CHP 11, AK PARTİ 10, İYİ PARTİ 2 BAŞKANLIK KAZANDI

Çanakkale'de, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre, merkez ilçe ile birlikte toplam 6 ilçe ve 5 belde olmak üzere toplam 11 belediyede CHP, 4 ilçe ve 6 belde olmak üzere toplam 10 belediyede AK Parti, 2 ilçede ise İYİ Parti belediye başkanlıklarını kazandı.

Çanakkale'de 3 dönemdir Belediye Başkanı olan Millet İttifakı'nın CHP'li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tekrar kazandı. Bozcaada ve Gelibolu'da da CHP'li mevcut başkanlar yine seçimi kazandı. Gelibolu'da CHP'li Mustafa Özacar, Bozcaada'da CHP'li Hakan Can Yılmaz kazandı. CHP bu ilçelere ilaveten Ayvacık'ta Mesut Bayram, Bayramiç'te Mert Uygun ve Çan'da Bülent Öz ile AK Parti'den belediyeleri devraldı. Buna karşı Biga ilçesinde İsmail Işık koltuğunu AK Partili Bülent Erdoğan'a kaptırdı. AK Parti ise Lapseki'de Eyüp Yılmaz, Yenice'de Veysel Acar ve Ezine'de Güray Yüksel ile mevcut başkanlıkları korudu. AK Parti, Biga'da Bülent Erdoğan ile belediyeyi kazanırken Bayramiç, Ayvacık, Eceabat ve Çan ilçelerinde belediyeleri kaybetti. Gökçeada ilçesinde Ünal Çetin ile mevcut durumu koruyan İYİ Parti, belediyelere seçimi kazanan Saim Zileli ile Eceabat ilçesini de bünyesine dahil etti. MHP ise Çanakkale merkez ilçe, ilçeler ve beldelerde belediye başkanlığı kazanamadı.

 ÇAN’DA BÜLENT ÖZ DÖNEMİ

Çanakkale’de sonucu en çok merak edilen ilçelerden birisi Çan oldu. Çan’da CHP Bülent Öz ile sandıktan önde çıktı. 22 bin 722 seçmeni bulunan Çan’da 20 bin 581 seçmen sandığa giderek oy kullandı. 19 bin 933 oyun geçerli sayıldığı ilçede CHP’li Bülent Öz 10 bin 97 oy alırken, AK Partili Abdurrahman Kuzu’ya ise 8 bin 960 oy çıktı. Çan Belediye Başkanlığını kazanan Bülent Öz, “Bizi bahara ulaştıran, bu güzel güne ulaşmamızda emeği geçen, heyecanla, inançla mutluluğumuza ortak olan, yaşayan, yaşatan tüm hemşerilerime çok teşekkür ediyorum. Hep birlikte başardık; daha çok güzel günler göreceğiz. Şimdi çok çalışma zamanı. Martın sonu bahar oldu.  Teşekkürler Çan” ifadelerini kullandı.

 GELİBOLU’DA ÖZACAR GÜVEN TAZELEDİ

Gelibolu ilçesinde mevcut Belediye Başkanı ve CHP’nin yeniden aday gösterdiği Mustafa Özacar güven tazeledi. 22 bim 334 seçmeni bulunan Gelibolu’da 18 bin 23 seçmen sandığa gitti. CHP’li Mustafa Özacar 9 bin 217 oy alarak seçimin kazananı olurken, sandıktan Ak Partili Bülent Çetin’e 7 bin 310 oy, MHP’li Mehmet Eligül’e de 997 oy çıktı. Özacar seçim sonrası açıklamasında, "Gelibolu halkı onurlu insanlardır. Sizler bizi öyle bir makama oturttunuz ki, şimdi on yılda çalıştığımızın daha fazlasını çalışacağız. Bu kutsal toprakları bugünden yarına taşımak bizim görevimizdir. Mustafa Kemal Atatürk'ten kalan emanetleri korumak bizim vazifemizdir. Biz çok çalıştık ve Mart'ın sonu bahar dedik ve bunu başardık. Biz kimseyi özeleştirmedik, kırmadık bunu dün söyledik, bugün de yarın da aynısını söyleyeceğiz. Bu ülke, bu bayrak hepimizim. Bizi bu günlere getirenlere, yolumuzu çizenlere minnet duyuyoruz. Bizler on yıl boyunca sizlere hizmet etmeye çalıştık. Zaman, zamanda bu hizmetler sırasında birbirimizi üzdük. Ama bu da sadece sizlere daha iyi hizmet edebilmek içindi. Gelibolu halkı daha iyi hizmetlere layıktır. Gelibolu halkı onurlu insanlardır. Sizler bizi öyle bir makama oturttunuz ki, şimdi on yılda çalıştığımızın daha fazlasını çalışacağız” dedi.

 GÖKÇEADA ÜNAL ÇETİN İLE DEVAM DEDİ

Millet İttifakı İyi Partili Gökçeada Belediye Başkan Adayı Ünal Çetin, Gökçeada’da seçimin kazananı oldu. 4 bin 426 seçmenli Gökçeada’da 3 bin 7720 kişi oy kullandı. 3 bin 567oyun geçerli sayıldığı Türkiye’nin en büyük adasında İyi Partili Ünal Çetin 2 bin 4 oy alarak başkanlık görevine devam eden isim oldu. Ak Partili Muzaffer Dağlar bin 34 oy aldı. Seçimden zaferle çıkan Ünal Çetin, “İnanarak çıktığımız bu yolda, kalben ve fiilen bizi destekleyen tüm Gökçeadalılara , beraber geçirdiğimiz bu secim sureci içinde dualarını eksik etmeyen , yaratılan tüm kirliliğe inat bizlere olan inançlarını hiç kaybetmeyip ayni yolda yürümeye devam eden tüm halkımıza minnettarım.

Ben ve ekibimin görev almış olduğumuz beş yıl suresince, hukuki ve vicdani olarak izahını veremeyeceğimiz hiçbir durumun içinde bulunmamamızın gönül rahatlığıyla, analarımızın dualarında, çocuklarımızın gülüşlerinde, büyük bir aile olarak yaşadığımız Gökçeada’mızda birlik ve beraberliğimiz doğrultusunda , derdini dinlediğim her vatandaşımın yanında durdum. Göreve başladığım günden bugüne ,evi olmayana ev, aşı olmayana aş, paltosu olmayana palto... Daha yapacağımız çok şey var , Güzel Gökçeada’m. Paylaştıkça güzeliz, birlikte çok güzeliz” diyerek duygularını dile getirdi.

 EZİNE’DE AK PARTİ GÜRAY YÜKSEL İLE KAZANDI

Ezine ilçesinde belediye başkanlığı koltuğunu Ak Partili Güray Yüksel devraldı. 10 bin 45 seçmenli Ezine ilçesinde 8 bin 932 seçmen oy kullanırken, bu oyların da 8 bin 651’i geçerli sayıldı. Sandıktan Ak Partili Güray Yüksel 4 bin 337 oy ile galip ayrılarak belediye başkanlığını kazanan isim oldu. En yakın rakibi CHP’li Halil Büyükerol ise 3 bin 762 oy aldı. “Biriz, beraberiz, hep birlikte Ezine’yiz” diyen genç Başkan Güray yüksel seçim zaferini, “Sonuçlanan belediye başkanlığı seçimlerinde şahsıma ve ekibime güvenerek, Ezine’mize 5 yıl boyunca durmadan, duraksamadan hizmet etmeyi bize layık gördüğünüz memleketimize, sevdamız, Ezine’mize, çocuklarımızın geleceğine sahip çıktığınız için sonsuz teşekkür ediyorum. Bu süreçte ilçe teşkilatımıza, kadın ve gençlik kolları teşkilatlarımıza, meclis üyelerimize, dava arkadaşlarımıza, hemşerilerimize, bizlere oy veren seçmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Sevdamız, memleketimiz Ezine’mizin geleceği için demokratik hakkını kullanarak sandık başına giden tüm seçmenlerimize, tercihini diğer adaylardan yana kullanan seçmenlerimize de teşekkür ediyorum. Bizlere oy verende vermeyende kazanmıştır. Ezine’miz Kazanmıştır. Ezine’miz için durmadan, duraksamadan Ezine’miz için var gücümüzle çalışacağız. Tüm Hemşerilerimize desteklerinden dolayı tekrar teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” şeklinde açıklamada bulundu.

 VEYSEL ACAR İLE YENİCE’DE 4. DÖNEM

Yenice ilçesinde AK Partili Veysel Acar seçimde yenden güven tazeleyen taraf oldu. Veysel Acar bu seçimi de kazanarak kendisini 4. Dönem belediye başkanlığı koltuğunda tutmayı başardı. 5 bin 596 seçmeni bulunan Yenice ilçesinde 4 bin 951 seçmen sandığa giderek oyunu kullandı. 4 bin 768 oyun geçerli sayıldığı seçimi 2 bin 910 oy alan Ak Aprtili Veysel Acar kazandı. İyi Partili Osman Nuri Duran’a ise sandıktan 881 oy çıktı. Veysel Acar, “Samimiyet tevazu ve huzurlu bir hizmet için ilk günkü aşk ile çalışmaya devam edeceğiz. Destekleriniz için sonsuz teşekkürler Yenice'm” dedi.

 BELDELERDE DEĞİŞİKLİKLER OLDU

Çanakkale merkeze bağlı Kepez beldesinde CHP'li Birol Arslan, Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu beldesinde CHP'li Cengiz Balkan, Gelibolu'nun Evreşe beldesinde AK Parti'li Ali Kamil Soyuak, Çan ilçesinin Terzialan beldesinde AK Parti'li Tuncay Göğmen, Yenice'nin Kalkım beldesinde AK Parti'li İbrahim Taşkın, Biga'nın Gümüşçay beldesinde AK Parti'li Adnan Pastırmacı, Lapseki'nin Çardak beldesinde CHP'li Metin Semerci, Ezine'nin Geyikli beldesinde AK Parti'li Mevlüt Oruçoğlu, Biga'nın Karabiga beldesinde AK Parti'li Ahmet Elbi, Gelibolu'nun Kavakköy beldesinde CHP'li Necati Kopça, Lapseki'nin Umurbey beldesinde CHP'li Erdal Doğan resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanlığını kazandı.

 KEPEZ’DE KAZANAN BİROL ARSLAN OLDU

Çanakkale’nin merkez Kepez beldesi de seçim sonucunun merak edildiği yerlerden biri oldu. Kepez’de seçmenin tercihi CHP’li Birol Arslan oldu. 20 bin 386 seçmenli Kepez beldesinde CHP’li Birol Arslan’ sandıktan 8 bin 520 oy ççıktı. En yakın rakibi Ak Partili Alper Altınok ise 5 bin 401 oy aldı. Bağımsız Belediye Başkan Adayı Gökhan Bayram ise 1977 oy alan isim oldu. Kepez’in yeni Başkanı Arslan, “Şahsıma duyduğunuz güven, sevgi ve inancınızı asla boşa çıkarmayacağım. Bu güven ve sevgi, omuzlarıma büyük bir görev yüklemiştir. Bu görevi şahsım olmak üzere, Belediye Meclis Üyelerimiz ve tüm Belediye Personellerimiz ile birlikte sizlerin de yakın desteğini alarak en iyi şekilde başaracağız.

Birol Arslan olarak bütün Kepezlilerin Belediye Başkanı olacağım, oy veren, vermeyen herkesin hizmetinde olmanın sözünü veriyorum. Demokratik yarışımız bitmiştir. Birlikte yarıştığımız adayları kutluyor ve teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan sonra modern ve mutlu bir Kepez için hep birlikte hareket edeceğiz. Bu duygularla bizlere destek veren herkese gönülden sevgi, saygı ve hürmetlerimi sunuyorum” diye açıklamada bulundu.

 GEYİKLİ’DE MEVLÜT ORUÇOĞLU DEVRİ

Ezine’nin Geyikli Beldesinde ise seçimin galibi Ak Partili Mevlüt Oruçoğlu oldu. Oruçoğlu seçin zaferini “Geyikli için bir yola çıktık. İnsanlar güzel bir teveccüh gösterdi. Seçildik. Başkan olduk. Daha makamımıza geçmedik. Bundan sonra makamımıza geçeceğiz. Bu bizim beklediğimiz bir sonuçtu. İnsanların samimiyetine çok güvendik. Kendimize  çok inandık. Hizmet odaklı olsun istedik. Biz Geyikli’nin eksikliklerini belirledik. Bunlarla ilgili neler yapabiliriz bunları anlattık. Burada da insanlar böyle şeylere hasretler. Yoluydu, sağlık ocağıydı birçok projemizi anlattık. Onlar da bize inandılar” sözleriyle perçinleştirdi.  

PAYLAŞ