GÖZDE KENT ÇANAKKALE TÜM YÖNLERİYLE DİKKAT ÇEKİYOR

Ünlü ekonomi dergisi Forbes, şehirleri yaşanılabilirlik, yenilikçilik, ticaret becerisi, üretim potansiyeli ve hizmetlere erişebilirlik verilerine göre son beş yıldır sıralıyor. Geçen yıl Mayıs ayında dergi Türkiye’nin yaşamak ve çalışmak için en iyi 20 şehrini yayınlamıştı ve listenin başında Çanakkale yer almıştı.

Önceki gün Hürriyet Seyahat’te tatil planlarının başında alternatif olarak çıkan Çanakkale haberi AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın da dikkatini çekti.  Ankara, İzmir Ankara’ya yakınlığı, muhteşem doğası, tarihi ve sakinliği ile Türkiye'nin yaşamak için en iyi kenti olarak öne çıkan Çanakkale yaz sezonu açılırken turistlere çizecekleri rotanın başında sunuluyor. Haberi twitterde paylaşan Turan ise, Çanakkale’ye sevgisini  “Biz desek inanmazsınız” ifadelerini kullandı.
Haberde Çanakkale çok yönlü olarak anlatılıyor ve şu ifadeler yer alıyor:
Bir rota çizerek güzel bir tatil geçirmek isteyenler için Çanakkale farklı alternatifler sunuyor. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin büyük şehirlerine yakınlığı ve kolay ulaşılabilirliği sayesinde yurt içinden ve yurt dışından gelen turistler rahatlıkla diledikleri gibi bir tatil yapabiliyor. Ayrıca Forbes dergisi geçen yıl Türkiye’de ‘yaşamak için en ideal kent’ olarak Çanakkale’yi seçti.

İşte tam da şu sıralar bir tatil için Çanakkale'de yapılması gerekenler: Forbes yaptığı açıklamada; “İdeal Kentler araştırmasının sürprizi, “Türkiye’nin yaşamak için en iyi kenti” Çanakkale oldu. Çünkü Çanakkale, tarihsel kültür varlıklarına ilgi duyan, tatilini bir kültür rotası olarak planlayanlar için medeniyet tarihi açısından oldukça zengin bir geçmişe sahip. Peki sakin bir tatil için bu güzel şehirde zaman geçirmek isteyenler neler yapmalı? Sizin için güzel detaylar hazırladık…

Şehir Merkezinde Keşif
Çanakkale’ye iner inmez ilk duraklarınız Aynalı Çarşı, kordon ve deniz müzesi olmalı. Bu üç yeri tam anlamıyla gezmek yarım gününüzden fazlasını almayacaktır. Çünkü üçü de birbirine oldukça yakın.
Tarihte yolculuğu es geçmeyin2018’in ‘Troya Yılı’ ilan edilmesini sağlayan, antik medeniyetlerin beşiği olarak kabul edilen, farklı dönemlere ait dokuz ayrı medeniyetin izleri, dünyanın yedi kıtasına yayılmış olan uluslararası bilinirliliğiyle Troya Antik Kenti (Troya, Troia, İlion, İlium), 5 bin yıllık geçmişi içinde barındırıyor. Ayrıca Assos Antik Liman, Aristotales’e ev sahipliği yapmış Behramkale Antik Kenti başta olmak üzere MÖ 310’da kurulan Alexandria-Troas Antik Şehri ve Apollo Smintheus Tapınağı ile Çanakkale'nin her bir köşesi kültür ve tarih meraklıları için çok ideal. Etrafında bulunan antik kentlerle birlikte, şehitlikler, anıtlar ve kitabeler, dört kale ve sekiz tabya ile ilçe merkezi ve köylerin bulunduğu Gelibolu Tarihi Yarımadası’nı da rotanıza mutlaka eklemelisiniz.
Kültürel ve Doğal Güzellikler Bir Arada
Masmavi serin suların hayat verdiği olağanüstü güzellikteki koylarının yanı gezilecek yerleri ve aktiviteleriyle adalar (Gökçeada ve Bozcaada) farklı bir kaçamak için en ideal destinasyon merkezleri. Huzur adresi  Bozcaada’da feribottan iner inmez solunuzda deniz restoranlarının çevrelediği şirin bir liman yer alırken sağınızda muhteşem bir kale yükseliyor olacak. Yürümeye devam ettiğinizde ise birkaç dakika içinde kendinizi bir Osmanlı-Rum kasabasının dar arka sokaklarında kaybolmuş olarak bulacaksınız. Eskiye dair pek çok şeyin kaybolmadığını görmekse sizi adaya bağlayan bir başka unsur haline gelecek. Renkli ve huzur dolu sokaklarda mutlaka keşfe çıkmalısınız. Rum Mahallesi bakımlı evleri ve sokaklarıyla adeta masal gibi… Sokakların birbirini dik kesmesi düzenli bir hava veriyor. Bir zamanların kahveleri, meyhane ve tavernaları şimdi turistik restoran, kafe ve dükkân olarak hizmet veriyor. Instagram’da çok beğenilecek fotoğraflar çekeceğiniz garanti. Adada denize girilecek çok güzel yerler de var.
Sessiz Sakin
Gökçeada denince herkesin aklına sokaklarında dolaşacağı Rum köyleri ve muhteşem sahilleri gelir. Gökçeada’nın bilinen turistik yüzü genelde budur. Ama adada birkaç gün zaman geçirip keşfe çıkınca, bir anda farklı bir ada görmeye başlayacağınız garanti. Çanakkale açıklarında yer alan adaya Kabatepe'den ve yaz aylarında şehir merkezinden hareket eden feribotlarla doğrudan geçebilirsiniz. Arabanızla geldiyseniz, arabalı feribotlarla adaya kendi aracınızla birlikte gelerek Gökçeada'nın yemyeşil doğasını daha rahat keşfedebilirsiniz. Aydıncık adıyla da bilinen Kefaloz Plajı'na veya adanın en batısında yer alan Gizli Liman'a yolunuzu düşürebilirsiniz.  

PAYLAŞ