İYİ GÜN DOSTU GİBİ DAVRANIYORLAR

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu Başkanı T.Selçuk Semizoğlu bankacılık sektörünü eleştirdi. “Bankacılık sektörü sanki tacirimizin ve tüccarımızın sadece iyi günlerde kredi alması için kurulmuş bir sektör gibi davranıyor” diyen Semizoğlu, “Bizleri iyi günlerimizde randevu alarak ziyaret etmek isteyen, etkinliklerine katılım için ricacı olan banka müdürlerinin firmalarımızın zor günlerinde de aynı nezaketi ve anlayışı göstermelerini bekliyoruz.” dedi.

ÇTSO üyelerinin bankacılık sektöründe yaşadığı sorunları ve bu sorunları giderecek çözümlerin üretilmesi konusunu her platformda dile getireceklerini kaydeden Başkan Semizoğlu, “ Ülkemizde son dönemlerde yaşanan ekonomik daralma, maalesef içerideki bazı fırsatçılara da uygun zeminler hazırlıyor. Fırsatçılık sadece ürünlerin depolarda ucuz fiyata alınarak stoklanmasıyla yaşanmıyor. Bankacılık sektöründe de benzer durumlar yaşanıyor” dedi.

“SAYIN BANKA MÜDÜRLERİ HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ”

“Bankacılık sektörü sanki tacirimizin ve tüccarımızın sadece iyi günlerde kredi alması için kurulmuş bir sektör gibi davranıyor” diyen ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı T.Selçuk Semizoğlu, “Bizleri iyi günlerimizde randevu alarak ziyaret etmek isteyen, etkinliklerine katılım için ricacı olan banka müdürlerinin firmalarımızın zor günlerinde de aynı nezaketi ve anlayışı göstermelerini bekliyoruz. Bizlere cesur ve alternatif çözümler üretmek üzere bölge müdürlerini veya genel müdürlerini Semizoğlu açıklamasının devamında ise, “Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) tavsiye niteliğindeki kararına göre; nakit kredi borcu 15 milyon TL’nin altında olan işletmelerden belli şartları sağlayanlar vadesi gelen taksitleri 24'aya kadar vadelendirebilecek.30 Nisan 2019 tarihine kadar vadesi dolacak spot kredileri ile taksitli kredilerin, bu dönemde vadesi gelen taksitlerin vadelendirilmesi  aya kadar anapara ödemesiz olacak. Biz bu tarz alternatiflerle bölgemizdeki ekonomiyi rahatlatacak kararlar alabilen, cesur ve inisiyatif alabilen, yetkin banka müdürleri istiyoruz. Yoksa Çanakkale’nin dinginliğine ve güzelliğine kendini kaptırıp, “Emekli olsam da buraya yerleşsem” zihniyetindeki bankacılarla hiçbir yere varamayız” ifadelerini kullandı.

“BİZLER NASIL FEDAKÂRLIK YAPIYORSAK BANKACILAR DA AYNI FEDAKÂRLIĞI YAPACAK VE ARTIK KRİZ FIRSATÇILIĞINI BIRAKACAK”

“Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın bugün yaptığı açıklamaları dinledik” diyen Semizoğlu, “Tavsiye niteliğinde olan karar çok sayıda firmayı ilgilendiriyor. Ne yazık ki tavsiye kararları denince banka müdürlerinin inisiyatifine bırakılmış gibi algılanıyor. Büyüklerimizin iyi niyetli tavsiye kararları talimat olarak gelmedikçe bankalarımız ne yazık ki keyfi uygulamalarına devam edecektir. Tavsiye kararı aynen şöyle, “Hakkında yasal takip başlamamak koşuluyla ve 30 Haziran'dan sonra yeniden yapılandırma yapılmadıysa firmaların 6 aylık ödemelerini öteliyoruz. Daha sonra 18 artı 6 ay 24 ay vade ile biz yeniden yapılandırmış oluyoruz. Bu son derece nefes açıcı bir uygulama. Bu işletme kredisi ve yatırım kredisi taksiti olabilir. Sektörün toplam krediler içindeki payı dörtte bir. 400 miyar TL'nin üzerinde bir rakam. Firmalar 6 ay bankalara yapacağı ödemeyi yapmayacak. Ekonomiye artı değer katacak firmalar için bir uygulama. Aslında reel sektör ile bankacılık sektörü iş ortağı. 15 milyon TL ile 100 milyon TL arası krediler ne olacak? 100 milyon TL ve altı için her zaman yaptığımız tarzda bankaya giderek nefes aldıracak yapılandırmaları yapmaya devam ediyor olacağız. Uygulamanın amacı ekonominin daha canlı olmasını sağlamaktır. Biz oda olarak ülke ekonomisinin normal seyrine dönmesi için bankacılık sektörünün elini taşın altına koymasını ve gayret göstererek alternatif çözümler üretmelerini bekliyoruz. Bu çözümlerin üretilmesi içinde her platformda taleplerimizi dile getirerek lobicilik yapmaya devam edeceğiz” dedi.  

PAYLAŞ