ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN

Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde yapılan değişiklik ile yayalara öncelik tanıyan hükmün getirilmesine dikkat çekilmesi amacıyla Çanakkale Valiliği tarafından farkındalık günü düzenlendi. 

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle, “Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmişti. Bu maddeye dikkat çekmek ve sürücüleri bu konuda bilgilendirmek amacıyla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen farkındalık etkinliğine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Jandarma Komutanı Albay Emrullah Büyük, Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Mehmet Ali Demir, trafik polisleri, parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 “TRAFİK KONUSUNDA DUYARLILIĞIMIZ ARTARAK DEVAM EDECEK”

‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ sloganı ile farkındalık yaratılması amacıyla düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Orhan Tavlı, “ 2019 yılında trafik konusunda duyarlılığımız daha da artacak. Bugüne kadar trafik konusunda hassasiyet gösteren vatandaşlarımıza teşekkürlerimi iletiyorum. İnşallah bundan sonra da trafik konusunda duyarlılığımız artarak devam edecek” ifadelerinde bulundu.

Yaya geçitlerinin çok sık olması hakkında görüşlerini paylaşan Tavlı, “Çanakkale Belediyesi bu konuda bir çalışma yapıyor diye biliyorum. İl Trafik Komisyonu’ndaki arkadaşlarımızın arasında belediye temsilcisi de var. Birlikte bu konu hakkında bir çalışma yürütüyorlar. İnşallah bu konuda da trafiğin gereğine uygun çalışmalar yapılır diye düşünüyorum” diye konuştu.

 Tavlı, “Hepinizin bildiği gibi İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun öncülüğünde Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’mizde de bütün ilçelerimiz ile birlikte ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ sloganıyla trafik konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Trafik konusunda bugüne kadar büyük hassasiyet gösteren vatandaşlarımıza huzurlarınız da şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum. 2019 yılında trafik konusunda bu tür etkinlikler ve farkındalık oluşturma çabalarını bütün basınımızın, vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin verdiği destekle birlikte devam edeceğiz diyorum” mesajını paylaştı.

“YAYA GEÇİTLERİ BİRAZ FAZLA”

Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Mehmet Ali Demir, Çanakkale’de esnaf otomobilcilerin bu kurala uyduklarını ve bu konuda oda olarak da üyelerine bilgilendirme mesajları attıklarını belirtti. Demir, “İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik oldu. Trafikte yayalara öncelik verelim diyerek, 81 ilde ilçelerde dâhil olmak üzere bugün ortak bir etkinlik düzenlenecek. Yayaya öncelik verilmesi ile ilgili inşallah bugün burada başlayacağız, bu konuda yavaş yavaş bütün şoförler alışacak. Bizim şoför esnafımızı zaten bilgilendiriyoruz. Çanakkale’de oda esnafları olarak uymaya başladılar. Ama yaya geçitleri biraz fazla. Yaya geçitlerinde de belediyemiz bir düzenleme yapacak şimdi, yaya geçitleri azalacak” şeklinde konuştu.

 “DÜNYA STANDARTLARINA GELMEMİZ LAZIM”

Farkındalık günü hakkında fikirlerini dile getiren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, “Şuanda İçişleri Bakanlığı’mızın önderliğinde trafikte yayalara saygı, yaya geçitlerindeki düzenlemenin dikkate alınması ve onla ilgili de duyarlılık oluşturulması ile ilgili kampanya başlatıldı ‘öncelik yayada’ adı altında. Zaten Çanakkale’de vatandaşlar yaya geçitlerine duyarlı, diğer kentlere nazaran baya ileri düzeydeyiz ama yeterli değil. Tam olması, Avrupa ve dünya standartlarına gelmemiz lazım. Bu mümkün Çanakkale. Bugün de bir kez daha gündeme gelmesi önemli” dedi.

 “YAYA GEÇİTLERİNİN SAYISI İLE İLGİLİ DÜZENLEMELER YAPACAĞIZ”

Gökhan, yaya geçitlerinin azaltılması hakkında ise, “Belediye olarak yaya geçitlerinin sayısı ile ilgili düzenlemeler yapmamız icap edecek. Bu konuyu da trafik komisyonunda gündeme gelir, görüşülür. Bu bakımdan bu kampanya biz de yer alıyoruz. Zaten bunu yıllardan beri de takip ediyoruz. Ama özellikle devlet tarafından da İçişleri Bakanlığı tarafından da gündeme getirilmiş olması tekrar duyarlılık yaratması açısından önemli. İnşallah kazasız belasız trafikler dileyelim yaya geçitlerimizi dikkatli kullanalım” diye konuştu.

 Açıklamaların ardından Vali Orhan Tavlı ve beraberindeki öğrenciler ile birlikte yaya geçidinden karşıya geçerek, sembolik bir örnek gösteriminde bulundular. Etkinlik burada sürerken, görevli trafik polisleri sürücülere broşür dağıtarak kanundaki madde hakkında bilgilendirme yaptılar.

PAYLAŞ