Cennet Otoparkı Meselesi Patlamış Durumda!

Çanakkale Belediyesinin ihale ettiği ve Nisan 2019’da bitmesi gereken Cennet Otoparkı ve İş Merkezi projesi durma noktasına geldi. Projeden 15 milyonluk satış yapan müteahhit firma yaşadığı ekonomik sorunlardan dolayı inşaatın sadece yüzde yirmisini bitirebildi. Şehrin en işlek noktasında bulunan inşaat çalışmalarından dolayı trafik tek şeride düşürülmüş durumda, belediye sessiz, müteahhit firma sessiz. Konuyu köşesinde değerlendiren gazeteci Kerem İriç; “Ülgür Gökhan yıllardır yapacağım dediği Cennet Otoparkının olduğu alana 1500 araçlık otopark yapmak yerine 700 araçlık otopark yapıyor. Otopark olmasını beklediğimiz yerlere dükkanlar, ofisler yapılıyor. İş karşılığı milyonluk dükkanları müteahhitte veriliyor. Yetmiyor otoparkın işletmesi de yine malum firmaya veriliyor.  Yapılacak olan 700 araçlık otoparkın en az 400’ü zaten iş merkezinde dükkân ve ofisler tarafından kullanacak. Yani otopark oraya yapılacak dükkân ve ofislere hizmet verecek demektir. Zaten müteahhit firma oradan iş yeri ve ofis alanlara 2 araçlık otopark yerini peşinen veriyor. Ne anladık biz bu işten!” diye sordu ve bir de yol gösterdi; “Belki de bu kriz belediye açısından bir fırsattır. Umarım bu krizi doğru şekilde değerlendirir. Daha öncede söylemiştim belediye böylesi kıymetli bir alanı birilerine peşkeş çekmesin kendi imkanlarıyla burayı yapsın, otoparkını tıpkı CHP’li Biga belediyesinin yaptığı gibi kendi işletsin.”

İriç’in “2017 Yılında Aynen Şöyle Demiştik, Bu İşte Bir Şeyler Yanlış!”  başlıklı yazısı şöyle; 

Çanakkale’nin her geçen gün artan park sorununa köklü çözümler bulmak yerine, günü kurtaracak hamlelerle şehri yöneten CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yapmış olduğu Cennet Otoparkı ihalesi çokça eleştirilmişti. Cennet otopark projesinde 20 adet iş yeri ve 107 adet ofis ve 700 araçlık otopark olacak. Ülgür Gökhan yıllardır yapacağım dediği Cennet Otoparkının olduğu alana 1500 araçlık otopark yapmak yerine 700 araçlık otopark yapıyor. Otopark olmasını beklediğimiz yerlere dükkanlar, ofisler yapılıyor. İş karşılığı milyonluk dükkanları müteahhitte veriliyor. Yetmiyor otoparkın işletmesi de yine malum firmaya veriliyor.  Yapılacak olan 700 araçlık otoparkın en az 400’ü zaten iş merkezinde dükkân ve ofisler tarafından kullanacak. Yani otopark oraya yapılacak dükkân ve ofislere hizmet verecek demektir. Zaten müteahhit firma oradan iş yeri ve ofis alanlara 2 araçlık otopark yerini peşinen veriyor. Ne anladık biz bu işten! 

İhalenin yapıldığı dönemde 2017 yılında aynen şöyle demiştik; “Yıllardır yaptık, yapıyoruz diyerek proje olarak sunduğunuz Cennet otoparkını kat karşılığı ihaleye çıkardınız ve ihaleye sadece bir firma katıldı, son dönemde belediyenin kentsel dönüşüm işlerini de alan o firmayla geçtiğimiz gün sözleşme imzaladınız. Gerekirse yeniden ihaleye çıkılsın, sadece bir firmanın ihaleye katılması konusu sıkıntılı, ne kadar uygun teklifle gelirse gelsin, araştırdık mı neden diğer firmalar bu işe yanaşmadı…! Bu işte bir şeyler yanlış…. Önümüzdeki süreç bunu gösterecektir…”

Yıl 2019 geçen zaman ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi. Cennet otoparkının ihalesini alan Ülgür Gökhan’ın prensi müteahhit inşaatı bitiremiyor. İhale sözleşmesi yapılırken 15 ayda bitirileceğine dair imzalar atılmıştı ama aylardır herhangi bir ilerleme yok. O müteahhittin bu hale geleceği zaten çok önceden belliydi ama burada “düşen” birisini konu etmeyeceğim bize yakışmaz inşallah bir gün kalkar kalktığında onu ayrıca konuşuruz! 

Burada Belediyenin ne yapacağına bakmamız lazım. 

Müteahhit firma bu projede yaklaşık 15 milyonluk satış yapmış. Memur-Sen gibi birçok kurum ve kuruluş bu iş merkezinden ofis, dükkân almış bunların durumu ne olacak? 

Şehrin tam göbeğinde kalan bu inşaat trafiği olumsuz olarak etkiliyor, trafik tek şeride düşürülmüş, nasılsa bir çalışma yok dubaları kaldırın en azından trafik rahatlasın. 

Belki de bu kriz belediye açısından bir fırsattır. Umarım bu krizi doğru şekilde değerlendirir. Daha öncede söylemiştim belediye böylesi kıymetli bir alanı birilerine peşkeş çekmesin kendi imkanlarıyla burayı yapsın, otoparkını tıpkı CHP’li Biga belediyesinin yaptığı gibi kendi işletsin. 

Bunun için belediyenin yeterli kaynağı var hiç olmadı bir yıllığına kültür sana bütçesinden kıssın…Cennet otoparkı meselesi patlamış durumda ortada bir kriz var. Dileğimiz belediyenin bu krizi doğru yönetmesidir.  Konuya dair daha birçok detay var. Çanakkale Belediyesinin bu konuya dair bilgilendirme yapması ve bir yol haritası ortaya koyması gerekiyor. 

Benzer bir durum belediye binası içinde geçerli geçtiğimiz yıl faaliyete geçmesi beklenen belediye binası durma noktasına gelmiş durumda. İş yüzde kırkta kalmış durumda müteahhittin işi bıraktığı konuşuluyor. 

PAYLAŞ