“NE YAPACAĞIMIZI BİLEMEDİK”

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan’ın “kümes” olarak nitelendirdiği ve CHP’ye hiç yakışmıyor dediği, AK Parti Milletvekili Ayhan Gider’in çok boğucu ve sıkıcı bir salon olarak nitelendirdiği Sivil Toplum kuruluşlarının etkinlilerinde kullandığı ve içerisinde nikah salonu, çay bahçesi gibi alanların bulunduğu şehrin en önemli noktası olan kordonda yer alan Türkan Saylan Sosyal Tesisleri Eylül 2015 tarihinde başlaması planlanan projeyle 12 ay gibi bir sürede yenilenecekti. Aradan geçen zamanda tesisle ilgili herhangi bir yenileme çalışması başlamadı ve konunun gazetemiz tarafından haberleştirilmesinden sonra Çanakkale Belediyesi projenin yer aldığı internet sayfasında değişikliğe giderek, projenin başlama ve bitiş sürelerine ait bilgileri siteden kaldırdı. Geçtiğimiz belediye meclis toplantısında Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan sosyal tesisler konusunda ne yapacağımız bilemedik açıklamasında bulunarak; “Acele etmeyelim, üç ay sonra olsun, ama kafa yoralım, düşünelim, tartışalım, Eleştirileri kabul ediyorum, ama lütfen oraya biraz kafa yorarsak sevinirim” dedi. CHP İl Başkanı Nejat Önder ise, çay fiyatının asgari düzeyde tutulduğu sosyal anlayışından ödün vermeden, yenileme çalışması yapılması gerektiği konusunda görüş bildireceklerini açıkladı. Tesislerin ne zaman yenileneceği ise henüz bilinmiyor.

Belediyenin depreme dayanıklılığı ve yeni mimari anlayış öncelikli olarak yapmayı planladığı tesisin ne zaman yenileceği ise bilinmiyor. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan geçtiğimiz belediye meclis toplantısında Sosyal Tesisler konusunda ne yapacağımızı bilemedik  diye  Gökhan konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Sosyal Tesisler konusunda ne yapacağımızı bilemedik. Yalan yanlış bir şey yapmak istemiyoruz. Bu konuda aklı olan, düşüncesi olan, öneri olan Çanakkale’deki herkesten, meclis üyesi, meclis üyesi olmayan herkesten bir öneri istiyoruz. Yani buraya ne yapalım, nasıl olsun? Acele etmeyelim, üç ay sonra olsun, ama kafa yoralım, düşünelim, tartışalım. Eleştirileri kabul ediyorum, ama lütfen oraya biraz kafa yorarsak sevinirim. Bu konudaki fonksiyonu biz çizeceğiz ve sonra yapılacak. Buraya bunu yapalım, bu da olsun, şu da olsun, şu olmasın diye öneriler getireceğiz, mimarlar da ona göre çizecekler” açıklamasının ardından alana ne yapılacağına yönelik öneriler getirilmeye başlandı. 

Çanakkale Belediyesinin sitesinde http://www.canakkale.bel.tr/icerik/4108/prof-dr-turkan-saylan-sosyal-tesisi-yenileme-projesi linkiyle daha önce yer alan bilgilere göre ve Belediye Başkanı Ülgür Gökha’nın 2014 seçimlerinde kampanyasında bulunan Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisi Yenileme Projesi... Eylül 2015 tarihinde hayata geçecek ve 12 ay gibi kısa bir süre içinde yenilenerek Çanakkale halkının hizmetine sunulacaktı. Konun haberleştirilmesi sonrasında ilgili link değiştirildi ve projenin başlangıç ve bitiş tarihleri kaldırılarak sadece sosyal tesislerle ilgili bilgilere yer verildi.

Depreme Dayanıklı ve Mimarı Anlayış Ön Plana Çıkacak Bir Proje Planlanıyordu

Çanakkale Belediyesinin sitesinde yer alan açıklamaya göre tesis Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri yıkılarak yeniden yapılması planlanmakta deniliyor. Yeni yapılacak tesisin depreme dayanıklılığı ve yeni mimari anlayış öncelikli olarak benimsenen bir projeyle hayat bulacağı ve projede; çok amaçlı toplantı salonu, kurs, aktivite ve hobi odaları, açık ve daha geniş çay bahçesi alanı, kapalı otopark yer alacağı bilgisi paylaşılıyor. Çanakkale Belediyesi eğer bu projeyi gerçekleştirirse Çanakkale halkına kordonun keyfini çıkaracağı, sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerini düzenleyeceği daha güvenli, daha işlevsel ve estetik bir alanı da kazandırmış olacak.

 Çok Boğucu ve Sıkıcı Bir Salon

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider merkez ilçe danışma kurulu toplantısının yapıldığı salonla ilgili çok boğucu ve sıkıcı bir salon eleştirilerde bulunarak şunları söylemişti; “Ancak ne yazık ki bu salonu inşaa edenler AK Partililer olmadığı için çok boğucu ve sıkıcı bir salon. Benim merkez ilçe başkanımızdan ricam bundan sonra AK Parti ailesinin böyle boğucu yerlere mahkum etmesin.  Bu kalabalığa bu salonlar yakışmaz, Çanakkale’nin en lüks salonu hangisiyse AK Parti ailesine o salon yakışır.”

 Çay Fiyatı Asgari Düzeyde Tutulsun

Tesisle ilgili olarak ‘’Çay fiyatının asgari düzeyde tutulduğu sosyal anlayışından ödün vermeden’’ yenileme çalışması yapılması gerektiği konusunda görüşlerini açıklayan CHP İl Başkanı Nejat Önder; “Cumhuriyet Halk Partisi olarak çay fiyatının asgari düzeyde tutulduğu sosyal tesis anlayışından ödün vermeden mekanın daha etkin ve kaliteli kullanımına yönelik bir projenin ortaya çıkması temennimizdir. Belediye Meclisi Grup toplantımızda da bu görüşlerimi ifade edip belediye meclis üyesi arkadaşlarıma fikirlerimi sunacağım. Yine kordonda yürüyüşe çıkan vatandaşlarımızın kullanımına yönelik olarak bebek emzirme odası, tuvalet gibi alternatifler düşünülebilir. Üniversite öğrencilerinin, derneklerin toplantı-gösterim yapabileceği 25-30 kişilik toplantı salonu mekana konumlandırılabilir. Ayrıca nikah salonunun kapasitesinin arttırılıp daha işlevsel bir hale kavuşturulması, mekanın kültür ve sanat amaçlı kullanımını teşvik etmek amaçlı galeriler planlanabilir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Çanakkale Halkının menfaatine bir tesis yapılması bizim en önemli kriterimizdir” açıklamalarında bulundu.PAYLAŞ