“LİBYA İLE YAPTIĞIMIZ ANLAŞMA SON DERECE YERİNDE”

Vatan Partisi, Türkiye'nin birçok yerinde gerçekleştirdiği Üretim Devrimi Kurultayı’nı Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in katılımı ile Çanakkale’de de düzenledi.

Programda ülke gündemine dair açıklamalarda bulunan Genel Başkan Doğu Perinçek, Libya teskeresini biz şartlı olarak desteklediklerini söyleyerek, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de çok önemli menfaatleri var. Doğal gaz ve diğer enerji kaynakları var. Mavi vatanımızı savunmak, korumak için Libya ile yaptığımız anlaşma son derece yerinde” dedi.
Vatan Partisi’nin, üreticiyle ve üretenlerin temsilcileriyle beraber çözümü ele almak amacıyla tarımcı, inşaatçı, turizmci ve her alanda üreticiyle bir araya geldikleri Üretim Devrimi Kurultayı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlendi. Kurultaya, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren, Vatan Partisi İl Başkanı Aykutalp Avşar ve panel konuşmacıları olarak Biga Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Güray Ergim, Ezine Gıda ve İhtisas OSB Müdürü Alper Altınok, Ziraat Mühendisi Musa Uzun ve Zeytin Üreticisi Behçet Soydan katıldı.
 “LİBYA TESKERESİNİ BİZ ŞARTLI OLARAK DESTEKLİYORUZ”
Çanakkaleli birçok üreticinin de bulunduğu kurultay öncesinde Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek çeşitli açıklamalarda bulundu. Perinçek, ülkenin gündemine dair değerlendirmelerde bulunarak, “Libya teskeresini biz şartlı olarak destekliyoruz. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de çok önemli menfaatleri var. Doğal gaz ve diğer enerji kaynakları var. Mavi vatanımızı savunmak, korumak için Libya ile yaptığımız anlaşma son derece yerinde. O anlaşmanın güvenliği açısından da Libya’nın meşru hükümetinin ayakta kalması Türkiye için hayati önemlidir. Zaten Aftar’ı Amerika destekliyor, Yunanistan destekliyor. Birleşik Arap Emirliği ve Suudi Arabistan destekliyor. Türkiye’nin yeri konumu orada belli fakat bizim oraya bir güç yığmamız lazım. Uluslararası ittifak birikimimizi Libya’da değerlendirmemiz lazım. Diğer kıyıdaş ülkelerle Sayın Cumhurbaşkanın da belirttiği gibi Mısır ve Suriye ile ilişkilerimizi bu açıdan değerlendirmek lazım. Kıyıdaş ülkelerle münhasır bölge anlaşmaları, ekonomik bölge anlaşmaları yapmalıyız. Rusya’nın da Doğu Akdeniz’de Amerika’nın tehditlerine karşı ciddi menfaatleri var. Onu da Doğu Akdeniz’deki ittifak birlikleri içinde değerlendirmemiz lazım” dedi.   
 “BU SUİKAST AYNI ZAMANDA TÜRKİYE’Yİ DE HEDEF ALIYOR”
Kasım Süleymeni’nin öldürülmesi ile ilgili açıklamada bulunan Perinçek, “Amerika’nın yaptığı terör yani suikast, cinayet, adam öldürmek. İran gibi önemli bir devletin çok önemli bir liderini şehit ettiler. Bizim de şehidimiz çünkü Amerikan emperyalizmine karşı mücadelede ve bölgemizde teröre karşı mücadelede DEHAŞ’a karşı mücadelede kahramanlıkları olan değerli bir komutandı Kasım Süleymeni. Bizim güvenliğimiz içinde mücadele etti. Zaten İran bizim müttefikimiz. Bu cinayet bu suikast aynı zamanda Türkiye’yi de hedef alıyor. Amerika zaten İsrail ile bizi tehdit eden ülkeler. Burada da çok ciddi tehlikeli gelişmeler gözüküyor. O bakımdan Türkiye’nin bölge ülkeleriyle Karadeniz’den Umman Denizi’ne kadar bu ittifak potansiyelini değerlendirmesi lazım. Libya ve İran olayında bunlar birbirinden kopuk olaylar değil. Tek bir cephe gözüküyor. Karadeniz, Ege, Akdeniz, Suriye’nin kuzeyi Irak’ın kuzeyi Umman denizine kadar tek bir cephe olarak ele almamız lazım. Yoksa kopuk bir şekilde burada ki parçalarda birbirine uyumayan tavırlar almak bir çözüm değil, bir strateji kurması lazım Türkiye’nin. Vatan Partisi, o stratejiyi kurdu. Karadeniz’den Umman Denizi’ne kadar Rusya, İran, Suriye’si, Türkiye’si hatta Mısır’a kadar beraberlikler oluşturmamız, bu bölgenin barışı bakımından, güvenliği bakımından hayati önem dedik. İran Devleti’ne İran Milletine buradan baş sağlığı dileklerimi belirtiyorum ve aynı zamanda acılarını yürekten paylaşıyoruz” diye konuştu.
 
“TÜRKİYE BİR ÜRETİM DEVRİMİ EŞİĞİNE GELDİ”
Perinçek, ‘Üretim Devrimi Kurultayı’ ile ilgili görüşlerini de şu şekilde anlattı: “Bugün ‘Üretim Devrimi Kurultayı’ Çanakkale’mizde yapıyoruz. Türkiye bir üretim devrimi eşiğine geldi. 1980’lerde kurulan borçlanma ekonomisiyle devam etmesi artık mümkün değil. İşçilerimiz, çiftlilerimiz, küçük esnaf, sanayiciler ve büyük sanayicilerimiz arasında ortak bir saptama, ‘böyle gitmez’ diyor herkes. O zaman nasıl gidecek? Bir Türkiye üretim ekonomisiyle inşa edecek ve üreticiyi baş tacı yapacak. Ekmek teknesini koruyacak ve geliştirecek. Elinde ki bütün emek gücünü seferber edecek. İstihdam yapacak, yatırıma ayırmak için tasarrufunu büyütecek, tasarruf oranını yüzde 25’e çıkaracak. Bunları yatıracak ki çalışalım, üretelim ve Türkiye’yi bu çıkmazdan çıkaralım. Türkiye’nin bunu başaracak birikimi var. Son derece güveniyoruz.”
 “BU SAVAŞ HEPİMİZİN SAVAŞIDIR”
Kurultay programı saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Vatan Partisi Çanakkale İl Başkanı Aykutalp Avşar, programın açılış konuşmasını yaptı. Avşar, “Türkiye’miz batı Asya’da mağlup bölgesinde Doğu Akdeniz’de mavi vatanda emperyalizme karşı büyük mücadeleler vermekte. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve son olarak da Barış Pınarı Harekâtları ile işgalcilerin bölgemizde kurduğu terör düzenini yerle eksen eden ordumuz, bütün bu bölgelerde gerçek anlamda barışın sağlanabilmesi için yine aynı irade ile dimdik ayaktadır. Milletimiz de ordumuzun bir adım gerisinde mücadele saflarındadır. Amerikan güçleri tarafından şehit edilen İran Devrim Muhafızları Hücum Komutanı General Kasım Süleymeni ve beraberinde yitirilen diğer şehitleri de buradan anmak istiyorum. ABD’nin bölgede hakimiyet sağlama, Batı Asya’yı işgal etme planları doğrultusunda biz de bölge ülkeleri gibi şehit vermekteyiz. Bu savaş hepimizin savaşıdır. Batı Asya’daki bütün ülkelerin bağımsızlık savaşıdır. Bu savaşın kazananı kaçınılmaz olarak işgal edilen uluslar olacaktır” diye konuştu.
“ÇANAKKALE ZEYTİNİYLE, PEYNİRİYLE TÜRKİYE’NİN UMUT SOFRASIDIR”
“Türkiye’miz direnmektedir. İşgalcilerle birden fazla cephede mücadele yürütmektedir. Ancak bu mücadele tek ayak üzerine inşa edilmemelidir” diyen Avşar, “Emperyalizm ile mücadele ancak güçlü bir ekonomi ile sağlanır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik bunalımlar, bu sebeple göz ardı edilmemektedir. Türkiye dış borçla, sıcak para ekonomisiyle, düzensiz ithalatla değil; doğrudan üreterek ekonomi planını inşa etmek zorundadır. Bugün bu gerçeği hepimiz saptıyor ve milletimize çözümler sunuyoruz. Ekonomide büyük sorunlar var ama mesele sorunlara odaklanmakla değil, bu sorunlara çözümler üretmekte ve bu çözümleri hayata geçirme iradesi ile aşılabilir. Sorunlara değil çözümlere odaklanıyoruz. Panelimizin değerli konuşmacıları da sadece sorunlarla değil, ürettikleri ve tasarladıkları çözümlerle buradalar. Bu çözümler Çanakkale’miz ve topyekûn Türkiye’mize ışık tutacaktır. Çanakkale, zeytiniyle, peyniriyle, domatesiyle ve birçok alanda ürettiği mahsulü ile Türkiye’nin umut sofrasıdır. Sofraları beraber kuracağız. Kurultayımızın Çanakkale’mize ve Türkiye’mize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
Kurultay programı Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in konuşmaların ardından, panel konuklarının konuşmaları ile devam etti.

PAYLAŞ