Ömercioğlu, Bu Krizi Çanakkale Halkının Lehine Fırsata Çevirelim!

Ocak ayı belediye meclis toplantısı Çanakkale Belediye Meclis salonunda yapıldı. Toplantıda AK Parti Grubu adına konuşan Tülay Ömercioğlu Cennet Otoparkı sorununu gündeme getirdi. Nisan ayında bitirilmesi taahhüt edilen fakat hiçbir ilerlemenin olmadığı projeyi belediyenin kendisinin yapıp işletmesi gerektiğini dile getiren Ömercioğlu; “2017 yılında söyledim bugün yine söylüyorum; “Bu projeyle oraya 1500 araçlık otopark yapmak yerine 700 araçlık otopark yapılıyor. Otopark olmasını beklediğimiz yerlere İşhanı, dükkanlar yapıyor. İş karşılığı milyonluk dükkanları müteahhitte veriyor. Otopark İşletmesini de yine malum firmaya veriyor. Zaten orada toplam 200 ofis dükkan olacak. Her dükkanın en az iki arabası olsa 400 araç eder. Yapılan 700 araçlık otoparkın 400’ünü zaten oradaki araçlar kullanacaktır demektir. Ne anladık biz bu işten? Gelin bu projede revizyona gidelim, Çanakkale Belediyesi alsın işi eline otoparkı kendi işletsin ve arka kısımda yer alan bölümlerde projede revizyonla otopark yapalım.” İfadelerini kullandı.

Ömercioğlu meclis toplantısında şunları söyledi; “2017 yılında meclis toplantısında aynen şöyle demiştim; “Yıllardır yaptık, yapıyoruz diyerek proje olarak sunduğunuz Cennet otoparkını kat karşılığı ihaleye çıkardınız ve ihaleye sadece bir firma katıldı, son dönemde belediyenin kentsel dönüşüm işlerini de alan o firmayla geçtiğimiz gün sözleşme imzaladınız. GEREKİRSE YENİDEN İHALEYE ÇIKALIM, SADECE BİR FİRMANIN İHALEYE KATILMASI KONUSU SIKINTILI, NE KADAR UYGUN TEKLİFLE GELİRSE GELSİN, ARAŞTIRDIK MI NEDEN DİĞER FİRMALAR BU İŞE YANAŞMADI…! BU İŞTE BİR ŞEYLER YANLIŞ…. ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ BUNU GÖSTERECEKTİR… Ayrıca yıllarca yapacağız diye övündüğünüz projeyi, böylesi kıymetli bir yeri neden kat karşılığı veriyorsunuz, Bülent Turan vekilimiz Çanakkale için 58 milyon lira para çıkarmadı mı, o paradan kullanalım, yetmez ise Bülent Turan’dan isteriz bize kaynak bulur. Belediye binasını yaptığımız gibi burayı da kendi öz kaynaklarımızdan yapsaydık, böylesi kıymetli bir yeri neden kat karşılığı yaparak elden çıkarıyoruz? Bu akıl akıl değil, bu iş değil. Bugün orada yapılacak bir iş yerinin fiyatı 1milyon ise çok değil 5 yıl sonra 5 milyon olacak bu rantı Çanakkale Belediyesi olarak birilerine dağıtmayın. TARİHE NOT DÜŞMEK ADINA SÖYLÜYORUM. ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI SIFATIYLA BU İŞİN VEBALİ SİZİN BOYNUNUZADIR, YANLIŞ YAPIYORSUNUZ.  BU İŞTEN VAZGEÇİN. Bu akılla Allahtan bakanlığımız Türkan Saylan Tesislerinin olduğu yere proje geliştirdi, yoksa siz orayı da kat karşılığı birilerine verirdiniz..! Yapmayın…” 

Geldiğimiz gün itibariyle söylediklerimizde üzülerek ne kadar haklı olduğumuzu görüyorum.  Nisan 2019’da bitmesi gereken Cennet Otoparkı projesi patlamış durumda, burada o işi yapan müteahhitle falan işimiz yok, bizim işimiz işi veren Çanakkale Belediyesi belediyemiz işi ihaleye açtı ve işi verdi. İş ilerlemiyor, mağdurlar olduğu konuşuluyor, inşaatta hiçbir çalışma yok fakat yol tek şeritte. Bu konuyla ilgili çok şey söyleyebilirim. Ama maalesef her şeyi 2 yıl önce söylemiştik. O gün demiştik; “BU İŞTE BİR ŞEYLER YANLIŞ…. ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ BUNU GÖSTERECEKTİR… VE BU İŞİN VEBALİ SAYIN BAŞKANIN BOYNUNDADIR.”  Evet geldiğimiz gün itibariyle bu işin sorumlusu olanlar sorumluluk almalı ve burası için ne yapılabilirizi konuşmalıyız. O gün söyledim bugün yine söylüyorum; “Bu projeyle oraya 1500 araçlık otopark yapmak yerine 700 araçlık otopark yapılıyor. Otopark olmasını beklediğimiz yerlere İşhanı, dükkanlar yapıyor. İş karşılığı milyonluk dükkanları müteahhitte veriyor. Otopark İşletmesini de yine malum firmaya veriyor.  Zaten orada toplam 200 ofis dükkan olacak. Her dükkanın en az iki arabası olsa 400 araç eder. Yapılan 700 araçlık otoparkın 400’ünü zaten oradaki araçlar kullanacaktır demektir. Ne anladık biz bu işten? Gelin bu projede revizyona gidelim, Çanakkale Belediyesi alsın işi eline otoparkı kendi işletsin ve arka kısımda yer alan bölümlerde projede revizyonla otopark yapalım.”

PAYLAŞ