NE OLUR O GELSİN DİYE BEKLEMEDEN SİZ GİDİN

Çanakkale Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale’de görev yapan muhtarlarla toplantıda buluştu. Turan; “Bugün il müdürlerimiz ve STK başkanlarımız da burada. Herkesin herkesten talebi olabilir. Ama ne olur köyünüzdeki, mahallenizdeki hasta, yaşlı, engelli, evladını okutamayan gelsin diye beklemeden siz gidin ‘Ben buradayım’ deyin. Sizler cumhurbaşkanımızın, valimizin o köydeki temsilcisisiniz. Ama ‘Biz buradaydık gelmedi’ demeyin. Hastadır, parası olamamıştır veya size ulaşamamış olabilir. Ama Çanakkale’nin bir köyünde bir adam hastaneye gidemiyorsa, çocuğunu okutamıyorsa, ekmeğini evine götüremiyorsa, hepimizin vebalidir” dedi.

Polis Denizevi’nde düzenlenen Muhtarlar Toplantısı’na Çanakkale Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu,  Vali Orhan Tavlı, AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız ve Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Sedat Murat, Çanakkale’deki kurum müdürleri ve sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı. Çanakkale’de görev yapan yetkililer ile muhtarların tanışması amacıyla düzenlenen toplantıya katılan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Sedat Murat ise, üniversite kapsamında yapılan çalışmaları anlattı. Murat, “Üniversitemizde büyük bir hamle başlattık. Araştırma üniversitesi, üniversite araştırma yapar. Üniversitenin hedefi çalışmaktır, bilim üretmektir. Film yapmak değil, ilim yapmaktır. Çanakkale her şeyden önemli bir şehirdir. Çanakkale Türk dünyası demek, Çanakkale İslam dünyası demek. Hatta dünya demek. Seksen bin şehit karşı da bir asır önce kan gövdeyi götürüyordu. Ben bütün Çanakkalelilere hatta herkese şunu diyorum;  sadece şu deniz manzarasına bakmayın. Bir asır önce dünyanın dört bir tarafından şu millet şu topraklar yok olmasın diye ecnebilerin çizmeleri altında çiğnenmesin diye seksen bin dedemiz en zor şartlarda şehadet şerbetini içtiler. Dolayısıyla biz de mutlaka böyle bir sorumluluğun olması lazım.  Eğer ilelebet yaşamak istiyorsak bu ruh ve heyecana sahip olmamız lazım. Ama çağımız bilim ve teknoloji çağı. Burada mutlaka çalışmak gerekiyor. Bakın Kur’an-ı Kerim’de Yüce Rabbimiz diyor ki; insanın çalışmasının karşılığı vardır.  Müslüman için demiyor, insan için. Dolayısıyla çalışan insan başarılı olur” dedi.
 “5 SENE BOYUNCA BU KÖYLERİN MUHTARISINIZ”
Çanakkale Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, toplantıda yaptığı konuşmada, “Avrupa başta olmak üzere birçok şehrin ortasından nehir akar. Ama deniz akan şehir çok azdır. İstanbul var, Çanakkale var. Çok farklı yerler bizim için. Çanakkale bizim Cumhuriyetimizin önsözüdür. Gazi Mustafa Kemal Tarih sahnesine buradan çıkmıştır.  Cumhuriyetimizin ön sözü olan bu topraklar 17 yıldan beri bize hep sahip çıktı. Seçimleri bitirdik. Biz artık 4 sene Grup Başkanvekiliyiz, Sayın Erdoğan 4 sene daha bizim Cumhurbaşkanımızdır.  Sizler de 5 sene boyunca bu köylerin muhtarısınız. Yani beraber çalışma sürecimiz başladı.  Biz her fırsatta bunu söylemeyi görev bildik. Dedik ki ‘Biz Ankara’nın değil, Çanakkale’nin vekiliyiz’ dedik. Biz iki vekil, teşkilatlarıyla kamu kuruluşları ile çalışmalar yapmaya gayret ediyoruz.  Cumhurbaşkanının ‘Muhtarı üzen beni üzmüştür’ sözüne kıymet veriyoruz.  Burada ben de söylüyorum, muhtarı üzen Bülent Turan’ı üzer.  Bizler her yere ulaşamayabiliriz. Dertli her insanın sesini duymayabiliriz. Ama en küçük birimimiz olan Muhtarlarımız, halka en yakın yerde bunları duyma ve bize iletme imkânına sahip” ifadelerini kullandı.
 “BİR ADAM HASTANEYE GİDEMİYORSA HEPİMİZİN VEBALİDİR”
Turan, “Bugün il müdürlerimiz ve STK başkanlarımız da burada. Herkesin herkesten talebi olabilir. Ama ne olur köyünüzdeki, mahallenizdeki hasta, yaşlı, engelli, evladını okutamayan gelsin diye beklemeden siz gidin  ‘Ben buradayım’ deyin. Sizler cumhurbaşkanımızın, valimizin o köydeki temsilcisisiniz.  Ama ‘Biz buradaydık gelmedi’ demeyin. Hastadır, parası olamamıştır veya size ulaşamamış olabilir. Ama Çanakkale’nin bir köyünde bir adam hastaneye gidemiyorsa, çocuğunu okutamıyorsa, ekmeğini evine götüremiyorsa,  hepimizin vebalidir.  Artık ülkemizin bu ufak sorunlarla bir derdi yoktur.  Kimin Evine ekmek girmiyorsa Valimiz götürür.  Hastanemiz burada.  Bakın etrafında Çanakkale’si, Ezine’si, Ayvacık’ı, Bayramiç’i, Lapseki’si, Biga’sı, Yenice’si hepsinde de ameliyat yapacak kapasitede eserler mevcut. Çekinmiyoruz, Sağlık Müdürümüz burada muhtar arayacak. Türkiye eski Türkiye değil.  Şuanda binlerce hastamıza evde bakım hizmeti veriliyor.  Yani gelmesi bırak doktor evine gidip ağlığında yardımcı oluyor.  Bir daha söylüyoruz görmediğimiz var. Ama muhtar taştan ve asfalttan önce köydeki ihtiyaç sahiplerini bulsun.  Diyelim ki buldun, o ildeki kurumu işi çözmedi. O zaman söyle.   Eski Türkiye’de valiyi törenlerde el sallarken görürdünüz. Şimdi valimiz de, kaymakamımız da il müdürlerimiz de köy köy geziyor.  Milletin yanında oluyorlar, milletin derdini dinliyorlar. Çanakkale’de 17 yıldan beridir birinci parti olduk. %42 oy aldık.  Çalışmasak, üretmesek kim bizim kara kaşımıza, kara gözümüze oy verecek. Ama üretirsek muhtarıyla, STK’larıyla daha iyi işler yaparsak bu millet bize sahip çıkar diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
 “BİRLİK İÇERİSİNDE BU ŞEHRİ BAŞ TACI YAPAN İNSANLARIZ”
Milletvekili Turan, geçtiğimiz günlerde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile yaptıkları görüşmeyle ilgili değerlendirmelerini açıkladı. Turan, “Dün mesela merkez ilçe belediye başkanı CHP’li arkadaşımızı ziyaret ettik. Haklı olan talepleri dinledik. Haksız olanlara da bunlar doğru değildir dedik.  Ama beraber birlik içerisinde bu şehri baş tacı yapan insanlarız. Biz iş yapan insanlarız, daha birkaç gün olmasına rağmen Çanakkale su arıtma tesisinin ödemesi gerçekleşti.  Yeter ki iş yapılsın dedik.  Ayrıca şunu da söyledim; Sümerbank arazisindeki kavgalar, çalışır bitiririz. Biz buradayız.  Sanayideki mesele için biz buradayız.  Sosyal konutlarda biz imzaya hazırız, halkımızı ikna edin, gerekli yerleri gösterin adım atalım.  Her türlü çalışmada yanındayız.  Ama bir şey daha söyledik. Son dönemde Çanakkale’miz maalesef hem ulusal gündemde bizi üzen şeyler oldu. Böyle olmasın dedik.  Çanakkale neden siyasi kavgaların merkezi olsun,  bırak yatırım merkezi olsun, hizmetin, muhabbetin merkezi olsun dedik”  diyerek düşüncelerini dile getirdi.
 “SAMİMİYETSİZ BULUYORUM”
Son günlerde altın madeni hakkında düzenlenen eylem ve açıklamalarla ilgili de yorum yapan Turan, “Zaman zaman çevre ile ilgili bizi itham eden söylemler oldu.  Bir kere şunu söyleyeyim. Türkiye’deki çevrecilik yarışı bugünkü mesele değil.  Uzun zamandan beri devam eden bir çevre tartışması var. Fakat bu çevre tartışması içerisinde özellikle Alman vakıflarının desteklediği bazı STK’larla çalışmalar, Türkiye siyasetin dağıtmak isteyen anlayışların da etkisi bugüne kadar artmış, azalmış. Şimdi son günlerde Çanakkale’miz malum konu ile gündeme geliyor.  Belediye başkanımıza da sordum ‘Miting yapacağına gel alimizden bilgi al. Orman Bölge Müdürüne sor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü ile toplantı yap’ bunları ne yapıp edip sokakta eylem yapmalarını samimiyetsiz buluyorum.   Örneğin Meclise de önerge verdiler. Biz dedik ki bu siyasi bir söylem.  Samimi yaklaşım ayrı olur. MHP’li AK Partililerin oyları ile reddedildi.  Fakat CHP’li arkadaşlar önergede 23 tane imza var, oylamada sadece 6 vekil var.  Sen ciddiye almazsan Meclis nasıl ciddiye alır? Geçen sene Çanakkale’mize 3 milyon ağaç dikildi.  Şu anda Çanakkale’mizde bir yerinde ağaç kesildiği iddiası var ya hayır, bin 800 yerinde ağaç kesimi var.  Yol genişlemesi var, baraj inşaatı var, gölet inşaatı var.  Başka madenler de var. Senin arkadaşın madenci diye ses çıkarmayacaksın tabanda ses çıkaracaksın. Bin 800 yerde ağaç dikiliyor bunlar ise çıkarmıyor. Dedim size bunlar, siyasileşme altında.  Hiç kimsenin avukatı değiliz.  Eğer bu şehirde haksız yere bir ağaç kesiliyorsa beraber kavga ederiz.  Ama tabiri caiz ise bu işin patronu Çevre ve Orman Müdürlükleridir. Gelsinler konuşsunlar.  Yaşı ve zamanı gelmişse ağaç kesilir yerine yenisi dikilir.  Bunun takibini orman müdürlüğü yapar ve izinler verir.  Ormanın iyileşmesi, düzelmesi için bu adımlar atılır.  Ama başka sebeplerle çevreciyim demeyi doğru bulmuyorum” diyerek konuşmasını sürdürdü.  
 
“YÜRÜYECEK YOLUMUZ VAR”
Turan, Çanakkale’deki yatırımlarla ilgili olarak ise şunları söyledi: “Gazilerimi için boğaza sıfır rehabilitasyon merkezi yapıyoruz. İnşaat yarısını geçti devam ediyor. Harika bir tesis olacak. Çanakkale merkezinde ki emniyet binasını biliyorsunuz. Orayı yıkıyoruz. Türkiye’ye örnek bir projeyle beraber harika bir emniyet binasına Çanakkale kavuşacak. Şehrin görünümüne uygun bir bina olacak. 15 bin metre karelik mahallesine planımızı yapacağız. Yine Çanakkale’mizde ki İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün olduğu bölge var. Orada 60 metre kare bir alan var. Orayı komple bütün binaları dışarı çıkarıp, millet bahçesi yapmayı planlıyoruz. Özet olarak daha çok yolumuz var. Yürüyecek yolumuz var.”
“TÜRK MİLLETİ’NİN MENFAATLERİ DOĞRULTUSUNDA KULLANACAKTIR”
Milletvekili Bülent Turan’ın konuşmalarının ardından ise sözü Çanakkale Valisi Orhan Tavlı aldı. Tavlı, milletvekillerine Çanakkale’yi yaşanabilir iller zirvesine taşıdıkları için teşekkürlerini ileterek konuşmasına başladı. “Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde Cumhurbaşkanlığı kabinesinin çok kıymetli bakanları, bakanlıklarımızın Çanakkale ile ilgili yapılan projeleri, ilimizin merkeze gönderdiği projelere, en üst düzeyde kaynak aktararak başta 1915 Çanakkale Köprüsü olmak üzere, hepiniz biliyorsunuz 10 milyarlık eski para ile 10 katrilyonluk yatırım yapıldı” diyen Vali Tavlı, “Eğitim de, sağlıkta, ulaşımda,  tarih ve turizm kenti olan bir kültür kenti olan Çanakkale’miz yeraltı ve yer üstü zenginlikleriyle dünya çapında bir şehirdir. Yeraltı zenginliklerimizi de yer üstü zenginliklerimizi de Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Milleti’nin menfaatleri doğrultusunda kullanacaktır. Bu çalışmalar yapılırken doğaya, tarihe ve kültürümüze, çevremize hassasiyet göstererek, çevreye duyarlı olarak bir proje hepiniz biliyorsunuz. En kısa noktadan yapılsaydı bin 200 metreydi. Ama tarihe çevreye saygı veren Cumhurbaşkanımız 4 bin metre uzunluğunda Lapseki Gelibolu tarafında güzergah değişikliği yapılarak, dünya çapında bir projeyi çevreci bir projeyi hayata geçirmiştir. Ecdadımız bu coğrafya ya kanıyla, canıyla mühür vurdu. Bizlerde Çanakkale 1915 Köprüsü ile bu coğrafyaya bir kez daha mühür vurmanın haklı gurunu yaşıyoruz.  Çanakkale Milletvekillerimiz sayesinde oldu. Şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Bazen bir saat, üç saat beklediğiniz feribot kuyrukları 1915 Çanakkale Köprüsü ile birlikte feribot kuyrukları beş dakikaya düşecek. Araçlar egzoz salınımı daha az yapacak. Hem ekonomik yönden fayda sağlayacağız hem de çevre kirliliğine yol açan araçların emisyon gazları bundan sonra problem olmayacak. O gemi trafiğinde yakıt harcıyoruz. Gemiler fazla bekliyor. Yakıt tüketimi demek çevreye zarar demektir. Bir taraftan çevrede ki projeleri üretmek, milletvekillerimizin desteğiyle il özel idaresinde desteğiyle Lapseki-Gelibolu feribot iskelesini yeniliyoruz. Rampa sayısını artırıyoruz. Hem kısa zamanda konforlu geçiş hem de 1915 Çanakkale Köprümüzün bir an önce açılması çünkü araç trafiği yoğunlaştı” ” dedi.
“TÜRKİYE’DE EN HIZLI PROGRAMA ALINAN OSB’Sİ ÇEVRECİ BİR PROJEDİR”
Tavlı, “Bir çevreci projemiz Çanakkale Ezine Gıda İhtiras Organize Sanayi Bölgesi başta milletvekillerimize, bütün kamu ve kuruluşlarına ve diğer ana paydaşlar bu projeye destek verdi. Türkiye’de en hızlı programa alınan OSB’si çevreci bir projedir. Yeraltı ve yerüstü kaynaklarımızı kullanacağız. Çanakkale’miz bir tarım şehridir. Ben ilk göreve başladığımda milletvekilimiz hayırlı olsun ziyaretine geldiğinde biz sohbet edip çay içebilirdik. Ama Çanakkale’nin meselelerini masaya yatırdık. Milletvekilimiz bana Çanakkale’nin bir tarım şehri olduğunu,  OSB’nin ihtiyaç olduğunu, kısa zamanda çözmemiz gerektiği konusunda istişarede bulundu. Biz Çanakkale’deki bürokratik işleri tamamladık. Milletvekilimiz Ankara’dan Teknoloji Bakanlığımız ile görüşmeleri yaptı. 4ay arsa konusu jeolojik işlemler tamamlandı. Bir yılbaşı günü 2017 yılbaşında programa alındı. Çok teşekkür ederim sayın milletvekilimize kamulaştırma ile işlemler ne zaman bitti bir saat sonra kaynak bize geldi. Bu çok önemlidir.  Alt yapı çalışmaları devam ediyor. Bu çevreci bir projedir. Buradan baktığınızda peynir fabrikası var, zeytin fabrikası var. Orada arıtmalı bir tesis yapıyoruz. Kimyasal ve biyolojik bir tesis yapıyoruz, hem çevreyi koruyacağız hem de atıklar derelerden Çanakkale boğazına akmayacak. Çanakkale Boğazı’nı da koruyacağız. Bir taraftan da tarıma destek vererek, Kazdağılarının altında eteklerinde olan meyve ve sebze üretimine destek vereceğiz. Önemli bir proje Türkiye’de gıda OSB olması, Çanakkale 1915 Köprüsü ulaşım, eğitim, sağlık istihdam hepsi demektir. Çanakkale Ezine OSB ile birleştiğinde Avrupa’ya ihraç kapımız olacak. Tarımda daha çok verim, daha çok verim, topraklarımızın bereketini daha rahat kullanmak demektir. Bu çalışmaları yaparken, köy muhtarlarımızın çok büyük desteğini gördük. Biz çok kısa zamanda milletvekillerimiz desteği ile bu çalışmaları yaparken sizlerin vermiş olduğu enerji ile bu hizmetleri çok kısa sürede hayata geçirdik. Şurada basit bir örnek vereyim. Belki bir yılda bitecek bir çalışmayı, muhtarlarımızın mahallinde, yerinde vermiş olduğu destekler, bir ayda hizmete girdi bu çok önemlidir. Vakit nakittir diyoruz” şeklinde konuştu.
“BİZİM AKLIMIZ FİKRİMİZ ÇANAKKALE’DİR”
Tavlı, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Ülkemize karşı içerde ve dışarıda olumsuz algı operasyonları yapılmaya çalışılıyor. Bir 15 Temmuzu geride bıraktık. Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Biziler aziz Türk Milleti için ne yaparsak azdır. Bu millet 15 Temmuz’da devletini, bayrağını, kutsal değerlerini korumak uğruna elinde Türk Bayrağı’yla sokaklara indi. Emperyalist güçlerin ülkemizi işgal etmesine müsaade etmedi. Milli iradesine sahip çıktı. Onlara her zaman şükranlarımızı iletiyoruz. Bu nedenle Çanakkale Valisi olarak, kendi adımıza söz veriyoruz. Bütün çalışmalarda kamu kurum ve kuruluşların amirleri her zaman vatandaşımızın emrinde, bürokrasiye katılmadan vatandaşın menfaatine olan her işte çalıştılar. Bundan sonra da çalışacaklar. Bundan sonra bir aksaklık olduğunda bir araya geliyoruz. Ne zaman köye ve mahalleye gittiğimizde sizler bir konu olduğunda bana iletiyorsunuz. Çağımız iletişim çağı, il müdürlerimizle hızlı bir irtibat kurarsanız, çözemeyeceğiniz hiçbir problem olmaz. Çanakkale’de biz şanslı bir şehirde yaşıyoruz. Her 18 Mart törenlerinde yılda en az bir kere Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız ile birlikte Çanakkale’ye geliyorlar. Tarihimize, ecdadımıza saygı anlamında bir araya geliyoruz. Bacak gelen devlet büyüklerimiz bereketi ile gelmektedir. Çanakkale bu yönüyle gerçekten çok şanslı bir şehirdir. Milletvekillerimiz 7 gün 24 saat bir proje vardı aklım fikrim Çanakkale evet bizim aklımız fikrimiz Çanakkale’dir. Daha güzel bir Marmara için çalışıyoruz. Verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum.”

 

PAYLAŞ