CHP’de Fermuar Krizi, Partililer Tepkili BENDEN OY YOK!

CHP’li üyeler hafta sonu sandığa meclis üyelerini belirlemek için gidecekler fakat genel merkezin talep edilen yerlerde fermuar yönetimini uygulayacak olması tepkilere sebep oluyor. Sosyolog Cumhur Arslan, “Belediye Meclis Üyeliği, Şehrin Belediye başkanının kim olduğundan daha önemli olmalı... Bu da yeni cehape olmalı, yeni Türkiye'nin cehapesi.” Sözleriyle tepki gösterirken CHP üyesi Cemal Karakaş ise “sen 4500 üyeni yok say ve 2-3 kişiyle Ankara’dan belediye meclis üyelerini belirle, sonrada bunun adına demokrasi de. Hak etmeyene, emek vermeyene, üyenin karşısına çıkma cesareti olmayana, iki günlük partiliye meclis yolunu açacak olan fermuara hem ön seçimde hem yerel seçimde benden oy yok.” Sözleriyle tepkisini gösterdi!

CHP il başkanlıklarına yerel seçimle ilgili genelge gönderildi. Genelgede, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri için talep edilen yerlerde, 12-13 Ocak 2019 tarihlerinde eğilim yoklaması yapılacağı belirtildi. 12 Ocak tarihinde gerçekleşecek temayül yoklamasında adaylık listesinde yer alan çift rakamlı (2-4-6…) aday adaylarının ön seçimle belirleneceği, tek rakamlı (1-3-5…) adaylarınsa CHP Genel Merkezi tarafından atama yöntemi ile belirleneceği açıklandı. Bu açıklamanın ardından CHP genel merkezine ve fermuar yönetimini talep eden il başkanlarına tepkiler yükselmeye başladı. Çanakkale’de de talep edilen fermuar yöntemi partiyi ikiye bölmüş durumda. Bir tarafta fermuara sıcak bakmıyorum diyen mevcut belediye başkanı Ülgür Gökhan diğer tarafta ise genel başkan yardımcısı Muharrem Erkek ve birlikte hareket ettiği Serdar Soydan, Remzi Yiğit, Hamza Karagöz ve İsmet Güneşhan…

BU CHP BU POLİTİKALARLA ASLA BAŞARILI OLAMAZ, OLAMAYACAK

Fermuar yöntemine tepki gösterenler ise sosyal medya hesaplarından seslerini duyurmaya çalışıyorlar. “Bu CHP bu politikalarla asla başarılı olamaz, olamayacak” diyerek CHP’nin bu yönetimine tepki Sosyolog Cumhur Arslan; “CHP Çanakkale'de kamuoyuna sorumdur:
Üç dönem seçim kazanmış duayen siyasetçi sandıkla belirlenmeyi göze almışken, akşama kadar seçim sürecinde beklemişken "belediye meclis üyeleri" Ülgür Gökhan’dan daha kritik ve daha fazla mı, öneme sahiptirler?” diye sorarak konuya dair şu değerlendirmelerde bulunuyor; “Bu CHP bu politikalarla asla başarılı olamaz, olamayacak ...
Yahu bu nasıl iş...
Ne demek tek sırayı genel merkez belirleyecek ...
Çıkarsın çatır çatır yarışırsın, bu demokrasidir...
Genel merkezin bu kararı alma, Çanakkale CHP’nin bunu uygulaması "şık" olmamıştır...
.... CHP üç şeye dayanmalıdır:
Rekabet ve adil yarış
Örgüt ve sahada emek verme, çalışma
Bilinçli yurttaşlık ve eleştirel sorumluluk ...... Belediye Meclis Üyeliği, Şehrin Belediye başkanının kim olduğundan daha önemli olmalı
... Bu da yeni cehape olmalı, yeni Türkiye'nin cehapesi.”

FERMUARA HEM ÖN SEÇİMDE HEM YEREL SEÇİMDE BENDEN OY YOK

CHP üyesi Cemal Karakaş ise “tek sıralar genel merkez kontenjanı olarak ayrılacaktır.” Yani yarısı bizim, yarısı sizin diyorlar. Olur Paşam, ne demek lafımı olur. Ne güzel işte kendimize göre demokrasi icat ediyoruz.” Diyerek tepkisini şu sözlerle ortaya koyuyor; “12 Ocak’ta il genel meclisi ve belediye Meclisi üyelikleri için eğilim yoklaması yapılacak. Bize soracaklar kimi istiyorsunuz diye.
Ama bu yazıda da diyor ki; “il genel meclisi üyelikleri için fermuar uygulanmayacak olup belediye meclis üyeliklerinde uygulanacaktır ve tek sıralar genel merkez kontenjanı olarak ayrılacaktır.” Yani yarısı bizim, yarısı sizin diyorlar.
Olur Paşam, ne demek lafımı olur. Ne güzel işte kendimize göre demokrasi icat ediyoruz.
Yerel seçim, adı üstünde yereli ilgilendirir. Ama sen 4500 üyeni yok say ve 2-3 kişiyle Ankara’dan belediye meclis üyelerini belirle, sonrada bunun adına demokrasi de. Hak etmeyene, emek vermeyene, üyenin karşısına çıkma cesareti olmayana, iki günlük partiliye meclis yolunu açacak olan fermuara, hem ön seçimde hem yerel seçimde benden oy yok.”

PAYLAŞ