Niye İlle De ‘Kirala’ Anlamış Değilim!

Gestaş Genel Müdürü Mahir Sevinç, çoğunluğun CHP’de olduğu İl Genel Meclisi'nde reddedilen gemi satın alma konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’de öngörülemeyen kur artışları yüzünden gemi kiralama ücretlerinin çok yüksek bir noktaya ulaştığının belirten Sevinç, " GESTAŞ, Çanakkalelilerin, 550 bin kişinin ortak olduğu bir şirkettir. Ben hadiseye bu perspektiften bakıyorum. Bizim aylık 550 bin TL vererek kiraladığımız mevcut gemiler 85 otomobil kapasitesinde. Biz bir gemi kiraladık, 120 otomobil kapasiteli ve 325 bin lira. Biz başarılı bir kiralama yaptık. Mecliste ‘yine kirala’ dediler. Şimdi 325 bin lira kira ödüyorum, ben o gemiyi 350 bin lira taksitle satın da alabilirim. Niye ille de ‘kirala’ anlamış değilim" dedi.

Gestaş Genel Müdürü Mahir Sevinç'in, Çanakkale Olay Gazetesi'ne verdiği röportajda öne çıkan açıklamaları şu şekilde:

Göreve gelişinizin hemen ardından gemi kiralama ücretlerini yüksek buldunuz ve gemi satın alma konusu üzerinde durdunuz. Bu da kentte bir tartışma konusu oldu. Bu işin aslı nedir?

"Ben şimdi İl Genel Meclisi’nden 4 gemiyi satın almak için 100 milyon TL borçlanma yetkisi istiyorum. Sıfır gemi olmak zorunda değil. Benim ihtiyaçlarımı 10-15 yaşında bakımlı bir gemi de karşılayabilir. 400 milyon TL kiralama bedeli, çok büyük bir rakam. Ben bu nedenle feryat ediyorum. Bugüne kadar çok büyük rakamlar ödemişiz, gelin bu rakamları bundan sonra ödemeyelim. Kendi gemilerimizi alalım.

Biz bu müşteri potansiyeli ile bu rakamları ödeyebiliyorsak, kendi gemimizi de alabiliriz. Bu, Çanakkale’nin malı olsun istiyorum. Çünkü bu şirketin Çanakkale nüfusuyla eşdeğer 550 bin ortağı var. Biz öncelikle 550 bin kişiye hizmet ediyoruz. Bu şirket, Özel İdare’nin bir şirketi. Çanakkale İl Özel İdaresi de Çanakkalelilerin öz malıdır. GESTAŞ, Çanakkalelilerin, 550 bin kişinin ortak olduğu bir şirkettir. Ben hadiseye bu perspektiften bakıyorum."

İl Genel Meclisi ile fikir ayrılığı nasıl başladı? İl Genel Meclisi CHP Grubu da özetle 'GESTAŞ şeffaf değil' diyor, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Şirket yönetenler bilirler ki, yatırım yapacağınız fizibilitenin maliyet değerlerini ortaya koyarsınız. Mukayese güncel kira bedelleri üzerinden yapılır. Ben diyorum ki İl Genel Meclisi üyelerine; “Ben bir gemi için 550 bin TL kira ödüyorum. Eğer bana gemi alma fırsatı verirseniz, ben her gemi için 350 bin TL taksit ödeyebilirim ve bunu da 6-7 yıllık bir periyotta öderim, GESTAŞ'ın kendi malı olur. Tabi dolayısıyla %99.87 ortağı olduğu için Çanakkale İl Özel İdaresi'nin de malı olur. Ben bilgi ve belge aktarılmadı iddialarını çok doğru bulmuyorum açıkçası. İnanmak isteyen söze de inanır, inanmak istemeyen belgeye de inanmaz. Ben İl Genel Meclisi üyelerimizin, hangi partiden olursa olsun, benim söylediklerimin doğruluğuna veyahut da samimiyetime inandıklarını düşünüyorum. Çünkü birebir temaslarımızda, grup olarak konuşmalarımızda, kendileri teşekkür ettiler, düzgün bilgilendirdiğimi ifade ettiler. Ama, anlamayıp da ‘ne gereği var? Yine de kiralayalım’ diyenlere de şunu söyledim; “Sizin, 5500 lira kira ödediğinizin bir eviniz var, bankacının biri gelip diyor ki, ‘Bu apartmanda bir daire satılık, 5500 lira kira ödemeyin, 3500 lira bankaya kredi taksiti ödeyin.’ Siz, bu teklife rağmen 5500 lira kira ödemeyi mi tercih edersiniz, yoksa 3500 lira ödeyip bir müddet sonra, taksitler bittiğinde malın tamamı sizin olacak bir satın alma işlemini mi tercih edersiniz? Bunda anlaşılmayacak ne var? Ne yapmak istediklerini ben anlamış değilim. 550 bin lira kira ödenirken, niye 350 bin lira taksit ödenmesine karşı çıkıyorsunuz diye kendilerine sormak lazım."

CHP Grubu ikna mı olmuyor?

"Benden belge istediler, ben klasörlerle evrakları yaptım ve komisyondaki arkadaşlarımıza götürdüm. Arkadaşlarımız ikna oldular. Ama o komisyon değiştirildi sonradan. Yani konuştuğumuzda ikna oluyorlar. Ancak ben grup kararı alınıyor diye düşünüyorum. Grup kararında ‘hayır’ diyorlar. Birebir konuştuğumuzda ‘hayır’ diyen görmedim açıkçası. Bizim aylık 550 bin TL vererek kiraladığımız mevcut gemiler 85 otomobil kapasitesinde. Biz bir gemi kiraladık, 120 otomobil kapasiteli ve 325 bin lira. Biz başarılı bir kiralama yaptık. Mecliste ‘yine kirala’ dediler. Şimdi 325 bin lira kira ödüyorum, ben o gemiyi 350 bin lira taksitle satın da alabilirim. Niye ille de ‘kirala’ anlamış değilim."

Bir de Boğaz Köprüsü olayı var, GESTAŞ'ı nasıl etkileyeceğini düşünüyor musunuz?

"Boğaz Köprüsü konusunda ilk bakıldığında, ürkütücü bir şekilde, GESTAŞ’ın yolcu ve araç sayısını azaltacağı ile alakalı bir tahminimiz olabilir. Ama bu çok ilmi değil. Bir kere Çanakkale’yi insanlar neden tercih ediyorlar; öncelikle Ege ve Akdeniz Bölgesi bizi, Avrupa’ya geçiş için tercih ediyor. Ama İzmir yönünden gelenler, boğaz geçişi konusunda zorlanıyor. Boğaz Köprüsü yapıldığında, ayaklarının birisi Savaştepe’ye çıkacak. İzmir istikametinden gelen kamyonlar ve sürücüler için de Bandırma’ya gidip, yeniden Bandırma üzerinden geri gelmek büyük bir eziyet olacak. Ama şimdi İstanbul’a gidip Balıkesir’e devam eden biri şöyle düşünecek; “Bursa’yı geçtim, Osman Gazi Köprüsü, sonra Yavuz Sultan Selim Köprüsü… Ve bu güzergahın hepsinde yoğun bir trafik var. Hem Yavuz Sultan Selim Köprüsü çok pahalı, hem de trafik yoğunluğu var.” Ancak, Savaştepe’den Balıkesir’den direkt Çanakkale’ye otoyol olduğu taktirde, niye İstanbul’un trafik yoğunluğuna girsin! O nedenle de insanlar Çanakkale’ye tercih edecek. Çanakkale’ye geldiklerinde de bütçelerine bakacak, ona göre gemi veya köprü arasında tercihini yapacak." 

"Seyahat bütçesi ayıranlar, tatile gidenler, konforlu bir tatile giderken konforlu bir yolculuk da yapmak isteyecekler. Dolayısıyla da Boğaz Köprüsü tercih edilecek. Ama ben ticaret yapan birisi olsam, köprüye geldiğimde bir muhasebe yapacağım. Mali açıdan düşünerek yarım saat vakit harcayarak gemiden geçmeyi tercih edecektir. Uzun vadede Çanakkale Köprüsünün, bölgeye getireceği lojistik imkanlar ile bu bölgenin ekonomik aktivitesinin çarpan etkisiyle çok daha büyük seviyelere ulaşacağını, buradaki sirkülasyonun artmasından kaynaklı, başlarda yaşanan yüzde 20-30’luk kaybın giderileceğini ve taşınan araç sayısında mevcut durumun da üzerine çıkılacağını düşünebiliriz… ‘Köprüyle ciro kaybınız olacak, neden gemi alıyorsunuz’ diye soranlara da bu da bir cevabımız olsun. Biz çok büyük bir kayıp beklemiyoruz."

Son olarak, tabi ki en önemli gündemlerinizden biri GESTAŞ-İl Genel Meclisi arasındaki fikir ayrılığı... Bu konuda son olarak ne söylemek istersiniz?

"Ben İl Genel Meclisi üyelerimizin ferasetine inanıyorum. Dosya yeniden İl Genel Meclisi’nde gündeme gelecek. Burada Çanakkale’nin kendi şirketine pozitif ayrımcılık gösterirler diye düşünüyorum. RES’te İstanbul şirketine gösterdikleri pozitif ayrımcılığı Çanakkale’nin kendi şirketlerine de göstereceklerdir diye tahmin ediyorum." 

Önümüzdeki döneme ilişkin en önemli projeniz nedir?

"Biz GESTAŞ’ın yeni hatları ile ilgili olarak da çalışmalar yapıyoruz. Ama bu konu şu anda çok taze ve stratejik bir durumda. O nedenle çok bilgi vermeyeyim, ama çalışmalarımız yoğun bir biçimde devam ediyor."

PAYLAŞ