“Lapseki’de Bu Sürecin Sağlıklı Yürütülmesinin Temelinde İşbirliği Var”

Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, ilçede kurulan ‘Vefa Destek Grubu’nun bugüne kadar gelen süreçte yaptığı çalışmaları anlattı.

Şahin, bu sürecin sağlıklı yürümesinin nedenin ilçe olarak işbirliği sağlanması olduğunu söyleyerek, “Bütün birimler seferberlik ruhuyla hareket etti. Lapseki’de bu sürecin sağlıklı yürütülmesinin temelinde işbirliği var” ifadelerini kullandı.
Koronavirüs salgınının başlamasının ardından valiliğin himayelerinde kurulan Vefa Destek Grubu, bu süreçte birçok vatandaşın ihtiyacını gidermek amacıyla çalışmalarını sürdürdü. Özellikle sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş ve üstü vatandaşlar için çalışma gösteren grup, alışverişten banka işlemlerine kadar birçok konuda yardımcı oldu.
“83 BİN 528 MASKE DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİ”
Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, bu kapsamda ilçede kurulan Vefa Destek Grubu’nun yapmış olduğu çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. Şahin, “Bugüne kadar merkez bünyesinde yaklaşık 984 hemşehrimizin gıda, alışveriş, pazar ihtiyaçları karşılandı. İlaç ve eczane üzerinden 917 talep Vefa Destek Grubu çalışanları tarafından karşılandı. Sağlık birimlerimizce Sosyal vefa destek birimi koordinasyonluğunda sağlık ve tedavi hizmetleri olarak 376 hane ziyaret edildi. Vatandaşlarımızın bin 905 talebi, banka ve ATM’ler üzerinden gerçekleşti. Bugüne kadar seyahat izni kurullarımızca ilçemizde 488 vatandaşımıza seyahat izni verildi. Özellikle belediyelerimiz tarafından, pandemi süresince 18 bin 986 adet öğün yemek dağıtıldı. Yine Lapseki Vefa Destek Kurulu koordinasyonunda belediyelerimizin üstün gayretleriyle 3 bin 967 gıda paketi dağıtımı gerçekleşti. 83 bin 528 maske dağıtımı gerçekleşti” dedi.
“866 VATANDAŞIMIZA YARDIM YAPILMASI YÖNÜNDE KARAR ÇIKTI”
“Bunların dışında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızca, ekonomik destek paketi kapsamında ilçemizde birçok sosyal yardımın dışında, ekonomik destek programının birinci fazında 847 vatandaşımıza, 847 bin Türk lirası destek sağlandı” diyen Şahin, şu bilgileri verdi: “Yine ekonomik destek programının ikinci kısmında 526 vatandaşımıza, 526 bin Türk lirası desteği sağlandı. Yine diğer kuruluşlardan gelen talepler üzerinden 70 bin liralık bir yardım, 70 haneye ulaştı. Şu anda pandemi sosyal destek yardımı olarak sistemde 866 vatandaşımıza yardım yapılması yönünde karar çıktı. Bu kişilere bakanlığımız kanalıyla gerekli ekonomik destek sağlanacaktır.”
“BU SORUN, LAPSEKİ’DE HERKESİN BİR OLMASI İLE AŞILDI”
Kaymakam Şahin, “Sürecin başladığı günden bu yana, sorunsuz bir şekilde bütün kamu görevlilerin yoğun ve üstün gayreti ile süreç devam etmektedir. Bu konuda sağlık teşkilatımız başta olmak üzere, güvenlik birimlerimiz, belediyelerimiz, Diyanet personelimizin tamamı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız, eğitim camiamızın tamamı, bütün birimler seferberlik ruhuyla hareket etti. Lapseki’de bu sürecin sağlıklı yürütülmesinin temelinde bu işbirliği var. Bu yüzden bütün arkadaşlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu birlik beraberlik ile aşılacak sorun, Lapseki’de herkesin bir olması ile aşıldı. İlçemizde dönemsel olarak Koronavirüs ile temaslar oldu ama ilçemiz kaynaklı bulaş olmadı. İlçemiz dışından oldu. Sağlık çalışanlarımız anında bunu tespit ettiler. Yerinde sterilizasyonu sağladılar. Şu an ilçemizde hiç vaka yok. Olmamasının temelinde bu üstün gayret yatıyor. Bu yüzden tüm kamu görevlilerine, bize destek olan kıymetli Lapsekili vatandaşlarımıza canı gönülden şükranlarımı sunuyorum” dedi. 

PAYLAŞ