Ekonomi Haber Girişi: 04.10.2021 - 12:52, Güncelleme: 04.10.2021 - 12:52

Üretici Dikim Yapmadı

 

Üretici Dikim Yapmadı

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Üreticilerin istediği fiyatlardan ürünlerini satamamasından dolayı bölgemizde dikim azaldı. Domatesin fiyatı daha da yükselecek” dedi.
Geçtiğimiz haftalarda, Cuma Pazarı’nda kilosu 2 Liraya satılan domatesin fiyatı bu hafta yükseldi. Kilosu 5-6 TL’den alıcı bulan ve cep yakan fiyatların nedenini açıklayan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Üreticilerin istediği fiyatlardan ürünlerini satamamasından dolayı bölgemizde dikim azaldı. Domatesin fiyatı daha da yükselecek” dedi. Cuma günleri insanların uğrak yeri olan semt pazarında bu hafta domates fiyatları arttı. Geçen haftalarda kilosu 2-3 TL olan domates, bu hafta 5-6 TL’ye satılıyor. Çanakkale’de domates fiyatlarının artışını Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya değerlendirdi. Kaya açıklamasında,  “Bu arz talep dengesinin sıkışmasıdır. Pazara arz edilen mal ile pazarın talep ettiği malın arasındaki makasın açılmasından dolayı, fiyatlarda da bu makas açılır. Özellikle domates, ciddi şekilde zor ve masraflı üretimi olan bir üründür. Hastalıklarla mücadele noktasında domateste ciddi zorluklar vardır. Yine üretim ve bakım konusunda ciddi şekilde zorlukları olan bir ürün olduğu için geçmiş yıllarda da üreticilerin istediği fiyatlardan ürünlerini satamamasından dolayı bölgemizde dikim azaldı. Bu sebepten dolayı domates fiyatları bölgemizde yükselişe geçmiş durumda. Biraz daha yükselecektir bu fiyatlar ama son turfanların bir kısmı daha çıkmadı. Özellikle bölgemizde “Çanakkale Domatesi” dediğimizde son turfan aklımıza gelir. Son turfan domateslerin de bir kısmı tam anlamıyla çıkmadığı için şu an, pazara sunulan ürünün azlığından dolayı fiyatların bu şekilde yükseldiğini düşünmekteyiz” dedi.
Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Üreticilerin istediği fiyatlardan ürünlerini satamamasından dolayı bölgemizde dikim azaldı. Domatesin fiyatı daha da yükselecek” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda, Cuma Pazarı’nda kilosu 2 Liraya satılan domatesin fiyatı bu hafta yükseldi. Kilosu 5-6 TL’den alıcı bulan ve cep yakan fiyatların nedenini açıklayan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Üreticilerin istediği fiyatlardan ürünlerini satamamasından dolayı bölgemizde dikim azaldı. Domatesin fiyatı daha da yükselecek” dedi.
Cuma günleri insanların uğrak yeri olan semt pazarında bu hafta domates fiyatları arttı. Geçen haftalarda kilosu 2-3 TL olan domates, bu hafta 5-6 TL’ye satılıyor. Çanakkale’de domates fiyatlarının artışını Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya değerlendirdi.
Kaya açıklamasında,  “Bu arz talep dengesinin sıkışmasıdır. Pazara arz edilen mal ile pazarın talep ettiği malın arasındaki makasın açılmasından dolayı, fiyatlarda da bu makas açılır. Özellikle domates, ciddi şekilde zor ve masraflı üretimi olan bir üründür. Hastalıklarla mücadele noktasında domateste ciddi zorluklar vardır. Yine üretim ve bakım konusunda ciddi şekilde zorlukları olan bir ürün olduğu için geçmiş yıllarda da üreticilerin istediği fiyatlardan ürünlerini satamamasından dolayı bölgemizde dikim azaldı. Bu sebepten dolayı domates fiyatları bölgemizde yükselişe geçmiş durumda. Biraz daha yükselecektir bu fiyatlar ama son turfanların bir kısmı daha çıkmadı. Özellikle bölgemizde “Çanakkale Domatesi” dediğimizde son turfan aklımıza gelir. Son turfan domateslerin de bir kısmı tam anlamıyla çıkmadığı için şu an, pazara sunulan ürünün azlığından dolayı fiyatların bu şekilde yükseldiğini düşünmekteyiz” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.