Gestaş 86 Bin Seferle 4 Milyon Araç, 15 Milyon Yolcu Taşıdı

Çanakkale Boğazı ile Gökçeada ve Bozcaada’nın yanı sıra Güney Marmara’daki toplam 8 hatta araç ve yolcu taşımacılığı yapan Gestaş, 2018 yılında gerçekleştirdiği 86 bin sefer ile 4 milyon araç, 15 milyon yolcu taşıdı.

Çanakkale Boğazı ile Gökçeada ve Bozcaada’nın yanı sıra Güney Marmara’daki toplam 8 hatta araç ve yolcu taşımacılığı yapan Gestaş, 2018 yılında gerçekleştirdiği 86 bin sefer ile 4 milyon araç, 15 milyon yolcu taşıdı.

2018 yılında önemli çalışmalara imza atan Gestaş Deniz Ulaşım A.Ş., Özellikle adalarda rekor sayıda seferlerin yapıldığı yılda 4 milyon araç, 15 milyon yolcu taşıyan şirket, hem mekanik ve hem de konfor olarak gemilerini yenilerken, 110 araç, 576 yolcu kapasitesi ve son teknoloji donanımlara sahip olan M/F Gelibolu gemisini filosuna dahil etti. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı öncesinde eğitime destek amaçlı öğrenci biletlerine %20 indirim uygulandı. Gökçeada ve Bozcaadalı hasta vatandaşlar, tek bir hasta dahi olsa tarife dışı özel seferlerle anakaraya taşındı. Bir gecede ard arda iki ayrı özel sefer dahi yapıldı. Hasta ve yaşlı yolcular için tüm Gestaş personelleri seferber oldu. Bu da GESTAŞ için 2018 yılının unutulmazları arasında yer aldı.

GEMİ ve İSKELELERE 12 MİLYON TL’LİK YATIRIM

GESTAŞ 2018 yılında gemilerde ve iskelelerde 12 Milyon TL’lik yatırım yaparak yenileme çalışmaları gerçekleştirdi. Gelibolu 1 ve Ayvacık gemilerinin, dış mekan yolcu oturma alanları ve tuvaletleri yenilenirken, araç güverte bölümünde yolcular için oturma alanları oluşturuldu. 2018 yaz sezonu öncesinde yolculara daha konforlu ve daha kaliteli hizmet verebilmek adına filodaki gemilere 9 milyon TL, iskelelere 3 milyon TL olmak üzere toplamda 12 milyon TL’lik yatırım yapıldı. Lapseki İskelesi yenilenerek, betonarme güçlendirme ve yenileme çalışmaları yapıldı. İskeledeki rampa sayısı 3’e çıkartıldı. Gökçeada seferlerinin düzenlediği Kabatepe İskelesi yeşillendirildi.

GÖKÇEADA VE BOZCAADA’DA BİR GÜNDE REKOR SEFER

2018 yılı içerisinde Çanakkale Boğazı, Gökçeada, Bozcaada, Güney Marmara hattı olmak üzere tüm hatlarda 86 bin sefer düzenlenirken bu seferlerde 4 milyon araç, 15 milyon yolcu taşındı. Yaz sezonunda yoğun dönemlerde bir günde Gökçeada’da 30, Bozcaada’da 40’ı aşan sayıda seferlerle bir rekor gerçekleştirildi. 

MİDİLLİ SEFERLERİ BAŞLADI

GESTAŞ, Çanakkale için önemi bulunan 2018 Troya Yılında, turizme sunduğu katkıyla da adından söz ettirdi. Gerideki bıraktığımız yılda şirketin desteğiyle Yunanistan’ın Midilli adasında seferler başladı. Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu beldesindeki limandan Midilli’ye gerçekleşen ve Çanakkale’nin Avrupa’ya açılan kapısı olan bu seferlerle 3 bini gelen yabancı turist olmak üzere 12 bin kişi taşındı.

GESTAŞ’ın 2018 Troya Yılına katkısı bununla da kalmadı. Ulusal ve uluslararası çapta etkinliklerle Çanakkale’nin dünyaya duyurulmasına vesile olundu.Fransa’dan Kudüs’e kadar binlerce kilometre yol kat ederek dünyayı dolaşan Europa Orient Ralli, Doğu-Batı Dostluk Rallisi’nin Çanakkale ayağı gerçekleştirildi. TroyaYazar Homeros Edebiyat Festivaliyle, Türkiye ve Güney Kore’den birbirinden ünlü yazarlar, Çanakkalelilerle bir araya geldi. Troya Medya Buluşması’nda ise Türkiye’nin önde gelen 10 yazarı, 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında Çanakkale’de ağırlandı. Görme Engelliler Homeros Okumaları Projesiyle de Homeros’un kör oluşundan yola çıkarak dünyanın farklı ülkelerinden gelen görme engelliler, Troya Örenyeri’nde bir araya getirildi.

EĞİTİM ve KÜLTÜRE BÜYÜK KATKI

GESTAŞ, 2018 yılında ildeki eğitim ve kültür faaliyetlerine de duyarsız kalmadı, sosyal sorumlulukta da başı çekenlerden biri oldu. Turgut Reis Ortaokulu’na STEM laboratuvarı, bilgisayar ve kodlama sınıfı kurularak daha iyi ve daha donanımlı nesiller yetiştirilmesine katkı sağlandı.  Genel Müdür Volkan Uslu’nun karne sevinçlerine ortak olduğu 18 Mart İlkokulu öğrencileri için hazırlanan Zeka Oyunları Sınıfı’nı hizmete sunuldu.GESTAŞ, Proje Pazarı, ÇOMÜ Kariyer Günleri, Çanakkale Teknopark evsahipliğinde gerçekleşen 4. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Koordinasyon Toplantısı, Model United Nations Konferasları arasında yer alan TroyMUN’18 gibi etkinliklerin paydaşları arasında yer aldı. GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, mezun olduğu Çanakkale Fen Lisesi’nde ve TroyMUN’18 Konferansı’nda öğrencilere deneyimlerini aktardı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla şirketin bünyesindeki iskelelerde kadın yolcular çiçeklerle karşılandı; kadınlara yönelik özel bir program gerçekleştirildi. 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi özel günlerde GESTAŞ, kutlamaların hep ön safhasında yer aldı. Personellerin çocukları arasında 23 Nisan Deniz Temalı Resim Yarışması düzenlendi, çeşitli hediyeler dağıtıldı. Anneler Günü’nde tüm hatlarda annelerin yolculuklarında hoş vakit geçirmeleri için müzik ziyafeti verildi. Ton Tv’de yayınlanan, feribotlarda çekilen Gestaş İle Boğaz Sefası programında Çanakkale’nin başarılı kişileri konuk edildi. GESTAŞ birim müdürleri, Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu ev sahipliğinde Gökçeada halkı ile bir araya gelerek Gökçeada odaklı çalışmalarını Ada halkıyla paylaştı. Topluma Destek Derneği (TDD) Çanakkale Şubesi işbirliğiyle Çanakkale-Kilitbahir hattındaki feribotlarda kitap okuma farkındalık etkinliği gerçekleştirildi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Çanakkaleli çocuklar, şenliğin 3. yılında da sinemada ağırlandı. Denizcilik sektörünün önde gelen firmalarının İnsan Kaynakları yöneticileri tarafından yapılan Denizci İnsan Kaynakları Profesyonelleri Çalıştayı’nın 2.’si Çanakkale’de GESTAŞ ev sahipliğinde gerçekleşti.

GÖKÇEADA’DA ‘HEDEFİM SENSİN’

GESTAŞ, ünlü komedyen ve oyuncu Ata Demirer’in Gökçeada ilçesinde çektiği ve şuan vizyonda olan Hedefim Senin adı yeni filmini Gökçeadalılarla buluşturdu. Bir sahnesi de GESTAŞ feribotunda çekilen Hedefim Sensin’ filmi, tüm Türkiye ile aynı anda Gökçeada’ya izlettirildi. İki günde yaklaşık 2 bin 500 izleyici ücretsiz olarak filmi izlemenin keyfini yaşadı.

SPORCUNUN DA YANINDA YER ALDI

GESTAŞ, yaklaşık 500 sporcunun katıldığı Gelibolu Triatlonu’nun paydaşları arasında yer alındı. Etkinliğin start noktası olarak filodaki Gelibolu gemisi kullanıldı, ortaya eşi benzeri olmayan görüntüler çıktı. Çanakkaleli milli sporcu, Birgül Erken’in ‘Su altında tek nefeste bisikletle en uzun mesafeyi kaydetme’ rekorunu 59.6 metre ile kırarak, Guinness Dünya Rekoruna imza attığında GESTAŞ da desteğini esirgemedi. 2018 Troya Yılı kapsamında gerçekleştirilen Çanakkale Bisiklet Festival’inde 5 bin bisikletlinin Çanakkale’de buluşmasına öncülük edildi. Milli sporcu Cem Karabay, Gökçeada’da Yıldız Koyu Su Altı Milli Parkı’nda su altında 30 saat kalarak Guinness Dünya Rekoru’nu kırdı, destekçileri arasında GESTAŞ da yer aldı. Engelliler liginde Çanakkale’yi en iyi temsil eden kulüplerden biri olan 1915 Çanakkale SK, GESTAŞ’ın katkılarıyla şampiyonluğa uzandı. Bozcaada’da gerçekleştirilen New Balance Türkiye NBozcaada koşusunda GESTAŞ Deniz Ulaşım da vardı.

PERSONEL HİÇBİR ZAMAN UNUTULMADI

GESTAŞ, yolcu ve araç taşımacılığındaki başarıyı yakalamasında önemli rol oynayan personelini de her zaman el üstünde tuttu. Kurum içerisinde çeşitli faaliyetlerde başarılı ve özverili çalışmalar gösteren personeller ödüllendirildi. Yangın tatbikatı, güvenlik tatbikatı gibi tatbikatlarla personellere mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak, ‘Engelli yolcularla iletişim’ gibi kişisel gelişimlerini de artıracak eğitimler gerçekleştirildi. Şirketin hazırladığı 24 Kasım Öğretmenler Günü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kurumsal kutlama videolarında personellere yer verildi.          

PAYLAŞ