GÖKHAN BAYRAM’A MUTAN SAHİP ÇIKTI!

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, aylık olarak düzenlediği basın toplantısını gerçekleştirdi. Şubat ayı toplantısını belediye binasında basının katılımı ile düzenleyen Mutan, Çanakkale ve ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. İYİ Parti ve CHP arasında yaşanan Kepez tartışmasının ardından İYİ Parti genel merkezden gelen karar ile Gökhan Bayram’ın aday gösterilmeyeceğinin açıklaması ile ilgili yorumlarda bulunan Mutan, “Gökhan Bayram İYİ Parti’nin adayıydı. Öyle aday adayı falan değildi. Bir kumpasa falan denk getirildi” dedi. Mutan yakın çevresinde, Bayram’ın haksızlığa uğradığını ve bundan dolayı kendisine maddi manevi destek olduğunu, olacağını söylüyor. Kulislere yansıyan bu iddia Kepez’de Mutan’ın adayı Gökhan Bayram mı? sorularının sorulmasına sebep oldu.

Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, her ay olağan olarak düzenlediği basın toplantısında 2019 Yerel Seçimleri konusunda adaylar hakkında gerçekleşen olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu. İYİ Parti’den Kepez için aday olarak gösterilen fakat genel merkez kararıyla geri çekilmesinin ardından bağımsız adaylığını ilan eden Gökhan Bayram hakkında değerlendirmelerde bulunan Mutan, “Daha geçen ay Gökhan Bayram İYİ Parti’nin adayıydı. Öyle aday adayı falan değildi. Bir kumpasa falan denk getirildi. Öyle yollandı. Gökhan Bayram bu işi yapar dedim. Bakın benim paydam da Kepez’im zarar görmesin. Bu işi yapabilecek adamlar burada yönetime gelsin. Bütün derdim kaygım bu. Benim şu anda beklentim. Adaylar bir netleşsin. Sevgili Gökhan Bayram bağımsız adayım dedi. Bağımsızlık adaylık da zordur. Onu kendisine de söyledim. Bir parti bulabilir miydi? O konuda kendi kendine bir samimiyet testi yaptı galiba. Ben dedi buradan çıktım. Başka bir tarafa gitmem çok ahlaki olmaz dedi. Siyasetin garip cilveleşmeleri içinde Gökhan’ı İYİ Parti’de yediler” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, yakın zamanda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı nüfus istatistikleri hakkında Çanakkale’de nüfus artışını Kepez’in sağladığını belirtti. Mutan, konu hakkında yaptığı açıklamada, “TÜİK tarafından ülke nüfusu adrese dayalı sistem üzerinden saptanıyor. Yerelden yola çıkarak. Hala Türkiye’nin en büyük beldesi olmaya devam eden, Kepez ile birlikte genel demografik hareketlilik üzerinden birkaç noktaya değinmek istiyorum. Bizim 2017 sonuçlarına göre nüfusumuz 25 bin 544’dü. Şuanda 31.02.2018’e göre 28 bin 34. Kepez’de 1 yılda 2 bin 490 kişi artmış. Yıllık artış oranı 9.75. Çanakkale Merkezin rakamları var. 2017 verilerine göre 132 bin 854, 2018 yılı verilerine göre 136 bin 2. Artış 3 bin 148. Artış oranı 2.37. Yaklaşık ilin artan nüfusu 10 bin küsur civarında. Bizde 2 bin 490 yukarıya yuvarlarsanız, 2 bin 500 eder. Yani nüfusu artan illerden biri Çanakkale, artan bu nüfusun %25’ini Kepez alıyor bu nüfusun” dedi.

“GÖKÇEADA’YA SEÇMEN Mİ TAŞINDI?”

“Nüfusu düşen yerlerde var Ezine gibi, Karabiga gibi, Gelibolu Kavak gibi neden düştüğünü de onlar herhalde size daha iyi bilgi verir” diyen Mutan, “Artanlarda binin üzerinde değil. En fazla Biga artmış. Artış oranlar yönünden ciddi oranları olanlarda var. Onlara da bakmak lazım. Gökçeada’da 903 artış var. Acaba bir köy mü taşıdılar? Yoksa seçmen mi taşındı? Gökçeada’da ciddi bir artış var. Yoksa öğrenciler üzerinden adrese dayalı tespit midir? Oranın yerel yönetimi veya kaymakamı daha doğru analiz eder” şeklinde konuştu.

 “YENİ NİTELİKLİ GÖÇ ALIYORUZ”

Kepez’in dinamiklerinin hızla büyüdüğünün altını çizen Mutan, “Bize her yıl bir Karabiga katılıyor. Bu katılım içinde milletin suyunu akıtıyorsun. Çöpünü topluyorsun. Yolunu yapıyorsun. Ufak tefek aksaklıklar oluyor mu? Oluyor. Ama bir beldeye hizmet ediyoruz. 5 yıllık süreci düşünün, 10 binin üzerinde bir artış var. Yaklaşan bir yerel seçim var. Her seçim Kepez’de sıfırdan bir seçimmiş gibi başlıyor. Çünkü yeni nitelikli göç alıyoruz. Kepez direk şehirleşiyor artık. Yani o ilk yerleşim köydü sonra kasaba oldu. Biraz daha büyüdük kent olduk falan. Çanakkale merkez ilçenin, kamu kurum ve kuruluşları olsun, özel sektöre ait üretim bantları olsun birçoğunun Kepez’de olduğunu biliyoruz. Okullaşma adına konuşursam, 30 civarında irili ufaklı, her kademeden okulların olduğu bir kent. Belki Çanakkale’den bile fazladır. Sağlık keza öyle. Kentin eksiklerini tamamlayan, entegre olan bir yapısı var. Yeni bir sürece gidiyor” ifadelerinde bulundu.

 “BÜYÜK SERA ALANIMIZI AÇIYORUZ”

Başkan Mutan, Kepez’de hizmetlere devam ettiklerini vurgulayarak şunları söyledi: “Sera açıyoruz. Sera konusunda da gene ilklerden birisi bu. Sahil yolunun üzerinde, karavan kampın karşısında büyük bir sera alanımızı açıyoruz. Bu yaz mevsim çiçeklerini arkadaşlar yetiştirir diye düşünüyorum. Son rötuşlarını yapıyoruz. En son bir sulaması kaldı. Ondan sonraki ayda hemen şu Adile Naşit’in arkasında bulunan alana gene peyzaj çalışması yaptık. Çocuk parkı, fitness alanlarının olduğu, kamelyaların bankaların falan olduğu. Onu da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açalım diyoruz. Onunda eksiklikleri neredeyse bitti. Açılışlarla bir kapanış yapalım diyoruz.”

PAYLAŞ