İHALE YİNE VATANDAŞA KALDI!

Kamu kantinlerinin milyonluk ihaleleri vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. Hastane ve okul kantinlerinin yüksek ihale bedelleri, işletme sahiplerini yüksek kar oranları ile çalışmaya zorlarken vatandaşın fahiş fiyatlara alışveriş yapmasına neden oluyor. Çevresinde alternatif mekanlar olmayan Mehmet Akif Ersoy Devlet hastanesinin kantin ihalesinin aylık 261 bin lira kira ile işletilmesini değerlendiren KAMU-SEN Çanakkale İl Temsilcisi Resul Demirbaş, “Siz devlet olarak hastane kantininden yıllık 3 milyon alırsanız, hasta ve hasta yakınlarını mağdur etmiş olursunuz. Devlet kamu kantinlerini kendisi çalıştırmalıdır. Vatandaşlar, öğrenciler daha ucuz ve kaliteli hizmet almış olur” dedi.

Mehmet Akif Ersoy Devlet hastanesinin kantin ihalesini Çanakkale Kepez’de bir kafeterya işleten Yunus Kandöre isimli işadamı kazandı. 3 yıl boyunca hastane kantinini işletecek olan Yunus Kandöre verdiği teklifle adeta rekor kırdı. Kandöre kazandığı kantin ihalesinde yıllık 3 Milyon 132 bin lira ödemeyi taahhüt etti. Kandöre bir anlamda hastaneye aylık 261 bin lira, günlük ise 8 bin 700 Lira ödemeyi taahhüt etmiş oldu. İlk yıl 3 Milyon 132 bin lira ödeyecek olan Yunus Kandöre; sonraki yıllar için ise; TEFE/Tüfe oranları ortalamasında artış yapacak.
“İŞLETMENİN FİYATLARI YÜKSELTMEKTEN BAŞKA ÇARESİ YOK”
Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Hastanesi kantin ihalesinde teklif veren işletme sahibinin ihaleyi 3 milyon 132 bin TL’ye almasının ardından yeniden gündeme gelen konuyu değerlendiren KAMU-SEN Çanakkale İl Temsilcisi Resul Demirbaş, “Günlük ise 8 bin 700 lira kira bedelini kazanmak için işletmenin fiyatları yükseltmekten başka çaresi yok.  Devlet Hastanesi’ne kim gidiyor, köylerden gelen insanlar gidiyor, genelde özel hastanelere gidemeyen insanlar gidiyor. Hastanenin civarında eski yerinde olduğu gibi alternatif mekânlar da yok. Hasta ve hasta yakını mecburen bu kantinden alışveriş yapacak.  Bu kabul edilecek bir durum değildir” dedi.
“CEVATPAŞA ORTAOKULU’NUN KANTİN KİRASI 9 BİN TL”
 Okul kantinlerinde de durumun farklı olmadığını ifade eden Demirbaş, Cevatpaşa Ortaokulu Kantininin aylık kirasının 9 Bin TL olduğunu iddia ederek, “9 Bin TL’yi nasıl çıkaracak bu kantin. Veliler dışarıdaki ürünler kantinden daha ucuz diyor. Okul kantinlerinin, hastane kantinlerinin, dışarıdaki yerlerden daha ucuz olması gerekmiyor mu?
“DEVLET KAMU KANTİNLERİNİ KENDİSİ ÇALIŞTIRMALIDIR”
 Yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Demirbaş,” Kamu kantinlerini devlet işletmelidir. İhale bedellerinin fiyatlara yansımadan düzenlenmesi gerekiyor. Siz devlet olarak hastane kantininden yıllık 3 milyon alırsanız, hasta ve hasta yakınlarını mağdur etmiş olursunuz. Devlet  kamu kantinlerini kendisi çalıştırmalıdır. Vatandaşlar,  öğrenciler daha ucuz ve kaliteli hizmet almış olur” dedi.

PAYLAŞ