Eski Adliye, Eski Özel İdare Binasını Yıkın Park Bahçe Yapın Dedik Ses Gelmedi!

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan Çanakkale Öğretmen Evi açılışında konuştu. Turan, “Dünyanın belki en güzel noktalarından bir tanesindeyiz. Ama çok eksiğimiz var. İstiyoruz ki bu eksikleri beraber çözelim. Ayhan beyle beraber geçmiş yıllarda dedik k; ‘eski adliye binası var yıkın kardeşim alın burayı, park bahçe yapın’ dedik, ses gelmedi. Onun dışında özel idarenin eski binası, ‘yıkın burayı park bahçe yapın meydanlar şehirlerin kimliğidir, şehirler meydanlarla anılır’ dedik. Ortada bir şey yok. Bunun çözümünün nerede olduğunu siz biliyorsunuz. Biz istiyoruz ki bu şehir ayağa kalksın. Biz istiyoruz ki burada çıktığımızda öğretmen evimizden Kepez’e gidelim yürüyerek, bisikletimizle. Ama bunlar için bizim milletimizin desteğine ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Öğretmen Evi açılışı, TBMM Grup Başkanvekili ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan , Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu , Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti, Ak Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider ve çok sayıda siyasi isim ile vatandaşın katıldığı geniş kapsamlı bir törenle yapıldı. 

İstiyoruz Ki 2019’da Çok Daha Güzel İşler Yapalım

Törende bir konuşma yapan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan “Bir derdimiz var, bin dermana değişmeyiz. Bu coğrafyaya olan aşkımızı ifade etmek istiyoruz. Tüm birimlerimizle beraber gece gündüz çalışmaktan büyük keyif alıyoruz. Neredeyse değişmeyen okul, hastane kalmadı. Köylerin yollarında büyük mesafeler aldık. Yatırımlarımızda büyük mesafeler aldık. Ama istiyoruz ki 2019’da çok daha güzel işler yapalım. Çünkü biz biliyoruz ki bu millete olan borcumuzu ne kadar çalışırsak çalışalım ödeme imkanı bulamayız. 

Çanakkale Artık Küçük Yatırımlarla Zaman Kaybetmiyor

Çanakkale artık küçük yatırımlarla zaman kaybetmiyor. Bir boğaz köprüsü iddiası ortaya koyduk. Bu köprü Çanakkale’nin değil, Türkiye’nin değil, dünyanın en büyüğü. O köprü buranın tarihi demek, turizmi demek, tarımı demek. Biz tarımın büyümesini köprüye bağlayacağız göreceksiniz. Çünkü buranın insanı köylüsü üretiyor, pazar bulmada sıkıntı yaşıyor. Ama köprü olduğu zaman üretici buradan koyacak kamyonuna, tırına, aracına bütün eşyasını rahat rahat tüm pazarlara gidecek. Rehberlerimiz bu bölge, Troya’sı, Assos’u, şehitliği başta olmak üzere tur getirirken dışarıdan fazla tur getiremiyor.  Neden, aynı gerekçeyle. Yağmurda karda gemi kalkar mı endişesi var. Ama köprü bunları geride bırakacak inşallah. Çok daha farklı bir Çanakkale’nin hep beraber inşa edildiğini göreceğiz. 

Bunun Çözümünün Nerede Olduğunu Siz Biliyorsunuz

Troya 2018 yılı ilan edildi. Bu bağlamda o bölgenin tüm altyapısı, köyleri turizme kazandırılmak için büyük mesai harcandı. Müzesi, çevresi, altyapısı , açık hava müzesi gibi olan köyleriyle büyük mesafe kat ettik. O bölgenin ayağa kalkmasında Troya 2018 Yılı çok büyük bir katma değer üretmiş oldu. Yine o bölgemizde iki tane güzel köyümüz var; Kumkale ve Kalafat. Bu iki köyümüzün uzun zamandan beri su, kanalizasyon, içme suyu şebeke hattı talebi vardı. Müjdesini veriyorum, inşallah iki köyümüzün altyapı ihalesini yapıyoruz. O iki köyümüz de bu sıkıntıdan kurtulmuş oluyorlar. Bundan daha keyifli işler olmaz. Bugün açtığımız öğretmenevimiz, sahilimizde en güzel yerlerden bir tanesi. Avrupa standartlarında olan Çanakkale sahilinde çok özel bir lokasyonda. Zemin ve dört kattan oluşan, farklı fonksiyonlardaki odaların, salonların olduğu, öncelikle emekli öğretmenlerimize hizmet edecek olan özel bir yer. Dünyanın belki en güzel noktalarından bir tanesindeyiz. Ama çok eksiğimiz var. İstiyoruz ki bu eksikleri beraber çözelim. Ayhan beyle beraber geçmiş yıllarda dedik k; ‘eski adliye binası var yıkın kardeşim alın burayı, park bahçe yapın’ dedik, ses gelmedi. Onun dışında özel idarenin eski binası, ‘yıkın burayı park bahçe yapın meydanlar şehirlerin kimliğidir, şehirler meydanlarla anılır’ dedik. Ortada bir şey yok. Bunun çözümünün nerede olduğunu siz biliyorsunuz. Biz istiyoruz ki bu şehir ayağa kalksın. Biz istiyoruz ki burada çıktığımızda öğretmen evimizden Kepez’e gidelim yürüyerek, bisikletimizle. Ama bunlar için bizim milletimizin desteğine ihtiyacımız var. Bugün öğretmenlerimiz için bir iş yapmanın gururunu yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi; ‘dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır’ der. Her hizmet kıymetlidir ama öğretmene, öğrenciye olan hizmet bambaşka kıymetlidir. Biz öğretmenlerimize hizmet etmekten çok büyük gurur duyuyoruz. İnsanlarımızı ilmek ilmek işleyenler onlar. Evlatlarımızı, torunlarımızı bıraktığımız insanlar bu insanlar. Onların özellikle emekli olduğu yıllarda, boğazın en güzel yerinde zaman geçirmesinden daha keyifli bir iş olmaz diye düşünüyorum.  İnşallah daha güzel hizmetleri hep beraber yapmaya çalışacağız.   

Çanakkale Esnafına 63 Milyon Lira Para Gönderildi

Çanakkale esnafına, Esnaf Kefalet’in dağıtması üzere bugün 63 milyon lira para gönderildi. Bu büyük para. Sıkıntı yaşayan esnafımıza yüzde 0,5 faizle verilecek esnaf kredisinin çok kıymetli olacağı kanaatindeyim. Bu bölgenin esnafına iş yapmak hizmet etmek en büyük görevlerimizden bir tanesi.

Derslik sayılarımızda büyük bir artış oldu. Bundan 15 sene önce 340 binlerde olan dersliğimiz bu sene 560 bini geçti. Bütçemizi daha yeni biliyorsunuz Meclis’ten geçirdik. En büyük kalem eğitime ayrıldı. Öğretmene, öğrenciye ayrıldı. Bunlar çok onur duyduğumuz, keyif aldığımız işler. 15 yıl önce 40’larda olan derslik başı öğrenci sayımızı bu sene 18’e kadar düştü. Daha iyi olacak, eksiklerimiz varsa biz tamamlayacağız” dedi.

PAYLAŞ