Güncel Haber Girişi: 04.10.2021 - 12:48, Güncelleme: 04.10.2021 - 12:48

Gestaş'tan O İddialara Yalanlama

 

Gestaş'tan O İddialara Yalanlama

Gestaş, 'Bayramiç' isimli gemisinin Geyikli-Bozcaada seferini yaptığı yükselen dalgalar nedeniyle su alarak tehlike atlattığı yönündeki iddiaları yalanladı. Şirket, geminin hiçbir şekilde emniyetsiz bir durumla karşı karşıya kalmadığı ve seferi güvenli bir şekilde tamamladığını bildirdi.
Gestaş'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Geyikli-Bozcaada Hattı'nda sefer yapan Bayramiç adlı gemimiz, bugün saat 10.00'da Geyikli kalkışlı Bozcaada seferini gerçekleştirdiği esnada; Bozcaada İskelesi'ne yarım mil mesafe kala, kapağın güverte ile birleştiği kısımdan, gust (ani rüzgar artışı)  geçişi ve sert havanın da etkisiyle yükselen dalga sularını, geminin can ve mal güvenliği gereği baş omuzluktan almış, kapak ve alın sacı birleşiminden su girişi olmuştur.  Kısa sürede güverteye dolan deniz suyunun, sert havanın etkisi ile bağlı bulunduğu korumadan devrilen çöp kovalarının etrafa saçtığı atıklarla birlikte frengi (tahliye çıkış) deliklerinin bir kısmının tıkanması sonucu, bazı bölgelerde su artışı oluşmuştur. Gemi personelinin frengi (tahliye çıkış) deliklerini açması ile suların dışarıya boşalması yaklaşık 6 dakika kadar sürmüştür.  Geminin dizaynı gereği ana güverte sacı balık sırtı şeklindedir. Araç güvertenin sancak ve iskele alabanda sacı hizasına gelen ve bu bölgede biriken sular o bölgedeki araçların tampon hizasına kadar yükselmiştir.  Bazı basın organlarında yer alan görüntüler, 6 dakikalık su dolum ve tahliye esnasında çekilen görüntüler olup; özellikle sadece su birikintisinin fazla olduğu alanları yansıtmaktadır.  Bu görüntüler, sanki gemideki tüm alanlarda aynı seviyede su varmış gibi bir algı oluşturmaktadır. Ancak gerçek şudur ki; geminin tüm alanlarında su, bu seviyede olmadığı gibi; gemimiz, hiçbir şekilde emniyetsiz bir durumla karşı karşıya kalmamış; seyrine güvenli bir şekilde devam etmiş ve tamamlamıştır.  Gemimiz seferini tamamladıktan sonra teknik ekibimiz, gerekli tespitleri gerçekleştirmiş ve kapak ile güvertenin birleştiği alandaki aralık olabilecek minimum açıklığa düşürülmüş, alt kısma suyu perdeleyecek bir sistem yapılmış ve tahliye delikleri genişletilmiştir.  Gemimiz, akşam saatlerinde yeniden seferlerine başlamıştır.  Bu gibi bir durumun yinelenmemesini temenni eder, yaşanan bu olaydan dolayı tüm yolcularımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz."
Gestaş, 'Bayramiç' isimli gemisinin Geyikli-Bozcaada seferini yaptığı yükselen dalgalar nedeniyle su alarak tehlike atlattığı yönündeki iddiaları yalanladı. Şirket, geminin hiçbir şekilde emniyetsiz bir durumla karşı karşıya kalmadığı ve seferi güvenli bir şekilde tamamladığını bildirdi.

Gestaş'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Geyikli-Bozcaada Hattı'nda sefer yapan Bayramiç adlı gemimiz, bugün saat 10.00'da Geyikli kalkışlı Bozcaada seferini gerçekleştirdiği esnada; Bozcaada İskelesi'ne yarım mil mesafe kala, kapağın güverte ile birleştiği kısımdan, gust (ani rüzgar artışı)  geçişi ve sert havanın da etkisiyle yükselen dalga sularını, geminin can ve mal güvenliği gereği baş omuzluktan almış, kapak ve alın sacı birleşiminden su girişi olmuştur. 

Kısa sürede güverteye dolan deniz suyunun, sert havanın etkisi ile bağlı bulunduğu korumadan devrilen çöp kovalarının etrafa saçtığı atıklarla birlikte frengi (tahliye çıkış) deliklerinin bir kısmının tıkanması sonucu, bazı bölgelerde su artışı oluşmuştur. Gemi personelinin frengi (tahliye çıkış) deliklerini açması ile suların dışarıya boşalması yaklaşık 6 dakika kadar sürmüştür. 

Geminin dizaynı gereği ana güverte sacı balık sırtı şeklindedir. Araç güvertenin sancak ve iskele alabanda sacı hizasına gelen ve bu bölgede biriken sular o bölgedeki araçların tampon hizasına kadar yükselmiştir. 

Bazı basın organlarında yer alan görüntüler, 6 dakikalık su dolum ve tahliye esnasında çekilen görüntüler olup; özellikle sadece su birikintisinin fazla olduğu alanları yansıtmaktadır. 

Bu görüntüler, sanki gemideki tüm alanlarda aynı seviyede su varmış gibi bir algı oluşturmaktadır. Ancak gerçek şudur ki; geminin tüm alanlarında su, bu seviyede olmadığı gibi; gemimiz, hiçbir şekilde emniyetsiz bir durumla karşı karşıya kalmamış; seyrine güvenli bir şekilde devam etmiş ve tamamlamıştır. 

Gemimiz seferini tamamladıktan sonra teknik ekibimiz, gerekli tespitleri gerçekleştirmiş ve kapak ile güvertenin birleştiği alandaki aralık olabilecek minimum açıklığa düşürülmüş, alt kısma suyu perdeleyecek bir sistem yapılmış ve tahliye delikleri genişletilmiştir. 

Gemimiz, akşam saatlerinde yeniden seferlerine başlamıştır. 

Bu gibi bir durumun yinelenmemesini temenni eder, yaşanan bu olaydan dolayı tüm yolcularımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.