Kepez’de Su Fiyatlarına Yüzde 50 İndirim

Kepez Belediye Meclisi, Koronavirüs salgını sonrasında alınan tedbirler kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşların durumları hakkında ve Kepez esnafına yardımcı olmak amacıyla yeni kararlar almak üzere olağanüstü toplantı düzenledi.

Toplantıda, vatandaşların ve esnafların Mayıs, Haziran ve Temmuz ayı kullanacağı su ücretlerine yüzde 50 indirim yapılırken ayrıca ödeme imkanı olmayanların faturaları da 90’ar gün ötelenmesi kararları alındı.
 Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan başkanlığında düzenlenen Belediye Meclisi Olağanüstü Toplantısı’nda esnaf ve vatandaşların, Pandemi sürecini daha rahat atlatmak amacıyla yeni kararlar alındı. Esnaf ve vatandaşların kira ve su sorununun görüşüldüğü toplantıda, su ücretlerine üç ay boyunca yüzde 50 indirim yapıldı. Arslan, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada,”Yola çıkarken halkçı belediyeciliği tarif etmiştik ve bugün aldığımız kararlarla halkın yanında olmanın mutluluğu içindeyim. Bu kötü günleri birbirimizle dayanışma içinde, kenetlenerek geçireceğiz. Kepez Belediyesi’nin bütçe durumu belki çok iyi bir durumda değil. Ama halkımızın ekonomisi bizden daha da kötü. O yüzden biz de onları bir nebze olsun mutlu ettiysek ne mutlu bize. Ben Belediye Meclis üyesi arkadaşlarıma vermiş oldukları destek için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 “Su Faturalarında Üç Aylık Bir Öteleme Yaptık”
Başkan Arslan, mecliste alınan bu kararla ilgili olarak, “Aldığımız kararla 3 ay boyunca su ücretlerinde yüzde 50 indirim yaptık. Ayrıca su faturalarında üç aylık bir öteleme yaptık.  Akıllı saat kullanan vatandaşlar ‘Biz de mi’ diyebilir. Evet, akıllı saat kullanan hemşehrilerimiz birinci olarak suyu zaten ucuza alıyorlar.  İkincisi ise onlara 10’ar tonluk da araç veriyoruz. Dolayısı ile onların da yanındayız. Bu üç ay içerisinde 10’ar tonluk avanslarını daima kullanabilecekler.  Bu arada faaliyet olan ama iş yapamadıkları için durdurulmuş olan esnaflarımıza var ve şu anda faaliyetlerini durdurmuşlar. Biz de onlardan katı atık ücretlerini almaya devam ediyoruz. Bu da çok vicdani değildi.  Bu kararla o esnaflarımızın da yanında olduk” dedi.
 “Üç Ay Boyunca Kiraları Almayacağız”
“Bunun yanında Belediyemizin kiracıları vardı” diyen Arslan, “Kuaförler, kafeler, lokantalar gibi esnaflarımız da kanun gereği iş yerlerini kapatmışlardı.  Biz bu arkadaşlardan kira ve katı atık bedellerini almaya devam ediyorduk. Bugün yaptığımız oylama ile üç ay boyunca, yani Pandemi boyunca bu kiraları onlardan almayacağız” duyurusunda bulundu.
 “Birkaç Aylık Bir Sekme Yaşayacağız”
Arslan, Kepez Beldesi için yapımına başlanacak olan Su Arıtma Tesisi ile ilgili olarak ise bazı değerlendirmelerde bulundu. Koronavirüs sebebiyle, tesis projesinin aksaklıkların yaşandığını ve daha ileri bir tarihe ertelendiğini açıklayan Arslan, “Bizim en büyük seçim vaadimiz, Kepez halkına büyük bir su artıma tesisi yapmaktı. Bununla ilgili üç formül vardı. Bunlardan bir tanesi, Çanakkale Belediyesinden suyu kullanmaktı.  İkinci formül, kendi bütçemizden parayı vererek bir arıtma tesisi yapmak. Üçüncüsü de SUKAP projesine girip buna yüzde 50 hibe alarak gerçekleştirmekti.  Biz de bunu Kepez Belediyesinin bütçesine en uygun şekilde değerlendirmek adına üçüncü projeyi yani,  yüzde 50 hibe ile bunu gerçekleştirmeye çalıştık. Bugün geldiğimiz noktadan itibaren belediye meclisini bu işle görevlendirdik. Bu projeyi de hayata geçirmek için hep beraber çalıştık çünkü yaklaşık 10 milyonluk bir yatırımdı bu. 10 milyon lirayı Kepez Belediyesinden vermek, işin kolayına kaçmaktı.  Biz bunu SUKAP’tan yüzde 50 hibe alarak yapmayı planladık ve sonuna da getirdik. Tam haleye çıkacakken, yani bizim planlarımıza göre Nisan ayının başında ihale olacak, 23 Nisan gibi ilk kazmayı vurup, gönlümüzden geçen de 29 Ekim’de tamamlayacaktık. Türkiye Büyük Millet Meclisinin Kuruluşunun 100.yılında, Kepez Beldesinin en büyük sorunu olan Su arıtma tesisinin temelini atıyorduk ve Cumhuriyetin İlanı olan 29 Ekim’de de tesisi faaliyete geçiriyorduk. Ancak planların içinden hiç kimsenin beklemediği Koronavirüs çıktı.  Dolayısı ile de birkaç aylık bir sekme yaşayacağız.  Çünkü şu anda ihale yok, çalışan yok ve inşaatlar durmuş vaziyette.  Ama buradan hemşehrilerime söz veriyorum ki arıtma tesisini Kepez’e kazandıracağız. Kazandıracağımız bu tesisi Kepez Beldesine uzun zaman hizmet edecek, 60-70 nüfusa kadar hizmet verebilecek” diye konuştu.
 “Pandemi Başladığından Beri Kepez’de Çok Başarılı İşler Yaptık”
Kepez Belediye Başkaın Birol Arslan, açıklamaısnı şu şekilde sonlandırdı: “Pandemi başladığından beri Kepez’de çok başarılı işler yaptık. Sokakları, ana caddeleri her gün yıkadık. Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesini her gün dezenfekte ettik. Siteleri, apartmanları, parkları, durakları, sağlık ocaklarını, kısacası tüm resmi kurumları da her gün ilaçlamaya devam ediyoruz. Bu çalışmaları gerçekleştiren Belediye Çalışanlarıma çok teşekkür ediyorum.  En büyük teşekkürü de Sağlık çalışanlarına yapıyorum.  Sağlık emekçileri kendi hayatlarını risk altına atarak Koronavirüsüne yakalanan hastaları hayatta tutmak için çaba sarf ediyorlar.”

PAYLAŞ