ÇTSO Başkanı Kim Olacak? Kim Ne Dedi?

ÇTSO Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada seçimlerinin 08 Ekim 2017 Pazar günü yapılacağı bildirildi. Mevcut başkan Bülend Engin’in aday olmayacağını açıklamasının ardından kulisler kimlerin aday olacağını konuşmaya başladı. Mevcut yönetimin desteğini alan Mustafa Kansu ÇTSO başkanlığı için çalışmalara başlarken. ÇASİAD Başkanı Erdal Akarsu da adaylığını açıkladı. Bir yandan bu gelişmeler olurken diğer yandan da mevcut yönetime muhalif kanadın en çok dillendirdiği isim halen ÇTSO meclis üyeliği yapan Güven Barış Yüksel’den açıklamalar geldi. Sürpriz gelişme ise ÇTSO Başkanı Bülend Engin’e uzun süredir, muhalif olan ve Engin’i şehri bölmekle suçlayan Doğtaş-Kelebek Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Davut Doğan ise Çanakkale meclisinde olmak için çalışacağını açıkladı. İşte o isimler ve söyledikleri;

Oda ve STK’larda Görev Almayacağımı Bildirmek İstiyorum

Mevcut başkan Bülent Engin; “Hepinizin malumu olan, hayata geçirmiş olduğumuz projelerin tamamında üyelerimizin ve Çanakkale halkının faydasını gözettik. Daima taş üstüne taş koyan, çalışan ve üreten taraf olduk. Çanakkale, tarihimizin ve milletimizin bize kutsal emanetidir. Görev süremce bu emanete layık olmaya gayret ettim. Görevimin bitimi sonrasında da ömrüm oldukça yine Çanakkale’nin hizmetinde olacağım. Bizler makamları değil hizmeti amaç edindik ve çıktığımız yolda bu hedeften hiç ayrılmadık. Allah’a şükürler olsun ki; bu sebeple bugün alnımız ak, gönlümüz ve vicdanımız rahattır. Görev süremizde Odamız faaliyetlerine katılım sağlayan, organlarında görev alan, çalışan ve destek veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Başardığımız her iş, yaratılan her eser hepimizin ortak emeğinin ürünüdür. Yeni dönemde hizmet bayrağını üyelerimizin takdir ve iradeleriyle çalışma arkadaşlarıma devredeceğim. Çok sevdiğim ve Çanakkale’ye büyük yararlar sunacağına inandığım mesai arkadaşımın daima yanında olacağım. Yeni dönemde bu görevi layıkıyla sürdüreceğine inandığım değerli arkadaşıma şimdiden başarılar diliyorum. Kendisinin, ÇTSO Başkanı olarak Çanakkale’mize büyük hizmetlerde bulunacağına gönülden inanıyorum. Profesyonel yöneticilik hayatımda yeni dönemde Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ve STK’larda görev almayacağımı bildirmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bize yol gösteren bir cümlesini buradan tekrar ederek, sözlerime son vermek istiyorum; “Makamlar bizim için gelip geçicidir, makam sahibi olmaksızın da siz her yerde bu hizmeti verirsiniz. Bütün mesele bir köşe taşı olabilmektir.” sözleriyle aday olmayacağını ama yönetimden bir adayı desteleyeceğin mesajını vermişti.

Mevcut Yönetimin Adayı Mustafa Kansu

Aday olmayacağını açıklayan Bülend Engin’in bu açıklamanın hemen ardından turizm, akaryakıt ve madencilik işleri yapan mevcut ÇTSO yönetim kurulu üyesi Mustafa Kansu aday olduğunu açıkladı. Mevcut yönetim tarafından açık olarak desteklenen Kansu çalışmalara başlayarak STK ve kurum ziyaretlerine başladı.

ÇASİAD Başkanı Erdal Akarsu da Aday

ÇTSO mevcut yönetimin bu hamlesinin ardından ÇASİAD başkanı ve önceki dönemde de ÇTSO başkanı olmak için yarışan Erdal Akarsu’nun kulislerde aday olduğunu konuşuldu ve çalışmalara başladı duyuldu.

Bize Düşen Kavga Etmeden, Birleştirerek, Ortak Akılla İş Üretmek

Mevcut yönetime muhalif kanadın en çok dillendirdiği isim halen ÇTSO meclis üyeliği yapan Güven Barış Yüksel gazetemize özel yaptığı açıklamada; “Bülend Engin’e bugüne kadar şehre yaptığı ve yapmadığı hizmetler için teşekkür etme vakti gelmiştir. Bu şehre önemli hizmetler yapmıştır bize düşen kendisini takdir etmek ve şehre dair yeni şeyler söylemektir. Çanakkale hızla büyüyor ve Çanakkale’nin 100 yıllık rüyası köprüsü, Ezine Gıda OSB gibi devasa projeler başlıyor. Bizler Çanakkale’de yaşayan, Çanakkale’de iş yapan, istihdam yaratan iş dünyasının temsilcileri olarak Çanakkale’nin büyümesine, gelişmesine ortaya koyacağımız vizyon ile katkı sağlamalı ve referans noktası olmalıyız. Çanakkale’nin kaybedecek bir günü bile yoktur. Ortak akılla üreteceğimiz projeler ile bu şehrin tüm paydalarının kazanmasını sağlamalıyız. Çanakkale son dönemde çok önemli bir fırsatı yakalamıştır. Bürokraside ve siyasette bugüne kadar daha önce hiç bu kadar güçlü olmamış, Ankara’da bu kadar güçlü temsil edilmemiştik. Bu kaçırılmayacak bir fırsattır, bize düşen ise kavga etmeden, birleştirerek, ortak akılla iş üretmektir. Biz bu vizyonla, bu ortak akılla ancak aday oluruz. Eğer böyle bir iklimin oluşacağını görürsem aday  olurum” sözleriyle yaklaşan oda seçimini değerlendirdi.

Çanakkale İçin Bir Şeyler Yapmak, Elimizi Taşın Altına Koymak Zamanı Gelmiştir

ÇTSO Başkanı Bülend Engin’e uzun süredir, muhalif olan ve Engin’i şehri bölmekle suçlayan Doğtaş-Kelebek Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Davut Doğan gazetemize özel yaptığı açıklamada Çanakkale meclisinde olmak için çalışacağını açıkladı. “Kanaat önderlerimizi seçerken o yörenin insanı ve kendi işinin patronu olmasına özen göstermeliyiz” diyen Doğan; “1999 -2009 yıllarında 10 yıl Biga Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığını yaptım. Biga tarihinde ilk defa bu kadar uzun başkanlık yapmış birisi olarak yaşanan bunca şeyden sonra ÇTSO’dan uzak duramazdım. Engin yönetimindeki ÇTSO’da neler yaşandı hep birlikte gördük ama bunları şimdi konuşmanın artık bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Şimdi Çanakkale için bir şeyler yapmak, elimizi taşın altına koymak zamanı gelmiştir. Benim illa başkan olacağım diye bir çıkış noktam yoktur. ÇTSO’da beş komitede varız en güçlü olduğumuz komiteden aday olarak meclise gireceğiz ve burada Çanakkale için tecrübelerimizle, bilgimizle, her şeyimizle varız diyeceğiz. Başkan ben olurum, olmam bu çok önemli değil. Meclis içinden başkanlığı yapacağına ve burası için mesaisini harcayacak bir arkadaşımız da çıkarsa ben ona da destek olurum. Önemli olan Çanakkale için o mecliste olup hakkıyla meclis üyeliği yapmaktır.” açıklamalarında bulundu.

İyi Bir Lider Başkanlığında Tüm Sektörleri Kapsayacak Yeni Bir Meclis Olmalı

Bir dönem ÇTSO yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı görevini yapan ve halen meclis üyeliği görevinden bulunan Mert Mildon gazetemize özel yaptığı açıklamada; “Yeni yönetimin kaybedilmiş bir dönemi hızla telafi etmesi gerekiyor ÇTSO hiç bir dönemde böyle itibarsız bir dönem geçirmedi koltukları kişisel menfaatlerine kullanmadı. Böl, parçala yönet mantığı Çanakkale’de tutmaz iyi bir lider başkanlığında tüm sektörleri kapsayacak yeni bir meclis olmalı. Bizi 2023’e taşıyacak vizyona sahip bir yönetim ve başkan olmalı. Talimatla değil kendi iradesi ile iş yapacak bir başkan olmalı”

PAYLAŞ