Bu Kadar Tatil Olursa, Ne İşverenin Ne de Devletin Ayakta Kalması Mümkün Değil!

Çanakkale’de İŞ-KUR aracılığıyla iş arayanların büyük çoğunluğunun kamuda çalışmak istediği ifade edildi. Konuyu ÇTSO Meclis gündemine taşıyan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Çalışanların kamuyu tercih etmesinin en önemli nedeni, kamu çalışanları 2018’de 119 gün tatil yapmış. 2019’da 118 gün tatil var. 365 günün 118 gününde tatil olursa, ne işverenin ne de devletin ayakta kalması mümkün değil” dedi. 

Bürokrasi özel sektörün önünü açmalı

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Olağan Meclis Toplantısı yapıldı. Geçtiğimiz ay içerisinde, kent ekonomisine yönelik bir çok toplantı ve etkinliğe katıldıklarını ifade eden ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, işsizlik konusundaki tespitlerini de paylaştı. Nisan ayı içerisinde Vali Orhan Tavlı başkanlığında, Belediye Başkanları, Daire Müdürlerimizin, STK temsilcileri, bazı şirket yetkililerinin, sendika temsilcilerinin katıldığı İl İstihdam Kurulu toplantısına katıldığını aktaran Semizoğlu, “Toplantı 3 saate yakın sürdü. Akçansa Fabrikası’nın sosyal tesislerinde yapıldı bu toplantı. Daha öncekilere göre çok daha verimli, daha çok şeyin konuşulduğu bir toplantıydı. Toplantıda sendika temsilcilerimiz de vardı. Vali Bey herkese mümkün olabildiği kadar söz vermek istedi. Sendika temsilcisi arkadaşımıza “Evet, buyurun sizin isteğiniz veya bir sözünüz var mı?” dediği zaman arkadaşımızın dediği şey direk “zam istiyoruz” oldu. “Sayın Valim ne iş yapacağını sormadan direk zam istedi arkadaşımız” dedim. Şimdi şöyle bir sorunumuz var; kimse memnun değil. Zam istemesi gayet doğal, geçinemiyor. Peki bu maaş ödeyecek olanın yolları açık mı Sayın Valim? dediğimiz zaman yine yollarımız bürokrasiye geliyor. Yatırım yapacak olanın veya işsize iş bulma, işsiz vatandaşlarımızı işle tanıştırmanın yolu yatırımdır. Yeni iş yerleri açılmasıdır. Bunun önünü nasıl açacağız dediğimiz zaman gene bürokrasiden geliyor” dedi. 

 

Aidiyet hissi yok

Toplantıda, Çanakkale’deki işsizlik konusunun da gündeme geldiğini söyleyen Semizoğlu, “İŞKUR Müdürümüze sorduğumda, Çanakkale’nin işsizlik ortalamasının bilindiği üzere Türkiye’nin yarısı, genelde iş isteyenlerin talepleri ne doğrultuda? Kamuda iş istiyorlar. Neden kamuda iş istiyorlar? Daha güvenli oluyorlar. Şimdi Kale Seramik’e mi güvenmiyor, Akçansa’ya mı güvenmiyor, İÇDAŞ’a mı güvenmiyor, Çetinkaya’ya mı güvenmiyor, kime güvenmiyor? Maaşını veya sosyal güvencesini alamayanların oranı elimizde nedir? Emin olun ki konuşulmayacak, konuşulmaya değecek kadar büyük değil, küçücük şeyler. Ama araştırdığımız zaman kamuda iş istemelerinin sebepleri en başta sebepleri arkadaşlar 2018 yılında kamu çalışanı 116 gün tatil yapmış, 2019 yılında da 118 gün tatil yapacak. Bu rakamlara baktığımız zaman bizim çalışmamız, üretmemiz mümkün gözükmüyor arkadaşlar özel sektör olarak. Öyle bir sosyal devlet haline gelmişiz ki işyeri kapandığı an vatandaşa işsizlik maaşı bağlandığı için, vatandaşın işiyle ilgili bir aidiyet hissi yok. Yani nasılsa ben ayrılıyorum diyor. Kamuya bir şekilde girersem 116 gün tatil yaparım, 118 gün tatil yaparım. Ben şimdi Meclis olarak soruyorum, bunun görüşle, onla, bunla hiçbir alakası yok. 365 günde 118 gün tatil yaparak herhangi birimiz işyerimizi ayakta tutabilir miyiz arkadaşlar? Biz dışarıdan bakıldığı zaman patronlarız, bizim tuzumuz kuru. Bürokrat kesinlikle öyle düşünüyor. Peki bizim tatil yapamadığımız yerde bizim çalışanımızın veya kamunun çalışanının, çalıştığı devletin ayakta kalması mümkün mü? Bence değil, biraz daha çalışmalıyız” diye konuştu. 

PAYLAŞ