Prof. Dr. Rüştü Ilgar: Kirazlı, Kazdağı Milli Parkı Sınırları İçerisinde Yer Almıyor

ÇOMÜ Coğrafya Eğitimi bölümünden Prof. Dr. Rüştü Ilgar, bir dergide yayımlanan makalesinde, Kaz dağlarının coğrafi konumu ile Biga dağları arasındaki mesafeye dikkat çekti. Bölgede inceleme yapan Tarım ve Orman Bakanlığı müfettişleri de Kirazlı köyünün Kaz dağları içerisinde kalmadığını tespit etti.

Hukuk, bilim ve resmi otoriteler tarafından yapılan açıklamalar, Çanakkale’deki altın madenciliği faaliyetinin yapıldığı bölgenin Kaz dağları olarak tanımlanan coğrafi bölgenin sınırları içinde yer almadığını koydu. ÇOMÜ Coğrafya Eğitimi bölümünden Prof. Dr. Rüştü Ilgar, bir dergide yayımlanan makalesinde, Kaz dağlarının coğrafi konumu ile Biga dağları arasındaki farkı ortaya koydu. Bir siyasi partinin şikayeti üzerinde bölgede inceleme yapan Tarım ve Orman Bakanlığı müfettişleri de Kirazlı köyünün Kaz dağları içerisinde kalmadığının tespit edildiğini duyurdu. 

Geçtiğimiz yıllarda, Kirazlı – Balaban mevkiinde yürütülen faaliyet üzerine başlayan ve ‘Kaz dağlarında altın madenciliği yapılıyor’ algısı üzerinden yürütülen karalama faaliyetine, bilim, hukuk ve resmi otoriteler son noktayı koydu. Bir siyasi partinin suç duyurusu üzerine, Tarım ve Orman Bakanlığı müfettiş görevlendirdi. Müfettiş tarafından hazırlanan ön inceleme raporunda Kaz Dağlarındaki, Kirazlı Köyü Balaban Tepesi ve Atikhisar Su Havzası için yapılacak maden arama faaliyetlerine ÇED raporunun olumlu belge verdiği, Başbakanlık izninin ve Bakanlığın oluru olduğu söylendi. Raporun devamında ise, “6831 sayılı Orman sahaların Kazdağı Milli Parkı Sınırları içerisinde kalmadığı ve Kazdağı Milli Parkına kuş uçumu 36,7 km mesafede kaldığı tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Prof.Dr. Ilgar: Milli Park Edremit sınırları içindedir

Kirazlı bölgesi ile ilgili tartışmalar, Çanakkale’de çıkarılan ‘Çevre ve Doğa’ dergisindeki bir makaleye de konu oldu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Coğrafya Eğitimi bölümünden Prof. Dr. Rüştü Ilgar, Kaz Dağları ile Kirazlı – Balaban mevkiinin konumları üzerine yazdığı makalede, şu görüşlere yer verdi; “Kaz Dağları, on beş kilometre eninde ve altmış kilometre uzunluğunda bir dağ silsilesidir.

Batıda Dikili Dağ, kuzeybatıda Dede Dağ, orta bölgede Kaz Dağı( İda Dağı) ve Gürgen Dağı, kuzeydoğu'da Karakatran Dağı ve SakarDağ( Susuz Dağ), güneydoğuda ise Eybek Dağı olmak üzere 160 161 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Bu Dağların 21 450 hektarlık bir bölümü de Kaz Dağı Milli Parkı olarak 1993/4243 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Milli Park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Burası, sadece Edremit İlçesi sınırları içinde olan bir Milli Parktır. Kaz Dağlarıyla Doğu Biga Maden Şirketi'nin arasında Bayramiç Ovası ve Barajı, Ağı Dağı ve Etili Ovası uzantıları vardır... Daha sonra Doğu Biga Maden Şirketi'nin faaliyet alanı, Biga Dağları gelmektedir.”

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü: Kazdağ Milli Parkı sınırlarımız içinde değil

Çanakkale’de faaliyet gösteren Çevre ve Doğa Dernekleri Federasyonu da konuyla ilgili bir çalışma yaptı. Son dönemde artan söylemler üzerine, Çanakkale bölgesinde maden ruhsatlarının verildiği İl Özel İdaresine resmi bir yazıyla başvuran derneğe, İl Özel İdaresi tarafından verilen yanıtta, idarece sadece 3 altın ve gümüş madeni ruhsatına iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı verildiği belirtildi. Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Projesinin konumu ile ilgili Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne sorulan resmi yazı, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Kazdağı Milli Parkı, Orman Bölge Müdürlüğümüz sınırları dışında kalmaktadır” şeklinde yanıtlandı. 

PAYLAŞ