Konu Asgari Ücret Değil, Konu Asgari Ücret Üzerindeki Vergi Kısmı!

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ocak 2020 ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. ÇTSO Yönetim Kurulu adına konuşma yapan Başkan Selçuk Semizoğlu, 2020 yılı için açıklanan asgari ücretle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Semizoğlu; “Yeni asgari ücret belirlendi. Brüt 2.943,00 TL , net 2.324,70 TL. Belirlenen bu asgari ücretin, çalışanlarımızın asgari yaşam ihtiyaçlarını bile karşılamaya yeterli olmadığını biliyoruz. Konu asgari ücret değil, konu asgari ücret üzerindeki vergi kısmı. 4 sene önce 320,00 TL SGK Primi öderken, şu an ki 1000,00 TL üzerine çıktı arkadaşlar. Yani işveren de dertli, çalışan da dertli. Çalışan haklı olarak ben bu parayla nasıl geçineceğim diyor. İşveren de ben bu parayı ödemiyorum ki ben bu paranın üzerine bin küsur daha ödüyorum diyor.”

Semizoğlu; “31 Aralık pek çok yeni uygulama için bir milattı. Hazır mıyız? Ben hazır olmadığımıza inanıyorum, büyüklerimiz de böyle düşündü olacak ki ertelemeler de geldi. 

  • Sayısal Takograf ile ilgili UETDS’ne  ( Ulaştırma Elektronik Takip Denetleme Sistemi) 
  • Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 
  • Taşınmaz Kanunu gibi kimsenin ne olduğunu bilmediği şeylerle kurallarla, kanunlarla 01 Ocak 2020’den itibaren yönetilecektik. Bazı kanunlara tabi olacaktık. Hiçbir kamyoncunun Sayısal Takograf ve Ulaştırma Elektronik Takip Denetleme Sistemi yürütebilme imkanı yok arkadaşlar, bireysel kamyoncular için söylüyorum. Kişilerin Verilenin Korunması Kanunu birisi size birinin cep telefonunu sorduğunda verdiğiniz zaman suç teşkil edebiliyor. Bunları sokaktaki herkesin bilmesi lazım çok şükür bunlar ertelendi. Başka ertelenen şeyler taşınmaz ticareti ile uğraşanlar için yetki belge süresi 31 Ağustos 2020’ye ertelenmiş. 
  • 31 Aralık 2019’da başlaması gereken “Her daireye bir otopark” yapılması, Otopark Yönetmeliği değişikliği ile 31.03.2020’ye ertelendi. 
  • Güzel bir gelişme de 1947 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile gecikme zammı oranları 30.12.2019 tarihinden itibaren aylık 1,6’ya düşürüldü.  Daha önce 2,00 idi.

Bu uygulamalar ile ilgili üst kuruluşumuz TOBB’nin de büyük sorumluluğu bulunuyor. Çünkü kanun yapıcı TOBB’daki Sektör Meclisleri ile bu kanunları konuşuyor arkadaşlar. Yani daha önce perakendecilerin etiket kanununda yaşadığı mağduriyeti konuştuk. Perakendecilerin, bakkalların TOBB’daki Sektör Meclisinde kimler var? Ben tahmin edeyim, o listelere ulaşamıyoruz ama Migros, BİM, A101 şimdi Ticaret Müdürlüğümüz veya Zabıta Amirliği gidiyor. Etiket kanunu var, bunu denetleyelim. İnönü caddesindeki bir markete gidiyor. Etiket koydun mu sen gofretin üzerine koymadım. Yaz tutanağı çık. Aynı Ticaret Müdürlüğü görevlisi Migros’a gidiyor mu arkadaşlar? ben olsam girmem, dolayısıyla Sektör Meclisinde böyle büyükler olduğu zaman ilimizdeki mahalle bakkallarından da 1 tane, 2 tane temsilci olmadığı sürece Kanunları yapan şöyle düşünüyor; o biz etiket kanununu çıkardık ne kadar işe yaradı? Ama mağduriyet var burada, kontrol edilemeyen büyükler var. 

“SEKTÖR MECLİSLERİNİN %95’İ TÜRKİYE TİCARETİNİN BİNDE 2’SİNİ OLUŞTURAN KOBİ ÜSTÜNDEN OLUŞUYOR ARKADAŞLAR. YANİ %99,8 TOBB’DA TEMSİL EDİLMİYOR.” 

Ben seçilmiş Yönetim Kurulu Başkanıyım, sizler seçilmiş Meclis Üyelerisiniz bizim sesimiz sadece bu mikrofonda. Bizim başka TOBB’da mikrofonumuz yok. TOBB’da 61 tane Sektör Meclisini her biri toplanıyor, sene de 2,3 defa kimlerden oluşuyor? Sektör ile ilgili üst düzey bürokratlardan oluşuyor. Hangi Bakanlıksa, ormancılıksa Orman Bakanlığı, taşımacılıksa Ulaştırma Bakanlığı. Sen Çanakkale’deki kamyoncunun, Bayramiç’teki kamyoncunun derdini, lojistik firması faktörünü bilemezsin. Sektör Meclisi’nde de lojistik firmasının faktörü veya herhangi biri olursa bu kanunlar böyle çıkar. Bunu 6 aya kadarda bir yere koyamazsın. Çünkü sosyal medyadan da görüyoruz, haberlerden de görüyoruz kamyonculardan örnek vereyim; uygulaması birçok şeyde mümkün değil. Kanun yapıcının bir suçu yok arkadaşlar tamamen empati yapalım, tamamen öz eleştiri yapalım. Sorun bizim üst kuruluşumuzda arkadaşlar. 5 tane Oda Borsa ben bir buçuk senedir istiyorum alamıyorum da. 5 tane Oda Borsa birleştik hepimiz bütün Yönetim Kurulu Başkanları altına imzayı attı. 3 aydır Sektör Meclisinin listesini alamadık Odalar Borsalar Birliği’nden. Bunu paylaşmak istedim sizinle bir yol eksikliğimiz yok ama biz demiyoruz ki büyükler olmasın. Büyükler olsun hepsi baş tacı ama Sektör Meclisinin her biri de 40 üyeden oluşuyor. Yani 10’ar tane de şöyle küçük KOBİ İllere dağıtsalar, küçük KOBİ’lerden alsalar. Mesela ben Mehmet Beyi önerdim Gıda Üreticileri Sektör Meclisi’ne Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Önen Beyi yani Dardanel bir marka mıdır? Evet markadır. Eğitimli, pırıl pırıl bir arkadaşımız. Bunu önereli bir buçuk sene oldu arkadaşlar. 

“İŞVERENİN İŞİNİ YÜRÜTMESİ İÇİN MALİYETLERİ ÇOK İYİ HESAPLAMASI LAZIM. YANİ BÖYLE BİR SARMA ASIL KONUŞULMASI GEREKEN ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDEKİ VERGİ YÜKÜMLÜLÜĞÜDÜR ONUN ALTINI ÇİZMEK İSTERİM.”

Yeni asgari ücret belirlendi. Brüt 2.943,00 TL , net 2.324,70 TL. Belirlenen bu asgari ücretin, çalışanlarımızın asgari yaşam ihtiyaçlarını bile karşılamaya yeterli olmadığını biliyoruz. Konu asgari ücret değil, konu asgari ücret üzerindeki vergi kısmı. 4 sene önce 320,00 TL SGK Primi öderken, şu an ki 1000,00 TL üzerine çıktı arkadaşlar. Yani işveren de dertli, çalışan da dertli. Çalışan haklı olarak ben bu parayla nasıl geçineceğim diyor. İşveren de ben bu parayı ödemiyorum ki ben bu paranın üzerine bin küsür daha ödüyorum diyor. 

PAYLAŞ