Milli Eğitim Bakanlığı 2018 Yılında En Çok Yatırımı Çanakkale’ye Yaptı

Kepez’de, 1995 yılında Atan ailesi tarafından okul yapımı için bağışlanan arsaya 23 sene sonra yapılan ortaokul, Hafız Halil Atan Ortaokulu olarak eğitim öğretime başladı. Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından okul açılışı gerçekleştirildi. Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, 2018 yılının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Çanakkale’ye en çok yatırım yapılan İl olduğunun altını çizerek; “30’un üzerinde okul, öğrenci pansiyonlarımız, spor salonlarımızı tamamlayarak yaklaşık 250 milyon liralık bir bütçeyle evlatlarımızın hizmetine sunuyoruz.” dedi.

Düzenlenen okul açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Okul öğrencileri gösteri düzenledi. Okulun açılışına Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan,  İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, İl Müftüsü Arif Gökce, AK Parti Kepez Belde Başkanı Alper Altınok, veliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından gerçekleştirilen açılış konuşmasında duygularını dile getiren Hayırsever Halil Atan “1992 yılında Kepez’in Belediye olması ile Çanakkale kentinin bu beldesinde kentsel gelişim ve dönüşümden etkilenmesinin kaçınılmaz olduğu görülmekteydi.  Mesleğim olan şehirler öncesi planlama ile bizlere öğretilen işlerin başında planlanması en az 40 yıllık projeksiyonlara göre yapılması öğretilmiştir. Gelecekteki sosyal ve teknik altyapı ihtiyaçlarını ve planlamaların başına gelenlerinden birisi de şüphesiz ki eğitim altyapısıdır.  1995 yılında aile bireylerimizin toplanarak ve çoluk, çocuk çalışarak emek verdikleri bu toprakları bize bırakan başta Hafız Halil Atan dedemiz olmak üzere büyüklerimize bir şükran sunmak amacı ile yola çıktık.  Gelecekte ileri görüşlü, saygın ve ilkesine bağlı çocuklarımızın yetişmesine olanak verecek bir okul alanı bağışlama kararı aldık.  Bunu Belediye Başkanı olduğum dönemde şehir planlamasında yerini verdiğimiz okulumuz 23 yıl sonra bugün açılıyor.  Burada ailemiz fertleri ve dedemiz Hafız Halil Atam olmak üzere intikal etmiş bütün büyüklerimize şükranlarımızı sunar bize bu onurlu görevi gerçekleştirmek için bu fırsatı verdikleri için teşekkür ederiz” diye konuştu.

“2018 YILI ÇANAKKALE’MİZE EN ÇOK YATIRIM YAPILAN İL OLDU”

Devletin çalışmaları, kalkınabilir bir Türkiye için, milletin huzur ve refahı için tüm hızı ile devam etmekte olduğunu dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, “2018 yılı Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından Çanakkale’mize en çok yatırım yapılan İl oldu. 30’un üzerinde okul, öğrenci pansiyonlarımız, spor salonlarımızı tamamlayarak evlatlarımızın hizmetine sunacağız.  Türkiye’nin en büyük ideali geleciği gören bir toplum olma yolunda sürekli ilerliyoruz.  Bu idealin ve yolun Eğitimden geçtiğinin de farkındayız.  Çünkü yalızca eğitim seviyeleri yükselen toplumla refaha ulaşabilirler.  Devlet ve millet olarak hep birlikte eğitimin önemini bilmek bilinci ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Milli Eğitim Bakanlığımızın 2018-2019 Eğitim öğretim yılından itibaren tekli eğitime geçme hedefleri noktasında devletimizin yatırımları tüm hızıyla devam etmekte.  Çanakkale’de bu yatırımlardan yararlanan en önemli illerimizden biridir.  2018 yılı yapım programı kapsamında son bir yılda ve önceki yıldan da devam eden İlimizde Anaokulu, İlkokul, Ortaokul, Lise, Okul Pansiyonları ve Kapalı Spor Salonların yaklaşık maliyetleri 250 Milyon TL’yi bulmaktadır.  İnşaat ve yenileme çalışmalarını ivedilikle tamamlayarak, öğrencilerimizin hizmetine sunmaktayız. Bunun yanında Hayırseverlerimizin destek ve katkıları, bu hedeflerimizi gerçekleştirme hususunda, yarınımızın teminatı çocuklarımızın geleceğe hazırlanması noktasında da büyük önem arz etmektedir.  İşte bugün de evlatlarımız yarınlarını inşa etsin diye bir eğitim yuvasını daha hayata geçiriyoruz. Kısa sürede tamamlanarak hayata geçirilen Hafız Halil Atan Ortaokulumuzun öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum.  Hafız Halil Atan Ortaokulu, sadece ilk kez ortaokula başlayan öğrencilerimizin değil, ana sınıfından 7 sınıfına kadar toplamda şu ana kadar 136 rakamına ulaştık.  Bu okul Kepez’deki ortaokul ihtiyaçlarımızda önemli bir görev üstlenecektir.   Yine bölge olarak baktığımızda bir İlkokul ihtiyacımız gözükmekte.  İnşallah önümüzdeki yatırım programında yerini alarak Kepez’deki ihtiyacımızı tamamlamış olacağız. Böylelikle Kepez Beldemizde eğitim kurumları anlamında ihtiyaçlarımız tamamlamış olacağız” dedi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan da Açılışta bir konuşma gerçekleştirdi. Turan yaptığı konuşmada “Bugün çok kıymetli bir açılış için buradayız. Öncelikle bu binanın, okulumuzun hayata geçmesinde Atan Ailesinin çok kıymetli katkıları oldu.  Bu arsayı bağışlayan başta büyük dede Hasan Atan olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.  Bu tarz örnek çalışmaların da yine aynı şekilde vatandaşlarımızdan talep ediyoruz.  Yollar, hanlar, hamamlar hepsi yapılır. Mesele, eğitim gibi alanlarda, gençlerimize katkı sağlamak, onların layık olduğu ortamlarda eğitim almalarını sağlamaktır. Biliyorsunuz köprümüz hayata geçti. Köprüde de çok önemli bir mesafe aldık. Son dönemlerdeki bazı ekonomik sorunlara rağmen hiçbir gecikmeye gitmeden köprümüzün tabini yapıyoruz.  O köprü gençler için kıymetli bir iş.  Bazen önyargı ile ne işi var diyorlar.  Hayır, buranın tarımı, turizmi için çok kıymetli bir iş.  Troya 2018’i ilan etmişsek köprüyü de yapmamız lazım. Köprünün olmadığı, ulaşımın az olduğu yerde buraya kim gelecek.  Ardından Assos’un altyapısına başlıyoruz.  Assos’un da tüm kültür dünyasına katma değer üretmesini istiyoruz.  Üreticisiniz ama ürününüz için yol, köprü yoksa ne kıymeti kalır bu işlerin.  O yüzden Çanakkale’nin bütün Marka değerlerini ayağa kaldırmak istiyoruz.  Küçükkuyu’dan Biga’ya kadar, Yenice’den Eceabat’a kadar, nerde ne değerimiz varsa ayağa kaldırmak istiyoruz.  Sadece bir, iki başlık değil tüm başlıklar büyüsün istiyoruz” ifade etti.

“EĞİTİM EN ÖNEMLİ BAŞLIĞIMIZ”

Yapılan yatırımlarda tarım, turizm, sağlık gibi alanlarda büyük bir gelişmelerin yaşandığını söyleyen Bülent Turan “Eğitim en önemli başlığımız.  Çanakkale’miz tarım, turizm, sağlık kenti olduğu kadar eğitim kenti de olsun istiyoruz.  İlkokullarımızın, ortaokullarımızın hak ettiği imkâna kavuşması en büyük değerimiz.   Öğretmen sayımız arttı, altyapılarımız değişiyor ve Çanakkale’de neredeyse değişmeyen okul kalmadı.  Ne eksiğimiz varsa Çanakkale’de mutlaka harekete geçiyoruz.  Şunu demeden geçmeyeceğim. Altından da yapsanız, en iyi imkânları verseniz öğrenci-öğretmen-veli ilişkisini sağlayamıyorsanız en büyük eksiklik olur. O yüzden en büyük görev öğretmenlerimizindir.  Onları seviyoruz ve onlara güveniyoruz. Çünkü Hz. Peygamberimizin bir sözü var ‘İnsan Maden gibidir. İşlerseniz kıymetli olur’ der. O madeni işletecek olan da önce velilerimizin sonra öğretmenlerimizin görevi” dedi. 

 “ALTYAPI YATIRIMLARIMIZ TÜM DÜNYADA GIPTA İLE İZLENMEKTE”

Son yıllarda eğitime yapılan yatırımların tüm dünyanın dikkatini çektiğini söyleyen Vali Orhan Tavlı ise yaptığı açıklamada “Bu güzel eğitim yuvasını İlimize kazandıran ve okulun modern bir tarzda inşa edilmesine öncülük eden yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederim.  Bugün açılışını yaptığımız okulumuza arsalarını halkın hizmetine bağışlayarak ilk adımı atan merhum Hafız Halil Atan olmuştur.  Ülkemiz son yıllarda ekonomide, eğitimde, bilimde, sanatta, turizmde ve spor gibi birçok alanda baş döndürücü bir hızda gelişmekte ve büyük ilerlemeler kaydetmektedir. İhracatımız, kalkınmamız, sosyal gelişmemiz, Altyapı yatırımlarımız tüm dünyada gıpta ile izlenmekte. İstikrar içinde ve demokrasi ile gelişen, büyüyen, kalkınan ülkemiz son 15 yılda eğitim yatırımlarını sürekli arttırarak eğitim kalitesini arttıran bir politika izlemiştir. Okullarımız dünya standartlarının üzerine çıktı.  Gençlerimizin geleceği için atılan adımlar, eğitim yatırımlarımız tüm dünyanın dikkatini çekmektedir.   Bu yıl bütçemizden en çok kaynak aktarılan bakanlıklarımızın başında Milli Eğitim Bakanlığımız gelmektedir” dedi.

Yapılan açılış konuşmasının ardından okul bünyesinde bulunan öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibi bir gösteri sergilediler. Yapılan oyun gösterisinin ardından okul İl Müftüsü Arif Gökce’nin duası ile açılışı gerçekleştirildi.

PAYLAŞ