Ülgür Gökhan Emeline Ulaştı, Yıllardır Uğraş Veriyordu!

CHP’de merakla beklenen il kongresi bugün yapıldı. İsmet Güneşhan’ın tek aday olarak girdiği seçimde uzun süredir Ülgür Gökhan’ın ambargosuna maruz kalan Nejat Önder’in sözleri damga vurdu. 2000 yılından bugüne teşkilatlarda görev yaptığını belirten Önder, “çocuğuma iş istemedim, belediyeden herhangi bir çıkarım için ihale koşturmadım. Hep örgütün neferliğine talip oldum.” diye başladığı sözlerine “Vesayet altında siyasette başarı beklenmez umut ediyorum ki belediye başkanı örgütlerden elini çeker. Çünkü emeline ulaştı, parti içi iktidarı ele geçirme adına yıllardan beri uğraş veriyordu.” diyerek bıraktı.

İşte Önder’in konuşmasından öne çıkan başlıklar

- 2000 yılından bugüne teşkilatlarda görev yaptım. Çocuğuma iş istemedim, belediyeden herhangi bir çıkarım için ihale koşturmadım. Hep örgütün neferliğine talip oldum.

- 2 yıl önce il başkanı seçildim, seçilmez olaydım diyorum. Sevgi zaten yok, saygısızlığı da yaşattılar, örgüt hiyerarşini hiçe saydılar.

- Merkez ilçe seçiminde Yüksel Özdemir aday oldu, seçilince meclis üyeliğini bırakacağım dedi. Bu salondan yuh sesleri geldi. İsmet Güneşhan da belediye spor kulübü başkanı bırakmadı diye yuhalamamız mı lazım?

- Örgütün seçtiği İsmet Güneşhan’ı, birisi çıkıp ben tanımıyorum siyasi ahlakın, terbiyenin bir yerinde olabilir mi? Ama bana bu laflar söylendi, “Seni İl Başkanı Olarak Tanımıyorum” 8 ilçe başkanının grupsal faaliyeti devam etti. Neden Ülgür Gökhan korkusundan…!

- O nifak yuvasını kapatın diye, Hamza Karagöz zamanında benim de içinde bulunduğum grup orayı partiye ver diye yalvardık. Allem yaptı, kulem yaptı vermedi. Orası belediye grubunun…

- Ben tercihim değil diye Ülgür Gökhan’ın aday olduğu seçimlerde asla ve asla yan gelip yatmadım. Çalıştım ama il başkanı seçildim, Ülgür Gökhan çok uzak yerde 1 ay geçkin bizi ziyarete gelmedi. 

 -  Örgüt taleplerini, örgüte bir lütuf görerek, siyasi başkan yardımcısı olmamasına rağmen Rebiye Ünüvar ile halledeceksiniz dedi. Ama gelin görün ki örgütsel talepler için resmi dilekçe ile talep ediyoruz, cevap alamıyoruz. Çan’ın Söğütalan köyüne Atatürk büstü götürmek için belediyeden araç talep ettik cevap verdiler yeterli aracımız yok dediler. Geyikli belediyesi araç verdi, kadın kollarımız öyle gidebildiler.

- Adalet yürüyüşü için belediyeden 2 bin şapka, 2 bin tişört istedik, bize dediler gelin lokalden alın. Örgütlerden sorumlu başkan yardımcımız 1.200 adet şapka, tişört aldı. Bunlar 12 ilçeye dağıtılacaktı. Adalet yürüyüşüne ilçeleri göndereceğiz nöbetleşe, tişört yok. Biga belediye başkanı kendi örgütüne yaptırmış. Belediye grubundakilerde adalet tişörtü var, örgüte ve örgütle çalışanlarda adalet yürüyüşü yok.

- Referandum zamanı Muharrem İnce gelecek Cumhuriyet meydanını süslüyoruz, şehrin girişlerine pankart astıracağız, Çanakkale belediyesi sepetli araç vermedi, Kepez Belediyesi Ömer Faruk Mutan’a teşekkür ediyorum, ondan aldık.

- Ülgür Gökhan ile kavgam olmadı ama ne hikmetse ben ben eksenli bir siyaset anlayışı var. İlçe başkanı olduğumdan bu tarafa ilk defa kurultay delegesi olacak partiyi ele geçirme adına Ülgür Gökhan muradına erdi. Buraya gelenler örgüt büyük diyorlar, parti işleyişi örgütler kurultaya aday olur.

- Parti etkinliği oluyor, grupsal yarıştan dolayı Ülgür Gökhan katılmıyorsa nifak yuvasına giden hiç kimse katılmıyor. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi için çalışırken, bunlar parti içi iktidarı nasıl ele geçiririz diye çalışıyorlar.

- 30 Ağustos Cumhuriyet Bayramı Ülgür Gökhan, ben Nejat Önder’i il başkanı olarak tanımıyorum dedi. Ağustos’ta başladı, parti seçimler henüz yok, çağırdı meclis üyelerini odasına bu saatten sonra il başkanıyla yan yana olmam, onu da tanınmıyorum dedi. 30 Ağustos’ta yoklar, Zafer Bayramı’nda yoklar, partinin kuruluş yıl dönümünde yoklar.

- CHP il örgütünün meclis gurubu olmadı, Ülgür Gökhan’ın meclis üyeleri oldu. Ben il başkanıyım ama belediye başkanın odasında toplanılıyor kim nereye aday olacak orada kararlar alınıyor, gruba geliyor. Belediye başkanın çalışacağı insanı seçmesinden daha doğal bir şey yok, tamam da Ülgür Gökhan’ın olmadığı hiçbir etkinliğe meclis üyelerinin yüzde doksanı katılmıyor.

- Belediye tarafından delege seçimlerinde iş, aş teklifi yapıldı. Başkan yardımcısı bile belediyede çalışanın babasını çağırıp maviye oy atacaksınız dedi.

- Bu şehir ilk defa böyle bir örgüt seçimine şahit oldu iş adamlarıyla da yemek yendi, onlarda belediye ile işleri bozulmasın diye belediyeden taraf oldular.

- İl başkanı genel başkanı temsil eder, il başkanını tanımayan genel başkanı da tanımaz. Biz 5 aydır belediye meclis grubu toplantısı yapamıyoruz.

- Vesayet altında siyasette başarı beklenmez umut ediyorum ki belediye başkanı örgütlerden elini çeker. Çünkü emeline ulaştı, parti içi iktidarı ele geçirme adına yıllardan beri uğraş veriyordu.

- En iyisini ben yaparım anlayışına sahip Ülgür Gökhan, siyasi şemsiyesinde büyüdüğü İsmail Özay ile arası yok, Erhan Tez ile yok, rahmetli Musa Alkan ile yok. Hadi ben kötüydüm bir tane iyi geçindiği il, ilçe başkanı söyleyin. Herkesle kavga etti, ben ben eksenli siyaset yaptı.

PAYLAŞ