MAKAM ARACINDA GEZEN BAŞKAN OLMAYACAĞIM

“Makam aracında gezen başkan olmayacağım” diyerek göreve geldiği ilk gün makam aracını satışa çıkaran Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan iki aylık hizmet süresi içinde gerçekleştirdiklerini ve Çanakkaleli esnaf ve sanatkârların sorunlarını gazetemize anlattı.

“MAKAM ARACINDA GEZEN BAŞKAN OLMAYACAĞIM”

İşçi ve işveren arasındaki eşitsizlik, aynı meslek kolundaki dükkânların yan yana olması, çırak yetişmemesi, yabancı işçiler ve alkol yasak saati ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Özcan esnafın beklentilerini de aktardı. Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan, iki ay önce esnaf ve sanatkâr için hizmet vermeye başladı. Vaatlerini bir bir yerine getirmeye başlayan Başkan Özcan, “Makam aracında gezen Başkan olmayacağım” diyerek göreve gelir gelmez Birliğin makam aracını satışa çıkardı.  İlçe temsilciliklerinde veri tabanları oluşturan Başkan Özcan, ilçe esnaflarının işlemlerini çok daha hızlı halletmesini sağladı.  Başkan Özcan, tüm esnafın faydalanabileceği bir Birlik Binası için yer arayışında olduğunu da dile getirdi.

Çanakkaleli esnafın sıkıntılarını da dile getiren Başkan Özcan Başkanlık Sisteminin ülkeyi daha iyi bir konuma taşıyabileceğini dile getirerek bu sıkıntıların da çözülmesini beklediklerini dile getirdi. 

“ÇANAKKALE GİRİŞİMCİLİK ANLAMINDA OLDUKÇA İYİ BİR İL”

Sözlerine 2018 yılının ilk altı ayında kentte açılan kapanan dükkân sayısı ile Başlayan Başkan Özcan, “Çanakkale genelinde 2018 yılının ilk yarısında 1610 esnaf odaya kayıt yaptırdı. Kayıt sildirenlerin sayısı ise ilk altı ay için 557 oldu. On yıllık verilerine bakıldığında bu sayıların normal olduğunu görüyoruz. 2016 yılında 2720 iş yeri açılmış, pazarcılar dâhil, 1052 kişi kapatmış. 2017 yılında bu değerler 2711 yeni açılan esnafa karşın 938 kapatan olduğunu görüyoruz. 2018’in ilk yarısında ise bu sayı 1610 olmuş. Çanakkale girişimcilik anlamında oldukça iyi bir il.  Ancak her yeni senede esnafımız da kendi alanında kendini geliştiriyor. İnsanlar araştırma geliştirme çalışmalarını tamamladıktan sonra yeni iş yeri açma kararı alıyor. Ülke şartlarını hepimiz biliyoruz. Herkes ekonomik durumunu göz önünde bulunduruyor. Ancak dediğim gibi Çanakkale hem yeni iş yeri açma hem de kadın girişimci anlamında önde giden illerin arasında yer alıyor. Bu güzel bir şey” dedi.

“AMA SEÇİM 8 TEMMUZ’A KALSA İDİ SIKINTILARI BÜYÜK OLURDU”

Esnafın seçim sonrası ekonomik durumunu da değerlendiren Başkan Özcan, “Biz her seçim döneminde beklenti içerisine gireriz. Ve esnafından çiftçimize hepimiz önümüzü görmek isteriz. Bir telefon bile alacak olsak, üzerine düşünür taşınırız. Esnafımız da bu seçim döneminde önünü görmek istedi.  Özellikle döviz ve altın ile ilgili olan gelişmeler herkesin elini kolunu bağladı.  Seçimlerin 24 Haziran’da bitmesi esnafımız için artı getirdi. Vatandaş tercihini kullandı, hepimiz birbirimize saygı duymalıyız. Ama seçim 8 Temmuz’a kalsa idi sıkıntıları büyük olurdu. Kim iktidara gelirse gelsin, sıkıntı yaşardı.  Ramazan Ayı, okulların kapanışı, tatile çıkacakların ne yapacağını bilememesi üst üste gelince bir durgunluk yaşandı ancak seçimin sonuçlanması ile hepsi sona erdi” dedi. Her esnafın olduğu gibi Çanakkale esnafının da çözülmeyi bekleyen sorunlarının olduğunu dile getirdi. Başkanlık sisteminin ülkeyi en iyi noktaya taşımasını istediğimizi ifade ederek esnaf ve sanatkârlar olarak çözülmeyi bekleyen sıkıntıları olduğunu dile getiren Başkan Özcan sorunları şu başlıklar halinde sıraladı.

“İŞÇİ İLE İŞVEREN NEDEN EŞİT DEĞİL”

“Eski adı ile Bağkur, şimdiki adı ile 4B’li olarak 25 yıl prim ödeyen vatandaş 700-900 TL arasında bir emekli aylığı alıyor. 2000’li yıllarda alınan bir kararın yönetmeliğinden kaynaklanan bir sıkıntı sebebi ile durum bu halde.  Gerçekten bu zaman içerisinde etkisini gösterdi ve zaman içerisinde ayyuka çıktı. Biz samimi olarak bu sorunun çözüleceğine inanıyoruz.  Biz seçim öncesi görüşmelerimizde vekillerimiz ile de bu konuda görüştük. Konunun çözüleceğine inanıyoruz. Çalışan işçi herhangi bir iş görememezlik halinde çalışmama hakkını kullanıyor, aynı sırada maaşını alıyor, primi de ödeniyor. Ama esnaf için aynı hizmet geçerli değil. Esnaf sağlık nedeni ile çalışamazsa ve prim ödeyemezse sağlık hizmetinden faydalanamıyor. Esnafın bu noktada haklı bir talebi var.  Örneğin bir çalışan belli bir prim günü ödendi ise ve de işsiz kaldıysa işsizlik maaşından faydalanıyor. Ama aynı haktan işverenler faydalanamıyor. Bu anlamda da haklı istekler var.”

“AYNI MESLEK KOLLARINA MESAFE ŞARTI GETİRİLMELİDİR”

Mevcutta esnaf ve sanatkârı kollayacak temel yasalardan yoksunuz. İl genelinde 19.800 esnaf, Merkez’de 6000 Binlere ulaşan esnaf var.  Her köşe başında aynı meslek kolunda işletmeler birbirlerine de zarar veriyor. Bugün bu konuda belli çarşı grupları var. Mesela sanayiciler bir yerde toplanıyor.  Yerel yönetimlere yetki verilebilir, meslek odaları bu komitelere dâhil edilebilir.  İkinci bir işletmenin açılacağı bölgede ekonomik kazancı açılmadan değerlendirilmelidir.  İnsan hareketliliğine bakılmalıdır.  İkinci işletme burada kazanç sağlayabilir mi bunun araştırması önden yapılmalıdır.  Bu ilk işletmeyi de açılacak işletmeyi de kollar. Mesafe şartı getirilmedir. Bu yurt dışında yapılıyor. Mesela aynı iki meslek koluna dükkân açarken 200 metre şartı getiriliyor. Bizim gibi küçük illerde bu kural hale gelmelidir.”

“ÇIRAK YETİŞMEZSE PİŞMAN OLURUZ”

Bugün imalat sektöründe çırak ve kalfa sıkıntımız var. Tüketim ile ilgili gruplarda da sıkıntı var.  Bizim Merkez ilçe dışında sekiz ilçemizde mesleki okulumuz var. Buradaki çırak sayıları çok yetersiz. İl genelinde 303 çırağımız,436 kalfamız var. Bu ne demek 770 kişi. 8 Bin ile 9 Bin arası üretimde faaliyet gösteren esnafa karşılık 770 kişi yetişiyor.  Bugün esnaf için işçinin primi, yemeği, maaşı ile bir maliyeti var. Zaten çırak da yok. Yabancı işçi çalıştıran esnaflar oluyor. Sanayiye baktığınız zaman yabancı uyruklu çalışanlar var.  Bunun yanlış anlaşılmasını istemem ama kendi çalışanlarımıza kendi sanatlarımızı öğretemezsek ileri de üretim sektöründe üretimden kaçırdığımız kendi vatandaşlarımızın yerine işletmelerimizi başkasına devretmek zorunda kalırız ve bunun pişmanlığını hep birlikte yaşarız. Ben bana iletilen sıkıntıyı dile getiriyorum. Sanayi sitesi artık kendi esnafına yetmiyor. Bu konuda zaman artık doldu. Hem yerel hem genel iktidar konuya çok doğru bakıyor. Bu konuda samimi olarak çok teşekkür ediyorum. İnşallah kısa zamanda yer temini sağlanır ve taşınma başlar.”

“ALKOL YASAK SAATİ YENİDEN DÜZENLENMELİ”

“Alışveriş Merkezlerinin şehir merkezlerinde yer alması da ciddi sıkıntılar arasında yer alıyor.  Bunu halk istiyor diyorlar ama bu AVM’lerin şehir merkezlerinde olması esnafı ciddi anlamda sıkıntıya sokuyor. Vatandaş da çarşı içerisinde park sorunu yaşadığını dile getiriyor. Bu konularda da esnaf ve sanatkârları korumak adına koordineli düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Esnafımdan gelen bir talebi daha dile getirmek istiyorum.  Gece 22.00’dan sonra küçük esnafın alkol yasağına karşılık yüz metre yanındaki kafeteryada alkol satılması esnafa zarar veriyor.  Alkol kullanan kişi zaten hangi saatte olursa olsun alkolünü buluyor.  Bu kesimdeki mevcut esnafın yeni düzenleme talebi var. Belki saat ileri alınabilir. İş böyle olunca kaçak alkol satanlar da oluyor vatandaş evinde alkol üretmeye de başlıyor. Bu anlamda iyi niyetle yapılmış bir düzenleme olsa da sonuçları sıkıntılı durumlar doğuruyor. Buna yeni düzenlemeler gerekiyor.”

“VAATLERİMİZİ BİR BİR YERİNE GETİRECEĞİZ”

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan, iki ay önce esnaf ve sanatkâr için hizmet vermeye başladı. Vaatlerini bir bir yerine getirmeye başlayan Başkan Özcan, “Esnaf Odası Birlik Başkanı olarak 2 ayı doldurdum. Seçim çalışmalarında verdiğimiz sözleri yerine getirmeye çalışıyoruz.  Biz ilçelerde kayıtlı esnafın herhangi bir işlem için Merkez’e gelmesini istemedik.  Hem ilçelerdeki odaların itibarlarını artırmak,  hem de İlçedeki esnafın her türlü işlemi için online veri tabanları kurduk ve kendi ilçesinde işlemlerini halletmesini sağladık. Odaların da katkı ve desteğini aldık. Bu hedefimize ulaştık. 32 Meslek odamızla birlikte Milletvekillerimizi ve Bakanlarımızı ziyaret edip, sorunlarımızdan oluşan raporları sunmak istiyorum. Eski Cumhurbaşkanı bugünkü sıfatı ile Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret edip, Çanakkale’yi ve beklentilerimizi esnaf gözünde anlatmak istiyoruz. Çanakkale esnaf odaları birliği binasını yapan herkese çok teşekkür ediyoruz ama artık miladını doldurduğunu düşünüyoruz. Yerel ve genel yönetimlerden bu konuda destek göreceğimize inanıyoruz.  Yeni yer çalışmalarına başladık. Tüm esnafın faydalanabileceği bir hizmet binası yapmak ve Çanakkale’ye eser olarak bırakmak istiyoruz. Ben Birlik Başkanı olarak gösterişli makam araçlarında başkanlık yapmak istediğimi dile getirmiştim. İlk geldiğim gün Birlik’in makam aracını kapısını bile açmadan satış gerçekleştirdik. Sadece ilçelere hizmet etmek adına bir hizmet aracı çalışmamız olacak. Esnafımız için teşvik ve yatırımları takip edecek, proje masası adına bir ekip oluşturmak istiyorum.  Bunlar öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor” dedi.

PAYLAŞ