Çanakkale Halkı Bizim Gibi Büyük Projelerde Yer Almak İsteyecek

ÇANAKKALE’NİN son yıllardaki en nitelikli projeleri arasında yer alan PARK ONEYEDİ evleri projesini şehre kazandıran Ess Yapı Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kuzu ile proje hakkında konuştuk. Projenin anahtar tesliminin Şubat 2015 tarihinde olacağı 1. Etapta 25 farklı tipte dairenin bulunduğunu belirten Kuzu, Çanakkale insanının şehir merkezine veya AVM’lere yakın yerlerde konut sahibi olmak istediğini , zamanla bu alışkanlıklarının değişeceğini söyledi. Kuzu; “Halkımız çocuğunu, ailesini ön planda tutarak tercih yapacak ve geleceği için bizim gibi büyük projelerde yer almak isteyecek. Nitelikli konut denilince akla şehir merkezine, denize olan yakınlık geliyor. Halbuki, nitelikli konut en basit tanımıyla; parkı, bahçesi, otoparkı başta olmak üzere sosyal donatıları olan, Deprem Yönetmeliği\\\'ne göre yapılmış konut anlamına gelir.”

Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz? Çanakkale ile bağınız nasıl başladı?

Güncel İnşaat Turizm ve Dış Tic.Ltd.Şti. olarak 1993 yılında kurulduk ve inşaat sektörüne Alarko firması ile Alkent 2000 projesi ile başladık. İleriki yıllarda ise yurt içinde ve yurt dışında konut sektöründe çeşitli işlerde başarılı çalışmalar gerçekleştirdik. Ess Yapı Yatırım A.Ş. yi ise Yatırım, Proje Geliştirme ve Pazarlama şirketi olarak 2 yıl önce kurduk. Yaptığımız tüm projelerin hayata geçiş sürecinde uygulama kriterlerini dikkate alarak, kalite ve maliyet aralığındaki optimum sonuçları almayı hedeflerken, yatırımcı veya kullanıcıların sağlam , güvenilir ve çağdaş yapılar edinmeleri için olası tüm imkanları kullandık, kullanmaya da devam ediyoruz. Vizyonumuzdan şimdiye kadar asla ödün vermedik.  Mesela; gelecek nesillere övülecek eserler bırakmayı, teknolojik gelişmelerin yakın takipçisi olmayı, yurt içinde ve dışında modern yaşam alanları kurmayı, toplumumuza komşuluk değerlerini hissettirecek “Yaşam Tarzı”nı aşılamayı temel düstur olarak edindik. Kaliteli yaşam merkezleri üretmenin yanı sıra müşteri memnuniyetini ön planda tutarak dürüst, güvenilir yapımızla birlikte verdiğimiz sözleri harfiyen yerine getirmeyi kurum felsefesi olarak belledik.

Çanakkale ile bağımız, 2006 yılında Sarıçay Evleri Projesi ile oluşmaya başladı. 84 konutluk bir proje olan Sarıçay Evleri’ni bir senede tamamlayıp ailelerimize teslim ettik. Sonrasında yine yurt içi ve yurt dışında oluşturduğumuz projelerimizin yapımına devam edip tamamlamamızın ardından güçlenen ekonomimizle Çanakkale’ye döndük. Manevi duyguları en üst seviyede yaşatan ve boğazıyla, tarihiyle, doğal güzellikleriyle ülkemizin en güzel ve değerli bir konumunda bulunan bu kutsal ilimizde, konut sektörüne bir artı da biz katalım dedik ve Park Onyedi Evleri projemizi hayata geçirdik.

Devam eden yatırımlarınız hakkında bize bilgiler verir misiniz?

“SOSYAL DONATI BAKIMINDAN ÇANAKKALE’NİN EN BÜYÜK PROJESİYİZ”

Park Onyedi Evleri projemizin doğum süreci, arazi teminiyle birlikte 8 yılı kapsıyor. Biz, basit bir proje yapmak istemedik. Öyle bir proje yapmalıydık ki; hem oturum amacıyla ev alan ailelerimiz yaşadığı ortamda tüm imkanlara sahip olabilmeli hem de yatırımcılarımız birikimlerini kazanca çevirebilmeli düşüncesiyle çıktık yola. Her detayı düşünerek projemizi geliştirip bu günlere ulaştık. Park Onyedi Evleri’nden daire alan ailelerimiz ve yatırımcılarımız sadece bir daire almakla kalmıyor, aynı zamanda yaşamlarına kaliteyi ve huzuru da getiriyor. Bizim diğer projelerden farklı yönlerimiz elbette var. Öncelikle sosyal donatı bakımından Çanakkale’nin en büyük projesiyiz. Projemiz içerisinde iki açık bir kapalı yüzme havuzları, fitness salonu, sauna, hamam, cep sineması, futbol-basketbol sahası, tenis kortu, barbekü alanları, çocuk oyun grupları, açık yüzme havuzları başlarında kafeteryalar bulunmakla birlikte açık-kapalı otoparklar, 24 saat güvenlik, market, kuaför, restaurant gibi birçok yaşamı kolaylaştıran yapılanmalar da yer alıyor.

Park Onyedi Evleri, Toki 960’ın üst kısmında, yeni yapılmakta olan Devlet Hastanesi’nin 400 mt. altında yer alıyor. Projemiz 2 etaptan oluşuyor ve şu an 1. Etabın yapımı devam ediyor. Anahtar tesliminin Şubat 2015 tarihinde olacağı 1. Etapta 25 farklı tipte daire bulunuyor. Büyük bloklarımızda 1+1, 2+1, 3+1 ve en üst katlarında 2+1, 3+1 ve 4+1 çatı dublexlerimiz yer alıyor. Bu tipler haricinde de bahçeli evlerimiz ve villalarımız bulunuyor.  Herkese ve her isteğe göre daire yelpazemizi oldukça geniş tuttuk.  2. Etabımızın yapımına da önümüzdeki birkaç ay içerisinde başlamayı hedefliyoruz. Amacımız siteden ziyade bir yaşam alanı yaratmak. İstiyoruz ki; burada yaşayan ailelerimizin kaliteli ve farkındalık yaratan bir hayatı olsun. Hafta sonlarını, dışarıya gitmeye ihtiyaç duymadan Park Onyedi Evleri sınırları içerisinde geçirebilsinler. Yaz-kış havuzlarına girebilme özgürlüğünü yaşayıp yoğun iş ortamında vücutlarında biriktirdikleri stresi hamam ve saunalarına boşaltıp rahatlasınlar. Ailecek barbekü yapıp çocuklarıyla veya komşularıyla birlikte spor alanlarımızda vakit geçirip zinde kalsınlar, eğlenceli anlar geçirsinler. 1. Etabımızda yaşam başladığı zaman Çanakkale’deki bu farkındalığımızı yavaş yavaş ortaya koyacağımıza inanıyorum.

Müşteri portföyünüz nasıl? Farklı şehirlerden insanları da Çanakkale’de yaşamla buluşturuyor musunuz?

“ŞEHİR DIŞINDAN GÖRDÜĞÜMÜZ TALEP %60 CİVARINDA”

Biz Çanakkale sevdalılarını buluşturuyoruz aslında projemizde. Müşteri portföyümüzde; Çanakkaleliler başta olmak üzere yine büyük bir kısmını şu an şehir dışında çalışmakta olan veya emekli olup Çanakkale’ye yerleşmiş müşterilerimiz bulunuyor. Aslında bu yelpaze çok geniş.  Şehir dışından çoğunlukla İstanbul’dan gördüğümüz talep %60’ları bulmakta. Bu kişilerin ortak özellikleri Çanakkale ile bir şekilde bağlarının olmasıdır. Kiminin emekli olduğunda memleketine yerleşme isteği, kiminin kardeşinin burada çalışıyor olması, bazı müşterilerimizin ise oğlu ya da kızının ÇOMÜ’de okuyor olması, yaşamak için Çanakkale’yi tercih etmelerinin sebebini oluşturuyor. Kısacası; Çanakkale sevdalıları, yerleşmek için maneviyatı yüksek, doğal ve tarihi güzelliğiyle de cazibe merkezi haline gelen bu güzide ilimizde yaşamayı tercih ediyor. Dolayısıyla, huzur veren bir ortam, nitelikli bir yaşam merkezi arayışı içine giren bu müşterilerimizin de çoğu Park Onyedi Evleri’ni seçiyor.

Çanakkale’de nitelikli ofis projesi de yok. Şehrin merkezinde bulunan virane diyebileceğimiz yapılar ofis olarak kullanılıyor ya da olmayacak yerlere olmayacak binalar dikiliyor ve ofis olarak satışa sunuluyor. Bu ihtiyaca karşılık nasıl projeler geliştirilebilir?

Çanakkale içerisinde nitelikli ofis projeleri olmalı. Bu tarz projelerin hayata geçirilmesi, hem küçük ölçekli ve büyük ölçekli firmaların hem de vatandaşların yararına olacaktır diye düşünüyorum. Çanakkale’nin gelişmesine önemli katkı sağlayacak olan modern ofis projelerinin kentsel dönüşüm kapsamında yer alması taraftarıyım. Biz Güncel İnşaat ve Ess Yapı olarak Çanakkale’ye artı katacak her türlü fikrin ve projenin yanındayız. İşte bu düşünceler doğrultusunda yola çıktık ve Park Onyedi Evleri projesini Çanakkale’de hayata geçirdik.

Ülkede son yıllarda tutuluyor diye fazla sayıda 1+1 daire yapılıyor. Çanakkale’de de aynı durum geçerli. Maalesef projelerdeki m2’ler ve planlar bu dairelerin kullanışlı olmadığını gösteriyor. Bir diğer durum da binalar önümüzdeki 50 yıl planlanarak değil, 20 yıl sonra eskiyecek hatta çöp olacak malzeme kalitesiyle üretiliyor. Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

“EĞER BİR İNŞAAT FİRMASI, ÖNCELİKLE KENDİ ÇIKARINI DÜŞÜNÜP SADECE TEK YA DA ÇİFT TİP DAİRE ÜRETİMİNİ GERÇEKLEŞTİRİR VE NİTELİKLİ KONUT VASFINI 2. PLANA İTERSE, YAPACAĞI KONUTLARIN ÖMÜRLERİ DE O DENLİ KISALIR”

Elbette, sadece 1+1 ve 2+1 daireler üreten projelerin karşısında yer alıyoruz. 1+1, 2+1 daireler muhakkak olmalı ancak projelerin üretiminde yalnız öğrenciler ya da dar gelirli kesim düşünülmemeli. Bu kesimlerin yanında toplumun her tabakasına hitap edecek şekilde daire tiplerini çoğaltmak gerekir. İnsanların ucuz konuta olan talebi nedeniyle konut sitelerinin bazılarında, nitelikli konut vasfı ortadan kalkıyor. Eğer bir inşaat firması, öncelikle kendi çıkarını düşünüp sadece tek ya da çift tip daire üretimini gerçekleştirir ve nitelikli konut vasfını 2. Plana iterse, yapacağı konutların ömürleri de o denli kısalır. Firmaların misyonunun ve vizyonunun en başında, uzun ömürlü nitelikli konutlar üretmek yer almalıdır. Bununla birlikte projelerde, daire tipi çeşitliliğinin de artması, hem müşteriler hem de firma için bir kayıp değil kazanç olacaktır. Biz de bundan dolayı projemizde, 25 farklı tipte daireye yer verdik. Park Onyedi Evleri’nin 1. Etabında, 1+1, 2+1, 3+1, farklı tiplerde çatı dubleksleri, villalar ve bahçeli evler yer alıyor. 2. Etabımızda ise bu çeşitliliği arttırmayı hedefliyoruz. Amacımız, her kesime ulaşabilmek, isteklerin çoğunu karşılayabilmek. Çünkü istekler karşılandıkça insanlar mutlu olur. Mutlu bir yaşamı da herkes hak ediyor düşüncesindeyim.

İnşaat sektörünün Çanakkale’deki en büyük sıkıntısı sizce nedir?

Çanakkale insanı, güvenlikli, sosyal donatıların olduğu bir sitede yaşamaya alışık değil. Yaşam alanı olarak daha ziyade deniz kıyısına, şehir merkezine veya AVM’lere yakın yerleri tercih ediyorlar. Yürüyerek her yere gidebilme istekleri ağır basıyor tercihlerinde. Ancak zamanla bu alışkanlıklarının değişeceğine inanıyorum. Gittikçe halkımız; çocuğunu, ailesini ön planda tutarak tercih yapacak ve geleceği için bizim gibi büyük projelerde yer almak isteyecek. Nitelikli konut denilince akla şehir merkezine, denize olan yakınlık geliyor. Halbuki, nitelikli konut en basit tanımıyla; parkı, bahçesi, otoparkı başta olmak üzere sosyal donatıları olan, Deprem Yönetmeliği'ne göre yapılmış konut anlamına gelir. Yani; vaziyet planıyla, inşaat kalitesiyle ve bunları tamamlayan sosyal donatılarıyla bir proje oluşturuluyorsa, bu projedeki konutlar niteliklidir. Ev alacak bir müşteri öncelikle bu özelliklere bakmalı. Konumu, cephesi ve diğer kişisel tercihleri de bu maddelerden sonra gelmelidir. Biz, Park Onyedi Evleri olarak, evet şehir merkezinin şu an için biraz dışında kalıyoruz. Bunun birincil nedeni bizim gibi büyük projeler için şehir merkezlerinde yerin olmayışıdır. Ancak projelerin niteliği ve büyüklüğü; kurulduğu alanı yaşam merkezi haline dönüştürebilmesiyle ölçülür. Biz bunu yapacağız projemizle. Bizim amacımız; projemizde yer alan sosyal donatılarla, ailelerimize; dışarıya gitmelerine gerek kalmadan tüm ihtiyaçlarını Park Onyedi Evleri’nde giderebileceği bir yaşam alanı yaratmak. Zaten yeni yapılmakta olan Çanakkale Devlet Hastanesi’ne olan yakınlığımızla da şimdiden yaşamın merkezinde olacağımızı söyleyebiliriz.

Çanakkale’de metrekare maliyetleri ve satışları arasında büyük uçurumlar oluyor. 500 bin liraya daire satmak son yıllarda moda oldu. Çanakkale’de birçok konut değerinin üstünde satılıyor. Bu durumu tüketici açısından değerlendirmek gerekirse neler söyleyebilirsiniz?

“ÇANAKKALE’DE NİTELİKSİZ OLMASINA RAĞMEN SIRF BOĞAZI GÖRÜYOR DİYE FAHİŞ FİYATLARA SATILAN DAİRELER VAR”

Maalesef Çanakkale’de niteliksiz olmasına rağmen sırf boğazı görüyor diye fahiş fiyatlara satılan daireler var. Halkımız deprem gerçeğini gözardı etmemeli. Yaşayacağı ev seçimini de buna göre yapmalı. Yatırımcılar da keza öyle, sonuçta hem oturum hem de yatırım yapacak olan müşterilerimizin çoğu, yılların birikimini daireye yatırıyorlar. Sadece manzarayı düşünerek, konutun niteliğine bakmaksızın daire alan insanları, deprem anında Çanakkale Boğazı kurtarmayacak. İnşaat firmasını iyi araştırmayan müşterilerin de mağdur duruma düştüklerini çoğumuz duymuşuzdur. Ortada böyle riskler varken empati yaptığınız zaman bir müşteri olarak kolay karar veremiyorsunuz. O halde daire almadan önce riskleri minimuma indirmelisiniz. Birikiminizin heba olmasını istemiyorsanız ince eleyip sık dokumalısınız. “Boğaz Manzarası var. Olsun, bu paraya değer” deyip gözü kapalı davranırsanız, riskinizi arttırırsınız. Bu da maddi kayıp bir yana canınıza bile mal olabilir. İnsanların hayat felsefesinde şu vardır “ İnsanlara hak ettiği kadar değer ver”. Aynı felsefe aslında müşterilerimizin ev alırken araştırmaları sonucunda mali anlamda uygulayacakları bir felsefe olmalı. “ Bu daire bu kadar fiyatı hak ediyor mu? Bu daireyi alarak ne kazanacağım? Bu evde kendim, eşim, çocuklarım güvende olacak mı? Bu sitede yaşamanın avantajları neler olacak?” gibi soruları kendine sormalı ve buna göre karar vermeli.

Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Park Onyedi Evleri projesi, röportajımızın başında da belirttiğim gibi kolay oluşmadı. İnce eleyip sık dokuduk projemizde. İnsan merkezli bir yaşam alanı olarak projeyi tamamladık ve şimdi de hayata geçiriyoruz. ÇANAKKALE’nin VazGEÇİLMEZ’i olmayı hedefliyor, ömrüne ömür katmak isteyen tüm Çanakkale Sevdalıları’nı geleceğin yaşam merkezinde bekliyoruz. Park Onyedi Evleri’ne düşüncelerimizi ve kendimizi anlatma fırsatı verdiği için Değişim Gazetesi çalışanlarına da teşekkür ediyoruz.

PAYLAŞ