Turan Dedi ki, Eğer Samimilerse Versinler Önergeyi O İş Olur !

Turan Dedi ki, Eğer Samimilerse Versinler Önergeyi O İş Olur !

08/02/2019

Çanakkaleli müteahhitler oldukça zor günler geçiriyorlar, sektör son 15 yıldaki en büyük krizini yaşıyor. Bu krizden çıkış yolu arayan müteahhitler ise 2006 yılında Türkiye’de sadece Hatay ve Çanakkale’yi kapsayan yabancıya mülk satışı yasağının kalkması gerektiğini hemen her platformda dile getiriyorlar. Son olarak Çanakkale Müteahhitler Birliğinin düzenlemiş Çanakkale Belediye Başkan adaylarının konuk olduğu toplantıda konu dile getirildi. Ülke geneline bakıldığında haksız rekabet de teşkil eden bu durumu Birlik Başkanı Hakan Vuralşu sözlerle ifade ediyor; “Gelişen, büyüyen, marka şehir olma yolunda bir Çanakkale ile de bağdaştıramadığımızdan bu kısıtlamanın hafifletilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tarihsel ve stratejik değerlerimizi korumak suretiyle ilimizin kalkınması ve ekonomik gelişimine katkı sağlayacağına inanarak yabancıların konut, işyeri binası edinmesi hususunda Kanunun ilgili maddelerinin günümüz şartlarına uygun hale getirilmesini, gayrimenkul satışının yasaklandığı bölgeler içerisinde kalan sınır ve alanların yeniden belirlenmesini ve Çanakkale’ye yabancılara gayrimenkul satışında yasak uygulanmayan illerdeki koşulların sağlanmasını talep ediyoruz.”

Vural’ın uzun süredir dile getirdiği bu konuya Başkan Ülgür Gökhan; “Yabancıya arsa ve tarla satışına karşıyım. Stratejik bölge olduğumuz için konut satışına da izin verilmiyor. Artık stratejik bölge diye bir şey kalmadı. Adamlar nokta atışı ile uydudan sizin olduğunuz yere ateş edebiliyor, sizi oturduğu yerden dinleyebiliyor. Peki, neden buna izin verilmiyor? ‘CHP’li vekiller bu konuya destek veriyor. İzni iktidar verecek. İktidar da diyor ki ‘önergeyi CHP versin, siz, bize vatan toprağı sattınız dersiniz’. Biz açıkça ‘dört milletvekili ortak önerge versin, Cumhurbaşkanlığına arz edelim, onay gelirse bitsin bu iş’ dedik.  ‘Tamam’ dediler. Sonra ses çıkmadı. Vazgeçmişler. Geçtiğimiz günlerde bir programda karşımda Milletvekili Bülent Turan ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş var, yanımda Vekilimiz Özgür Ceylan var. Bülent Bey’e döndüm sordum, ‘Sayın Vekilim, imza verdiniz mi?’ dedim. ‘Hayır’ dedi.  ‘Neden?’ dedim. ‘Siz verin önergeyi, sonra vatanı sattınız dersiniz’ dedi. Ben de ‘Biz söylüyoruz önerge verelim diye, neden sonra böyle yapalım?’ dedim. ‘Önergeyi versinler, onay verelim’ dedi. Bu olayın tabiatına ters.  Son olarak Numan Kurtulmuş ‘Olmaz bu iş’ dedi. Onun için yabancıya konut hayalinizi biraz daha erteleyiniz”ifadelerini kullandı. 

Bu konu bu haliyle daha çok şehrin gündemine gelecek gibi duruyor. Talep edenler iktidar milletvekillerinden özellikle Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’danyardım istiyor ve bu konuyu çözmesini istiyorlar. Müteahhitler birliği bundan 5 yıl önce Turan’ı misafir ettiğinde de geçtiğimiz günlerde meclisi ziyaret ettiklerinde de bu taleplerini yenilemişlerdi.  Toplantı sonrası Turan ile görüştüm ve Kurtulmuş’un ‘Olmaz bu iş’ çıkışını Gökhan’ın “yabancıya konut hayalinizi biraz daha erteleyiniz” yorumunu sordum. Gerçekten olmaz mı, hayli mi diye sordum. Turan;“Hiç sözü uzatmaya gerek 5 yıl önce ne söylediysem CHP’li vekiller bu konuya gerçekten destek veriyorlarsa görelim samimiyetlerini, versinler önergeyi, biz çözeriz, bu iş olur! Çanakkaleliler geçtiğimiz şu 5 yıla baksınlar biz bu şehrin olmaz denilen, yapılamaz denilen 100 yıllık hayallerini gerçekleştirdik. Müteahhitlere de söylüyorum hayallerinizi ertelemeyin!” dedi. 

Şimdi Müteahhitler Birliğinin, müteahhitlerin Belediye Başkanın hiç sözü uzatmasına gerek yok. CHP’li vekiller orada bir zahmet Çanakkale’nin menfaatine olacak bu konuda gerçekten samimilerse, ellerini taşın altına koysunlar ve bir önerge versinler. CHP’li Vekil Özgür Ceylan sırf gündem olmak için verdiği önergeleri bir kenara bıraksın alsın yanına CHP genel başkan yardımcısı Muharrem Erkek’i bu işi bir zahmet halletsin. 

Toplantıda “Yabancıya konut satışı yasağı diyelim ki kalktı, Arap ülkelerinden 100 aile Çanakkale’den daire aldılar ve bu aileler Çanakkale kordonuna yerel kıyafetleriyle çıktılar. Çanakkale halkının tepkisi ne olur? Bunu sosyolojik olarak araştırdınız mı?” diye bir de sordu sordum. Bu soru sorulması gerekiyordu çünkü Çanakkale’de bazı kimseler yaz aylarında şehitlikleri gezmeye gelen bizim insanımıza bile tahammül edemiyor! 

Birlik başkanın Vural ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan bu soruma benzer cevaplar verdiler. Dediler ki; “Burada konut satışı başladığı zaman cahiller, ya da ortalıkta sorun çıkaracak insanlar gelmeyecek. Arapların kordonda görünüyor olması bizi rahatsız etmez ben memnun olurum, bizim yaşantımızı görüp onlar da çağdaş yaşama dönerler. ‘Çanakkale’de böyle bir şehir var, herkes mutlu’ derler. Çoğunluk biziz, onlar bize uyar, biz onlara değil. Ben bu korkulara taraf değilim. Çanakkale’de köprübaşına gidin bakalım kaç Afgan var. Rahatsız oluyor muyuz? Bu kentte sorun çıkarmadıktan sonra herkesin başımız üstünde yeri var.” 

Son söz: Çanakkale’de alt ya da üst komşunuzun bir “yabancı” olması konusunda siz ne dersiniz?  

Düzeltme: Son yazdığım “Benim İçin Değil Ülgür Başkan İçin Şunları Kaldırın!” 

Başlıklı yazıda Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın billboardlarda yer alan afişlerinde parti logosu olmadığını, belediye logosu olduğunu bunu da billboardları ücretsiz kullanım için yaptıklarını yazmıştım. Bu konuya bir düzeltme geldi başkan billboardların parasını kendi cebinden ödemiş, dekontlarını da gönderdiler. Olması gereken de tam olarak buydu, kendilerinden bu haksız eleştirim için özür dilerim.