu olup, diğer bölümleri de giyim olan sonradan ilave ettiğimiz çiçekçilere ve fidancılara da ayıracağımız bölümler olacak. Toplam 527 peronumuz var. Gerçekten Lapseki gibi bir ilçe için nüfusumuza göre yeterli bir pazaryeri olduğunu düşünüyorum. Kapalı pazaryerindeki peronların yüzde 75’i satıldı. Kalan peronlarda önümüzdeki günlerde ihalesi yapılıp, satılacak” diye konuştu.
Kapalı pazaryerinin bir özelliği daha olacağını belirten Başkan Yılmaz, "Kapalı pazaryerinde Güneş Enerjisi Sistemi olacak. Lapseki Belediyesi’nin kullanacağı elektriği kapalı pazaryeri çatısına kurulacak olan güneş panelleriyle üretmeyi planlıyoruz. Bu projede de artık sona gelindi. Çok yakında bu projeye de başlanacak. Ama tabii ki önceliğimiz kapalı pazaryeri, kış dönemine geldik. Yağmurlar başlamadan bir an önce açılması için uğraşıyoruz. İnşallah kısa zamanda da Lapseki halkının, pazarcıların ve esnafın hizmetine kapalı pazaryerini sunmuş olacağız" dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.