ÜLGÜR GÖKHAN’IN RANT PAZARLIĞINA ÖMERCİOĞLU’DAN SERT TEPKİ!

Meclis üyelerinin iradelerini hiçe sayarak, bir hafta sonu imar müdürünü de yanına alarak henüz imarı dahi olmayan ve önümüzdeki aylarda meclis gündemine gelecek olan eski Sümerbank arazisi üzerine yapılmak istenen konutlarla ilgili toplantı düzenleyen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a AK Parti Belediye meclis Üyesi Avukat Tülay Ömercioğlu Aralık meclis toplantısında sert tepki gösterdi. Başkan’ın İmar Müdürüyle böyle bir toplantıya katılmasının suç olduğunun altını çizen Ömercioğlu; “Bizim burada bir ev sahibi olmak için biriktirdiği tüm parayı yatıran 335 kardeşimizle bir sorunumuz yok, olamaz da biz de onlar ev sahibi olsun istiyoruz. Bu konuyu siz reddettiğinizde, biz bu vatandaşların evi olsun istiyorduk. Bizim sorunumuz usul ile, 335 vatandaşımızı bir şekilde kullanarak asıl rantı yiyecek olanlarla…” ifadelerini kullandı.

Ömercioğlu mecliste konuyla ilgili olarak şunları söyledi;

BİZİ VE PARTİMİZİ SÖYLEMLERİNİZLE ZAN ALTINDA BIRAKMIŞTINIZ

“Yine basına yansıyan bir haber oldu. Habere ait videoda siz Çanakkale belediye başkanı Ülgür Gökhan, bir cumartesi günü, yanınızda imar müdürü Kemal Albayrak ile beraber Çanakkale Ticaret Borsası toplantı salonunda bir toplantı yapıyorsunuz, bu toplantının yapılmasını da siz talep etmişsiniz. Katıldığınız toplantı henüz imarı dahi olmayan ve önümüzde aylarda belki meclise gelecek ve meclis üyelerinin iradesiyle bu alanda ne yapılacağına karar verilecek Sümerbank arazi. Bu konuda şahsınız daha önce bu meclis kürsüsünde ve düzenlediğiniz basın toplantısında çıkışlarda bulunmuş hatta hatta bizi ve partimizi söylemlerinizle zan altında bırakarak şunları söylemiştiniz; “Çanakkale halkına ait bir alanın 800-900 konuta çevrilmesi söz konusudur. Burada Çanakkale halkına ait olan haklar tespit edilip kurtarılmalıdır. Hiç bunlar konuşulmuyor. Bu alan 50 bin kusur metrekaredir. Bu alanın yüzde 10’u Çanakkale Belediyesi bünyesindedir. Bizim kapımızı çalan yok. Yani demek ki, yukarıdan bir okey alınmış. Sümerbank’ın alanı ile ilgili herhangi bir plan yayınlandığını görmüyorum. Ortada herhangi bir plan yok. Bu konuda insanlardan para toplanması ve insanlara birtakım projelerden bahsedilmesi söz konusu. Bu konu çok tehlikelidir. Ortada net ve somut bir projesi olmayan konu ile ilgili herhangi bir biçimde para toplanıyor olması hayırlı olmaz”

BÖYLE BİR PAZARLIK YETKİSİ VERMEDİĞİMİZİ HATIRLIYORUM

Aradan geçen birkaç aylık zamandan sonra belediyenin oradaki hakkına, geçtiğimiz aylarda bu denli savunan siz, henüz ortada net ve somut projesi olmayan bir alan ile ilgili yanınıza imar müdürünü de alarak toplantı düzenliyor ve bu toplantıda bizim meclis üyelerinin iradelerini hiçe sayarak, ipotek koyarak çeşitli taahhütlerde bulunuyorsunuz, diyorsunuz ki; “buranın yüzde 10’nu belediyenin, biz de varız, ben de varım. Ama o bizim varlığımız sizin lehinize tabi, sizin lehinize kullanacağız onu söyledim. Sizin lehinize, sıkıştığımız noktada oradan taviz verip bu işi çözeceğiz.” Meclis adına hareket etmek için çeşitli konularda bizden yetki alan belediye başkanına biz meclis üyeleri olarak böyle bir pazarlık yetkisini, belediyenin haklarını teslim etmesi noktasında taahhüt yetkisi vermediğimizi hatırlıyorum.

HEM ETİK DEĞİLDİR, HEM, İNCELME KONUSUDUR, HATTA SUÇTUR

Bu işi çözeceğinizi taahhüt ediyorsunuz, bizim irademize ipotek koyma hakkını size kim verdi? Daha düne kadar karşı olduğunuz bu iş için, olumlu adımlar atmak isteyen bizleri eleştiriyordunuz, aradan kısa bir zaman sonra bu işe neden denli dört elle sarıldınız? Hepsini geçtim, henüz imarı dahi olmayan ve önümüzdeki günlerde meclise gelecek bir konuyla ilgili, taahhütler vermek, imar müdürünü alıp toplantılar düzenlemeler etik midir? Ben cevabını da vereyim hem etik değildir hem de incelme konusudur hatta suçtur…Siz belediye başkanı olarak bu davranışınızla nelere kapı araladığınızın umarım farkındasınız. Bundan böyle imarı olmayan, ya da imar değişikliği olacak her arazi sahibi, ya da kooperatife bu arazideki verdiğiniz tavizleri vermek zorundasınız…!

BİZİM SORUNUMUZ  335 VATANDAŞI BİR ŞEKİLDE KULLANARAK ASIL RANTI YİYECEK OLANLARLA

Son olarak eklemek isterim, bizim burada bir ev sahibi olmak için biriktirdiği tüm  parayı yatıran 335 kardeşimizle bir sorunumuz yok, olamaz da biz de onlar ev sahibi olsun istiyoruz. Bu konuyu siz reddettiğinizde biz, bu vatandaşların evi olsun istiyorduk.  Bizim sorunumuz usul ile, 335 vatandaşımızı bir şekilde kullanarak asıl rantı yiyecek olanlarla…Tüm bu konular grubumuzca dikkate alınacaktır.” İfadelerini kullandı.

 

 

PAYLAŞ