Net cevap Orman Bakanlığı yetkililerinden geldi

Çanakkale’de son günlerde en çok konuşulan konuların başında gelen maden sahasında 200 bin ağacın kesildiği iddialarıyla ilgili ortaya atılan rakamın gerçek olmadığı ortaya çıktı.Net cevap ise Orman Bakanlığı yetkililerinden geldi.

Kirazlı bölgesindeki altın madeninde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna aykırı işlem yapılarak, bölgede çok sayıda ağaç kesildiğini iddia eden çevreciler bir süredir eylemleriyle konuyu gündemde tutuyor. Geçtiğimiz hafta maden sahasında ve kent merkezinde yapılan açıklamalarda 200 bin ağacın kesildiği ileri sürülürken durumun farklı olduğu, çevrecilere destek olan Haluk Levent’in Orman Bakanlığı müşavirleriyle yaptığı görüşme sonucunda ortaya çıktı.
Çevrecilerin eylemlerinden ve sosyal medyadaki yapılan paylaşımlar sonrasında konuya dahil olan sanatçı, kendi sosyal medya hesabından ilk olarak “Kanadalı şirket Çanakkale Kirazlı’da 200 bin ağaç kesiyor 200 bin. Şaka gibi. Milliyetçilik sadece bayrak profili ile olmuyor! Milliyetçilik kavramı ülkece genişletilmeli. İçine ağaç, toprak, bilim, tarım serpilmeli! Çocuklar bu kavramlarla büyütülmeli. Vatan o zaman vatandır!” açıklamasını yaptı.
Konunun üzerine giden Levent kısa bir süre sonra Orman Bakanlığı yetkilileriyle görüştüğünü de yine sosyal medya hesabından yayınlayarak; “Orman Bakanlığı Müşavirimiz ile görüştük. Orman Müdürlüğümüzden tarafımıza iletilen bilgi şu: ‘Yasal anlaşma gereği şu ana kadar kesilen ağaç sayısı 13.400, yani 200 bin değil. Kalan kısım çalı çırpı. Başka ağaç kesilmedi” dedi. Bilginize…” paylaşımında bulundu.    

PAYLAŞ