YEREL YÖNETİMLER İLE İLGİLİ BEKLENTİLERİMİZ DE VAR

“YEREL YÖNETİMLER İLE İLGİLİ BEKLENTİLERİMİZ DE VAR” Koronavirüs salgını sonrasında ekonomik anlamda en çok etkilenen sektörlerden biri olan turizm, Çanakkale’de de birçok işletmeyi zor koşullara sürükledi. Çanakkale Turistlik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan bu süreçte yerel yönetimlerden beklentileri olduğunu belirterek; “Yerel yönetimler ile ilgili beklentilerimizde var turizm sektörü olarak. Özellikle turizm işletmelerinin sabit giderleri olan su, çevre temizlik ve benzeri türlerdeki vergiler en azından Nisan, Mayıs ve Haziran ayları içerisinde ötelenmesi ve ilerleyen süreçlerde ödeme kolaylığı sağlanarak ödenmesini talebimiz var. Çünkü gerçekten turizm tesislerimizin yüzde doksanı kapalı durumda. Açık olan tesislerde sadece çok asgaride temel çalışmalarını yerine getiriyorlar herhangi bir gelir kazanmaları söz konusu değil. Bu çerçevede bu kurumlarımızın bu zor süreci geçirmemizde yapacakları destekleri çok çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

“YEREL YÖNETİMLER İLE İLGİLİ BEKLENTİLERİMİZDE VAR”
Hükümetin yapmış olduğu desteklerden de bahseden Aydeğer, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın gerçekleştirmiş olduğu ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ çerçevesinde tesislerimizin neredeyse büyük çoğunluğu çalışanlarını işten çıkarmayarak kadrolarını muhafaza ettiler. Bakanlığımızın desteği ile bir şekilde kısmı olarak brüt ücretlerinin yüzde atmışı kadar bir meblağın kendilerine ödenmesi kaydı ile bu süreç şu an işlemeye başladı. Kısa çalışma ödeneği ile en azından süreç çalışanlar için bir nebze de olsun olumlu seyrediyor. Finansal kısma da baktığımızda yine bankalar ile ilgili birçok yeni mevzuat ortaya konuyor. Birtakım vergilerde ötelemeler yapıldı. Bunun haricinde yeni devreye alınması planlanan şehir vergisi’ de Turizm Bakanlığı tarafından 2021 yılına ertelendi.  Ancak turizm tanıtma fonu ile ilgili vergi alınmaya devam ediliyor. Bu vergi ile ilgili bizde turizmciler olarak gerekli mercilere bu verginin de alınmaması ve ötelenmesi ile ilgili taleplerimizi iletiyoruz. Yerel yönetimler ile ilgili beklentilerimizde var turizm sektörü olarak. Özellikle turizm işletmelerinin sabit giderleri olan su, çevre temizlik ve benzeri türlerdeki vergiler en azından Nisan, Mayıs ve Haziran ayları içerisinde ötelenmesi ve ilerleyen süreçlerde ödeme kolaylığı sağlanarak ödenmesini talebimiz var. Çünkü gerçekten turizm tesislerimizin yüzde doksanı kapalı durumda.  Açık olan tesislerde sadece çok asgaride temel çalışmalarını yerine getiriyorlar herhangi bir gelir kazanmaları söz konusu değil. Bu çerçevede bu kurumlarımızın bu zor süreci geçirmemizde yapacakları destekleri çok çok önemsiyoruz” diye anlattı.

“BEKLENTİMİZ HAZİRAN ORTASI”
Aydeğer, Ramazan Bayramı’nda da bu sürecin devam edebileceğini vurgulayarak, “Bu nedenle bizim bu süreç ile alakalı beklentimiz Haziran ortası ile beraber belirli çerçevelerde iç turizm hareketinin başlayacağı yönünde. Bu sürenin ilk bir aylık sürecinin de daha temkinli olacağını da varsayarak Temmuz ayı ortası ile beraber Eylül ortasına kadarki sürecin iç turizm acısından biraz daha iyi olabileceğini düşünüyoruz. Şimdi hem bilim insanları hem de sektör analistçileri turizmdeki tüketici eğilimleri konusunda sürekli bir araştırma içerisinde. Dış turizm açısından da beklentimiz belki Uzak doğudan gelecek turistlerin diğer turistlere göre daha öncelikli ülkemize gelebileceğini düşünüyoruz. Turizmden faydalanacak misafir eğilimlerine geldiğimiz zaman ise hiçbir şekilde eski normal turizm koşullarına dönülmeyeceğini düşünüyoruz turizmciler olarak. Yani eski turizm alışkanlıklarına kesinlikle dönülmeyeceğini düşünüyoruz. Yeni dönemde turizm hareketlerinde bir değişim göreceğiz. Özellikle turizm araştırma şirketlerinin yapmış olduğu bilimsel araştırmalar var. Kısa süreli tatiller, yani tatile çıkacak olan kişiler uzun mesafelere, uçakla gidilen tatiller yerine kendilerine ait olan araçlar ile yakın çevrelerine gidip gelme konusunda bir eğilim içerisinde olacaklar ilk etapta. Şu an beklenen, yapılan anketlerde, yapılan çalışmalarda ortaya çıkan tatil şeklinin bir tanesi bu” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ