“TASARRUF, İSRAFI ÖNLEMEKLE OLUR EMEKÇİYİ İŞTEN ÇIKARARAK OLMAZ”

Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz yaptığı açıklamada Bayramiç Belediye Başkanı CHP’li Mert Uygun’un sert bir dille eleştirdi.

31 Mart yerel seçimleri ardından Bayramiç Belediyesi’nde CHP’nin yönetimi devralmasıyla yaşanan işçi çıkarmalarla ilgili yaşanan tartışmalar devam ediyor. Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz son olarak yaptığı yazılı açıklamada Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun’u eleştirerek sorular yağdırdı. İşçinin yanında olmaya devam edeceklerini kaydeden Yılmaz, Bayramiç Belediyesinin önünde açlık grevi yapmayı düşündüklerini bildirdi.
Sendika Başkanı Yılmaz yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Bayramiç Belediyesinde 31 Mart seçimlerinden hemen sonra CHP’li Belediye Başkanı Mert Uygun tarafından sermayesi sadece alın teri olan emekçi kardeşlerimiz işten çıkartılmışlardı. Geçen süreçte her gün birer, ikişer emekçi arkadaşımız işten çıkartılarak zulüm ve vicdansızlık devam etmektedir. Sayın Belediye Başkanı nedir emekçilere karşı kininizin ve nefretinizin sebebi? 31 Mart Seçimlerinden önce billboardlara, ekranlara, gazetelere ve sosyal medyalara biz yönetime gelirsek hiçbir işçinin hakkına, hukukuna zeval gelmeyecek açıklamalarıyla namus sözleri verenler şimdi ise Anadolu da bir söz vardır köprüden geçinceye kadar…. Bu sözü mü kullanıyorlar? Sonra; Bayramiç Belediyesinin de içinde bulunduğu CHP’li ve HDP’li Belediye Başkanları tarafından binlerce işçi arkadaşımız işlerinden ve rızıklarından edilmişlerdir. Şimdi de İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yaklaşık 5 bin kişi SMS yoluyla onur kırıcı bir şekilde işten çıkartıldı. Hani verdiğiniz namus sözleri, hani her şey böyle mi güzel olacaktı Sayın İmamoğlu. CHP Genel Merkezi tarafından Bayramiç Belediyesinde işten çıkartılan 7 işçinin işe geri alındığı belirtilmiştir. Ancak Belediye Başkanı tarafından işten çıkartılan arkadaşlarımızdan hiç biri işe geri alınmamıştır. Lütfen asılsız haberler yaparak insanları kandırmayın. Şu an emekçilerin ekmeği ve rızkıyla oynayan bu zihniyet yaklaşık iki aydan beri Kaz Dağlarından, ormanlardan, çevreden bahsedip de sonrasında PKK’nın orman yangınlarını sahiplenmesiyle kafalarını kuma sokup ölü taklidi yapan zihniyettin tam kendisidir.”
İŞE ALDIĞIN İŞÇİLERİN KAÇI CHP ÜYESİ, KAÇI İYİ PARTİ ÜYESİ?
Yılmaz’ın açıklaması şöyle devam etti; “Birkaç gün önce Bayramiç’te Millet ittifakında büyük bir kavga gerçekleşti. Bunun sebebi belediye Başkanının 31 Mart seçimleri öncesinde yüzlerce kişiye iş sözü vermesidir. Bir de Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun’a sormak istiyorum; işe aldığın işçilerin kaçı CHP üyesi, kaçı İYİ Parti üyesi? Bayramiç’te Millet İttifakındaki kavganın sebebi seçimden önce İYİ Parti üyesi kişilere iş sözü verip de şimdi ise sözünüzü yerine getirmemek mi sayın başkan? Seçimden önce Bayramiç belediye şirketinde kaç işçi çalıyordu şimdi ise kaç işçi çalışıyor? İşe alınan işçilerde hangi vasıflar aranıyor. Her konuşmasında tasarruftan bahis eden başkan sözünü yerine getirmek için işten çıkartmış olduğu işçilerin yerine yaklaşık iki katı işçi aldınız mı? Tasarruf israfı önlemekle olur emekçiyi işten çıkararak olmaz. Sayın başkan hatta şebeke suyuna klor katmayarak tasarruftan bahsedip yüzlerce kişinin kolibasilinden dolayı hastalanmasına sebep olmuştur. Yüzlerce kişi içerisinde işten çıkarttığı bir ekmeğe muhtaç ettiği bir işçimizin küçük oğlu kolibasilinden kaynaklanan yüksek ateş ve enfeksiyondan dolayı 20 günden beri Ege Üniversitesinde tedavi altındadır. Sayın Başkan bu arkadaşımızın evine gidip geçmiş olsun dediniz mi? Hal ve hatırını sordunuz mu? Bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sordunuz mu?”
“ZULÜM İLE ABAD OLANIN AKİBETİ BERBAT OLUR”
Yılmaz ayrıca; “Sayın Başkan kendinizi  görevinize başlar başlamaz emekçilere karşı nasıl bir operasyon ihtirasına kaptırdınız. Ancak Yunus Emre’nin çok güzel bir sözü vardır ‘Zulüm ile abad olanın akibeti berbat olur’. Hak-İş, ismiyle müsemma haktan yanadır, zor zamanların örgütüdür. Biz her zaman bu zulme uğrayan işçi kardeşlerimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bayramiç Belediyesinin önünde açlık grevi yapmayı düşünüyoruz. Bayramiç emekçilerinin Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası olarak haksız yere iş akitleri fesih edilen işçi kardeşlerimizin hukuki ve insani mücadelelerinde her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ