Yükselen Yıldız: Ezine OSB

Çanakkale Valiliği öncülüğünde, İl Özel İdare, Ezine Belediyesi ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığının katılımıyla 2017 yılında kurulan ve altyapı çalışmaları hızla devam eden Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Türkiye’de yükselen bir yıldız olacak. OSB tamamlandığında 6 Bin ile 8 Bin arasında kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor.

“Sanayicimiz büyük pazarlara girme olanağı bulacak”

Çanakkale Valiliği öncülüğünde, İl Özel İdare, Ezine Belediyesi ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığının katılımıyla 2017 yılında kurulan ve altyapı çalışmaları hızla devam eden Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Türkiye’de yükselen bir yıldız olacak. OSB tamamlandığında 6 Bin ile 8 Bin arasında kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor.

Şu anda 85 başvurusu olan Çanakkale Ezine OSB’de 90 marka yer alacak. Çanakkale’de üretilen tüm ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve ihracatı yönünde bütün imkânları üreticinin önüne sunan OSB aynı zamanda doğa ile barışık bir sanayi merkezi olacak.

Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölge Müdürü Çağrı Oğuzhan OSB’nin geldiği son aşamayı gazetemize anlattı. Müdür Oğuzhan, “Burada sanayicimiz bilinçli tarım ve hayvancılığın önünü açarak daha büyük pazarlara girme olanağı bulacak. Devletimiz bu konuda çok hassas ve duyarlı davranıyor. Ezine OSB’yi bir an önce üretime geçirmek için elimizden geleni yapıyoruz.  Çanakkale’mizde ürünlerimiz hiçbir şekilde tarlada kalmayacak tarımla gıda ile ilgili her ürünün değerlendirilip ülkemiz ekonomisine Çanakkale’miz olarak katkıda bulunması için var gücümüzle çalışıyoruz.  Çanakkale’miz tarihi, turizmi, boğazı ile birçok alanda adını duyurmuş iken Ezine gıda ihtisas OSB faaliyete geçtiğinde ülkemizin de gıda sanayisinde gündemine oturup katma değerde bulunmasını sağlamasını istiyoruz Bunun için önümüzde hiçbir engel yok, ne yapıyorsak Çanakkale’miz için yapıyoruz” dedi.

2019’un ikinci yarısında alt yapı inşaat sürecinin bitmiş olacağını öngördüklerini dile getiren Bölge Müdürü, “Ezine Gıda İhtisas OSB’nin “2016 yılının ortalarında başlayan kuruluş çalışmalarımız yıl sonunda bakanlığımız tarafından sicil no’sunu alarak çalışmalarına hız kazandırmıştır. İlerleyen süreç içinde yaklaşık 1360 dönüm üzerinde kamulaştırma, imar planları, parselasyon ve alt yapı süreçlerini bitirmiş bulunmaktadır ve yakın bir tarih itibariyle Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğündeki Adres kayıt sistemine kaydımızı da yaptırmış bulunmaktayız. Yakında Altyapı inşaatlarının imalat süreci de ihalesi yapıldıktan sonra başlayacak ve  91 adet sanayi parselimize imkan tanıyacak olan alt yapı sürecinin de imalatını yakın bir zaman içerisinde sahada izleyecek olacaksınız. 2019 Haziran- Temmuz döneminde alt yapı inşaat sürecini hemen hemen bitirmiş olup sanayicimize sunacağız.” dedi.

“6 BİN İLE 8 BİN ARASINDA VATANDAŞA İSTİHDAM SAĞLAMAYI ÖNGÖRÜYORUZ”

 85’in üzerinde talep olduğunu da sözlerine ekleyen Müdür Oğuzhan, “Ezine Gıda İhtisas OSB’de 91 adet sanayi parselimiz var.  Yöremizde Gıda İhtisas Organize Bölgesi kuruluyor çünkü buna ihtiyaç vardı. İhtisastan kastımız şudur. Sadece gıda üzerine ihtisaslaşmış firmalara yer vereceğiz ve kümeleme çalışmalarımızı da bilinçli bir şekilde buna göre yapmayı planlıyoruz ihtisas OSB’mizde  süt ve süt ürünlerinin, balık, et, zeytin gibi bölgemizde üretilen hemen hemen tüm gıda ürünlerini bu disiplin içerisinde toparlanıp işlenip paketlenip daha kolay bir şekilde pazara ulaşmasını sağlayacağız. Şu anda ön talep başvurularını kabul ediyoruz, yakın bir zaman içinde arsa tahsisi için çağrıya çıkıp tahsislerimizi yapacağız. Şu anda 85’in üzerinde bir ön talep başvurusu almış bulunmaktayız ayrıca OSB’nin bölgeye katkıları arasında özellikle bölgeye sağlayacağı istihdam katkısı, Çanakkale’de üretilen ürüne sağlanacak olan ihracat imkânı gibi OSB bünyesindeki firmaların bölgemizin ekonomisine ne kadar farklılık yaratarak büyük bir katkıda bulunacağını görmüş olacağız ve bugün itibari ile OSB kurulduğunda ve hayata geçtiğinde 6 bin ile 8 bin arasında vatandaşa istihdam sağlamayı öngörüyoruz çevresel faktörlerle beraber tüm Çanakkale iline faydasının olacağını düşünüyoruz, Tarım ve gıda ile ilgilenecek insanlarımızın da sayısı artacak. Bölgemizde nakliyeciden tutun da tarladan ürün toplayan üreticimize kadar herkesin bu işte emeği olacak ve herkes bu işten fayda görecek” dedi.  

“EZİNE OSB DOĞA İLE BARIŞIK BİR SANAYİ MERKEZİ OLACAK”

Doğa ile barışık bir sanayi tesisi olacağını da dile getiren Müdür Oğuzhan sözlerini, “İlçelerimizde köylerimizde özellikli ürünler var bunlarla ilgili yıllardır emek veren sanayicimizin Ezine gıda ihtisas OSB’mizin imkânlarından faydalandırmak istiyoruz. Farklılıklarımızın arasında neden OSB dersek; burada arıtma tesisi olacak. Firmalar ÇED raporu için uğraşmayacak.  KDV’lerde kolaylıklar var, gümrük muafiyetleri, sigorta primlerinde kolaylıklar vs. İç işleyişte sanayicimizi için altyapı ve üst yapı imkânlarından tutunda büyük kolaylıklar var. Ezine gıda ihtisas OSB bölgenin yükselen yıldızı.  Vatandaşlarımızdan ve sanayicimizden yoğun ilgi görüyoruz. OSB’nin Ezine’de kurulmasının sebebi ulaşım ağının ve tarım ile gıda ürünlerinin merkezinde olması. Bu bölgede çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşan insanlarımızın fazla olmasından dolayı ve Tüm Çanakkale ile birlikte Ezine Bayramiç Ayvacık hattı ciddi derecede canlanacak. Lâpseki’nin meyvesinden Küçükkuyu’nun zeytinine,  Yenice’nin kapya biberine yörenin sütünden etine balığına sebzesinden meyvesine kadar tüm ürünler değerlendirilecek.  Ezine OSB doğa ile barışık bir gıda sanayisi şehri olacak “ifadeleri ile sonlandırdı.

PAYLAŞ