“GÜÇLÜ YÖNETİM, GÜÇLÜ BAŞKAN GÜÇLÜ TÜRKİYE DEMEKTİR”

AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Karabiga beldesinde seçim bürosu açılışında konuştu. Turan; “Ama daha çok üzüldüğümüz şey şu; son dönemde biliyorsunuz İYİ Parti diye bir parti kuruldu.  İyi Parti’ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum. İyi Parti’nin kurulma amacı; bir türlü HDP-CHP bloğuna gitmeyen ülkücü oyların, milliyetçi oyların oraya götürülmesi. Başka bir şey değil. Altını bin defa çiziyorum; o parti kurduruldu ki CHP’nin yanına gitmeyen Milliyetçi oylar oraya gitsin diye. Ama İYİ Partili kardeşlerimiz de görmeye başladı ki; bu bir oyun, bu bir operasyon, istifalar başladı. Çanakkale merkezde çok sayıda İYİ Parti kurucusu istifa etti. Geçen hafta Manisa vekili istifa etti. Teşekkür ediyoruz, oyunu bozdukları için. Onların büyük çoğunluğunun da yakın zamanda AK Parti’ye katılıp, bu milli yürüyüşte yer alacağını göreceksiniz. Çünkü biz MHP ile beraber, ortaya konan Cumhur ittifakı ile beraber ülkemize oynanan küresel operasyonları biliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Biga ilçesine bağlı Karabiga Beldesinde Seçim Koordinasyon Merkezi, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Ak Parti İl Başkanı Av. Gültekin Yıldız, Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Üstün, İl Gençlik Kolları Başkanı Burak Balık ve çok sayıda partilinin katılımıyla açıldı. 

 Milli mücadelede Biga ve Karabiga’da çok önemli hatıralar olduğunu ifade eden Bülent Turan buradaki konuşmasında şunları söyledi; “Gazilerimiz buraya geldi tedavi oldu, şehitlerimiz oldu. Burada kıymetli hatıraları var. Bizim buraya borcumuz var, bizim buraya tarihi dokusuyla beraber Çanakkale savaşındaki arka hizmet hatırasıyla beraber borcumuz var. O yüzden Karbiga’yı her hangi bir belde, ilçe olarak görmüyoruz. Burada şehidin kanı, gazinin hatırası var diye görüyoruz. Karabiga’yı dün kurulan yeni bir belde olarak görmüyoruz. Karabiga o şehitlerimizin Çanakkale savaşında sıkıntı yaşayanların buraya gelip tedavi olduğu ve tekrar cepheye gittiği bir üst olarak kullanılmış. Burada tedavi olamayan Biga ilçemize gitmiş. Ama Karabiga bu transferde ok kıymetli işler yapmış. O yüzden biz Biga’ya ve Karabifga’ya bakarken bir belediye başkanı seçmek değil derdimiz. Yol yapan, çöp toplayandan öte bir ağabey, bir kardeş istiyoruz. O yüzden Karabiga’nın bir evladına görev verdik ki beraber üretelim istiyoruz. Yoksa herkes eksik-fazla çöp toplar, yol yapar. İyisini Ak Parti yapar, o başka bir şey. Ama biz biliyoruz ki asfaltı altından yapsak, taşını gümüşten yapsak, eğer yüzümüz gülmüyorsa, hastamızda, ölümümüzde, doğumumuzda yoksak Ak Parti’nin anlamı da olmaz. O yüzden biz size bir başkandan öte bir kardeş seçin diyoruz.”

 “BÖLGENİN TARIMIYLA İLGİLİ BÜYÜK MESAİ HARCAYACAĞIZ”

Biga ve Karabiga’nın tarım kenti olduğunu ve balıkçılıkla uğraştığını ifade eden Turan, “Bizim bu bölge insanımızın tarımda nasıl emeği olduğunu biliyoruz. Çanakkale’de tarımla uğraşan 180 bin kişi var. Ciddi bir sayı. O yüzden biliyoruz ki bu insanlar el emeği ile uğraşırken tam 11 tane üretim ortaya koyuyor.  Bir çok kentte 3’tür, 5’tir. Bizde 11 ayrı çeşit tarım ürünü var. O yüzden Karabiga başta olmak üzere bölgenin tarımıyla ilgili büyük mesai harcayacağız. Buranın ihtiyaçların var; mezbahasından, haline kadar birçok konu var. Tarımla ilgili ne varsa o bizim görevimiz. Bu 11 ürünün 5 tanesi de Türkiye’de birinci. Bazı illerde bir değer var alın onu başka bir şey yok. Ama Karabiga’ya bak; deniz var, tarım var, tarih var, hayvancılık var, hepsi var. Sanayi zaten var. Bazı kentlerde kömür var, al kömürü başka hiçbir şey yok. Ama Türkiye’de ne varsa Karabiga’da var. O yüzden Karabiga2nın tarımının da, sanayisinin de, turizminin de beraber yürümesinde büyük fayda var” dedi.

 “SADECE YOL DEĞİL, FABRİKADA BİZİM GÖREVİMİZ”

Her alanda iş yapmak için çok büyük gayret gösterdiklerini ifade eden Turan, “Ekonomik sıkıntılarımız oldu. Her şey her zaman çok güzel olmuyor. Zaman zaman faizin, dövizin arttığı oldu. Özellikle Amerika başta olmak üzere ülkemize zaman zaman yan bakan ülkelerin ekonomik adımları oldu. Biri tweet attı, biri açıklama yaptı biliyorsunuz, bir çalkalanma oldu. Ama geldiğimiz yerde kaptan sağlam, süreç toparlandı. Büyük oranda şuan faiz de, enflasyonda düşmeye başladı. Bu ülkede AK Parti’den önce tüm gelirlerimizin yüzde 86’sı faize giderdi. O yüzen faizin düşmesinin bu ülkeye ne demek olduğunu, nasıl bir katma değer olduğunu son 17 yılda yollarla, köprülerle, hastanelerle, okullarla, fabrikalarla hep beraber gördük. Fabrika demişken hem Biga’nın hem Balıklıçeşme’nin OSB’sini, sanayi sitesini büyütüyoruz. Sadece yol değil, fabrikada bizim görevimiz. OSB’nin hepsinin büyüme talebi var. Çanakkale’deki başta olmak üzere tüm sanayi sitelerini revize ediyoruz. İş yapmak isteyen, yatırım isteyen kim varsa baş tacı deyip buraya getiriyoruz. Birçok alanda Türkiye’ye örnek bu bölgede yatırımlarımız var” diye konuştu.    

 “KÖPRÜYE ÇOK KIYMET VERİYORUZ”

AK Parti’nin bu halka hiç yalan atmadığını belirten Turan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Çanakkale’mizde 1915 köprüsü hızla devam ediyor. Türkiye’nin değil dünyanın en uzun köprüsü Gelibolu-Lapseki arasında yükselmeye başladı. Geçenlerde Meclis Başkanımız temelleriyle ilgili çalışmayı başlattı. Çok değil birkaç ay içerisinde denizin içinden direklerinde yükseldiğini göreceksiniz. Şimdi direk falan olmadığından dolayı Bazıları ‘çalışma yok mu, var mı’ falan diyor. Çalışmanın yarısı yer altında, temelde, mühendislikte. Ama yakın zamanda görmeyen gözler için CHP’li arkadaşlar için söylüyorum ki o direkler gözünüzün önünde yükselmeye başlayacak. Onu çok önemsiyoruz biz. Çünkü o köprü Çanakkale’nin tarımı, turizmi için büyük bir değer. Orası Lapseki’nin, Gelibolu’nun köprüsü değil. Bizim buradaki firmalarımızın ihracı, tarım ürünlerimizin Avrupa’ya gitmesi, turistlerin daha rahat gelmesi için çok büyük imkan. Şimdi sigorta, büyük taşıma şirketleri baktığında hatta, sigortadan, büyük filodan kaçıyor. Neden, yağmur yağdı kar yağdı, rüzgar çıktı, gemi iptal oldu, yetişirim, yetişemem bu riski göze almıyor. Turizm acenteleri; adam Troya’ya bile gelmek istemiyor. Burada tarihi alanlar çok fazla.  Uçağı getirdin Avrupa’dan İstanbul’a , dönüşü var bunun. Geldin buraya, köprü yok yağmur yağdı, rüzgar çıktı. Gecikme ihtimali var mı, var. Adam 500-1000 kişi getiriyor aynı anda. Bunları bir uçağı kaçırması, bir bedel demek. O yüzden büyük firmalar buralara gelmiyor. Ama köprü olduğu zaman artık sigortacı için de, turizmci için de, tarımla ilgili sigorta için de bunlar konu olmayacak bile. Göreceksiniz, Biga’nın sanayisi tarımı, sütü, peyniri, eti çok daha rahat ihraç imkanı bulacak. Köprüye o yüzden çok kıymet veriyoruz.”   

 “ASSOS’UN UNESCO’DA KALICI MİRAS LİSTESİNE ALINMASINI TALEP EDECEĞİZ”

Çanakkale’ye Gıda OSB’si yapıldığını da hatırlatan Turan; “8 bin 500 kişinin tarımda çalışacağız bir yer. Sırf tarımdan bahsediyorum. Bunun yan kolu var.  Şoför lazım, otel lazım, lokanta lazım, matbaacı lazım… 8 bin dışında yan ürünlerle beraber 30 bin kişinin istihdamından bahsediyoruz.  Ne dedik; Yaparsa AK Parti yapar. Ezine’deki Gıda OSB’si de aynen devam ediyor. Troya Yılı ilan ettirdik, o bölge aya kalktı. Müzemizi bitirdik, binlerce kişi gelmeye başladı. Bayramiç’te Akif’in evine 55 bin kişi ziyaret etti. Assos, kültür mirası olarak geçici listeye alındı. Şimdi istiyoruz ki yeni bir kampanyaya başlayacağız; Assos’un UNESCO’da kalıcı miras listesine alınmasını talep edeceğiz.”

 SAVUNMA SANAYİ YATIRIMLARIYLA BERABER BÜYÜK ADIMLAR ATTIK

İnsansız Hava Aracı (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), yeni dönem savunma sanayi ile ilgili önemli iddiaları olduğunu kaydeden AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “5 tane İHA teslim alındı, Çanakkale’de askerimize teslim edildi. Boğaz güveliği, sahil güvenliği için muhtemel riskler daha azalsın, takipler daha iyi olsun diye orada yeni bir süreç başladı. Bununla gurur duyuyoruz.  Neden, yüzde yüz Türk mühendislerin işi. Önceden hepsi dışarıdandı.  Şimdi artık Türklerin kendi yaptığı, savunma sanayi yatırımlarıyla beraber büyük adımlar attık. Afrin’deki operasyonlarda, Zeytindalı’nda, diğerlerinde başarının çok sebebi var ama, en büyük sebeplerden bir tanesi savunma sanayimizin yüzde 68 oranında yerli olması. Çok kıymetli bir iş. Artık Türk’ün kendisi yapıyor ve askere teslim ediyor. Buna inşallah keyifle devam etmeye çalışacağız. Ne dedik; Türkiye bir kitapsa ön söz Çanakkale’dir dedik. O yüzden bu önsöze olan saygımızı, sevgimizi her platformda ortaya çıkartacağız.”

 “GÖRECEKSİNİZ TEKRAR O İL BAŞKANI İSTİFA EDECEK”

 Turan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Peki biz bunları yaparken, en yakın iktidara diğer parti CHP ne yaptı şimdiye kadar. Son bir haftadan beri çıkan tabloya bakın. Adaylarımız burada… Gümüşçay ‘ne işim var benim orada’ diyor mu? Hayır, Karabiga’da. Biga, burada. Biz beraber yol yürüyoruz. Kavga etmeden, ihanet etmeden, yanlış yapmadan yol yürümeye çalışıyoruz. Geçen hafta CHP’nin parti meclisinde ne oldu? Kapıda ambulans bekliyori içeride kavga var. İstanbul gibi Türkiye’nin en büyük kentinin il başkanı akşam istifa etti, sabah geri aldı. Buradan ilan ediyorum; Karabiga, Biga gibi CHP’li belediyeleri AK Parti alınca İstanbul’da çok büyük oy alınca göreceksiniz tekrar o il başkanı istifa edecek. Değerli arkadaşlar bir başka yerde kavga oldu. İzmir’deki adayla ilgili istifa konusu oldu. Aynı şekilde Kadıköy’de benzer sıkıntılar oldu. Kadıköyde ruhu HDP’li adı CHP’li birisini başkan yaptılar ve kavga çıkardılar orada. Şu an gelinen yerde HDP ile CHP’nin hiçbir farkı olmadığını adaylarda gördük. Kadıköy’de adamın açıklamaları var diyor ki, ‘diren Dicle, Kadıköy seninle’ diyor. Bu şu demek; Dicle’de çukur operasyonum yapılırken, askerimizi PKK şehit ederken ‘diren Dicle Kadıköy seninle’ diyecek kadar, Atatürk’ün partisinden, hatırasından uzaklaşmış, ruhunu Kandil satın almış… Ama bunu CHP aday gösterdi. O yüzden kim ne derse desin Kılıçdaroğlu’nun başkanlığından sonra değişen süreçle ne Baykal’ın hatırası kaldı, ne Atatürk’ün hatırası kaldı. Bambaşka bir CHP ortaya çıktı HDP’nin ruhuna giren, beraber yol yürüyen parti oldular. Al birini vur ötekine, hiç farkları yok” dedi.

 “GÜÇLÜ YÖNETİM, GÜÇLÜ BAŞKAN GÜÇLÜ TÜRKİYE DEMEKTİR”

Turan; “Ama daha çok üzüldüğümüz şey şu; son dönemde biliyorsunuz İYİ Parti diye bir parti kuruldu.  İyi Parti’ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum. İyi Parti’nin kurulma amacı; bir türlü HDP-CHP bloğuna gitmeyen ülkücü oyların, milliyetçi oyların oraya götürülmesi. Başka bir şey değil. Altını bin defa çiziyorum; o parti kurduruldu ki CHP’nin yanına gitmeyen Milliyetçi oylar oraya gitsin diye. Ama İYİ Partili kardeşlerimiz de görmeye başladı ki; bu bir oyun, bu bir operasyon, istifalar başladı. Çanakkale merkezde çok sayıda İYİ Parti kurucusu istifa etti. Geçen hafta Manisa vekili istifa etti. Teşekkür ediyoruz, oyunu bozdukları için. Onların büyük çoğunluğunun da yakın zamanda AK Parti’ye katılıp, bu milli yürüyüşte yer alacağını göreceksiniz. Çünkü biz MHP ile beraber, ortaya konan Cumhur ittifakı ile beraber ülkemize oynanan küresel operasyonları biliyoruz. Venezuela’da ne olduğunu biliyoruz. Suriye’de ne olduğunu biliyoruz. Asla zayıf olmayacağız. Zayıf olunduğu zaman dünyada neler olduğunu hep beraber gördük. Güçlü yönetim, güçlü başkan güçlü Türkiye demektir. O gücümüzden geri atmayacağız. Zayıflarsak bu ülkeye kimin ne yapacağını çukur operasyonlarında gördük, hendeklerle gördük. Bizi dışarıya şikayet eden CHP ile gördük.  Venezuela’ya yapılan, Suriye’ye yapılan yanlışlar bu ülkeye asla yapılamayacak. Çünkü bu ülke, bu milli duruşla Cumhur İttifakı ile beraber tüm oyunları bozdu, bozmaya devam edecek inşallah. Venezuela uzak bir yer, ‘bize ne’ diyebilirsiniz. Ama dünyada bir tiyatro oynanıyor.  Dünyanın kendince hakimi olduğunu iddia eden ülkeler, zayıf ülkelere operasyon yapmaya çalışıyor. Ben de şunu söylemek istiyorum; Venezuela, solcu bir yönetim biliyorsunuz. Orada bir sıkıntı yaşandı. Emperyalist güçler oraya adım attı, operasyon yaptı. CHP’den şimdiye kadar bir tek laf, eleştiri, bakış açısı gördünüz mü? Yahu adamın ülkesine bir başka ülke başkan atıyor. Bu bir rezalet değil mi? Adamı beğenmeyebilirsin, eleştirirsin başka bir şey. Fakat adamın ülkesine hangi hadle, hangi demokratik hakla bir başka ülke adam atayabilir? Ama daha ötesi oradaki solculara bu yapılırken,  Türkiye’deki CHP’nin ağzını açmaması, şimdiye kadar tek bir kelam etmemiş olması çok ibretlik. Soruyorum buradan; Ey Kılıçdaroğlu, Amerika’dan mı korkuyorsun?  Kimden korkuyorsun da şimdiye kadar bu konuyla ilgili tek cümle edemedin.  O yüzden biz duruşumuzu bozmayacağız. Daha güçlü olacağız, Karabiga’da da Türkiye’de de Cumhur İttifakını daha güçlü bir enerjiyle Ankara’ya göndereceğiz. Çünkü bu millet tek bayrak diyenlerin, tek devlet diyenlerin, tek vatan diyenlerin kim olduğunu çok iyi biliyor. Bizler bu ruhla beraber yolumuza devam edeceğiz. Bu bayrak dalgalandığı müddetçe, bu ülkenin tarihten gelen hatıraları daha güçlü dile getirildiği müddetçe, Cumhur İttifakı ile beraber yolumuza devam edeceğiz” dedi.

PAYLAŞ