Eğitim Haber Girişi: 25.10.2021 - 16:49, Güncelleme: 25.10.2021 - 16:49

'Çanakkale eğitiminde neler oluyor?'

 

'Çanakkale eğitiminde neler oluyor?'

Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş ‘Çanakkale Eğitiminde Neler Oluyor?’ başlığı altında yaptığı açıklamayla dikkat çekti. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, acilen Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek okulların temizlik ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğine dikkat çeken Demirbaş, “Her okul için yeterli miktarda temizlik ve güvenlik görevlilerini işe almalıdır. Salgın hastalıktan korunmak için sadece maske, mesafe ve el dezenfektanı yetmez. Okullar temiz olmalı, güvenli olmalı. Kuma kafayı sokmakla sorunlar çözülmez” dedi.
Şube Başkanı Resul Demirbaş tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Çanakkale eğitiminde neler oluyor? Okullarda olaysız bir gün geçmiyor. Okul idaresi karışmıyor, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ilgisiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü habersiz. Üstelik öğrenci haklı, veli zaten her zaman haklı diye bakılırsa, suçlu öğretmen oluyor. Pandemi süreci boyunca öğretmen yoruldu, üzüldü. Üstüne bir de veli baskısı ve öğrencilerin davranış bozuklukları öğretmende moral, motivasyon bırakmadı. Şöyle ki; Veliler, çocuğuna bir şey olduğunda ‘Ne oldu?’ değil, ‘Kim yaptı?’ diye soruyor. Herhangi bir olayda veliler, öğretmenle ya da idareyle konuşmadan direkt CİMER’i arıyor. Öğretmenin ve okul idaresinin enerjisini düşürüp zamanını boşa harcamasına sebep oluyor. Pandemi süresince çocukları ile kaliteli zaman geçiremeyen; çocukları tablet, bilgisayar ve çizgi film ile oyalayıp davranış bozuklarının oluşmasına neden olan bazı veliler şu anda öğretmenin okulda çocuğa istenilen davranışı kazandırmasına engel oluyor. Veliler sürekli olarak yaptıkları şikayetlerle öğretmenin üzerinde mobing uyguluyor. Eğitimcilerimiz, şu anda kendilerini, değersiz hissetmektedir. Bu konuda bakanımızdan daha duyarlı olmasını ve öğretmenlerine sahip çıkmasını bekliyoruz. OKULLARIN TEMİZLİK İHTİYAÇLARINI KARŞILAMALIDIR MEB’in öğrencilere ücretsiz olarak verdiği çalışma kitapları bir an evvel okullara ulaşmalıdır. Veliler okulda güvenliğin az olduğunu dile getirerek sürekli idare ve öğretmenin üzerine gelmektedir. Nöbetlerin titizlikle tutulmasına rağmen yeterli olmamaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, acilen Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek okulların temizlik ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Her okul için yeterli miktarda temizlik ve güvenlik görevlilerini işe almalıdır. Salgın hastalıktan korunmak için sadece maske, mesafe ve el dezenfektanı yetmez. Okullar temiz olmalı,  güvenli olmalı. Kuma kafayı sokmakla sorunlar çözülmez. İl Milli Eğitim Müdürlüğü biran önce sorunlara çözüm üretmeli ve çözmelidir. Velilerimiz; fedakarca çalışan öğretmenlerimiz üzerinde değil, yetkililer üstünde baskı kurmalı. Sayın Valimiz de bir an önce konuya el atıp yetkili olan İl Milli Eğitim Müdürlüğünü harekete geçirmelidir. Sorunlar yazı ile çözülmüyor.”
Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş ‘Çanakkale Eğitiminde Neler Oluyor?’ başlığı altında yaptığı açıklamayla dikkat çekti. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, acilen Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek okulların temizlik ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğine dikkat çeken Demirbaş, “Her okul için yeterli miktarda temizlik ve güvenlik görevlilerini işe almalıdır. Salgın hastalıktan korunmak için sadece maske, mesafe ve el dezenfektanı yetmez. Okullar temiz olmalı, güvenli olmalı. Kuma kafayı sokmakla sorunlar çözülmez” dedi.

Şube Başkanı Resul Demirbaş tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Çanakkale eğitiminde neler oluyor? Okullarda olaysız bir gün geçmiyor. Okul idaresi karışmıyor, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ilgisiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü habersiz. Üstelik öğrenci haklı, veli zaten her zaman haklı diye bakılırsa, suçlu öğretmen oluyor. Pandemi süreci boyunca öğretmen yoruldu, üzüldü. Üstüne bir de veli baskısı ve öğrencilerin davranış bozuklukları öğretmende moral, motivasyon bırakmadı.
Şöyle ki; Veliler, çocuğuna bir şey olduğunda ‘Ne oldu?’ değil, ‘Kim yaptı?’ diye soruyor. Herhangi bir olayda veliler, öğretmenle ya da idareyle konuşmadan direkt CİMER’i arıyor. Öğretmenin ve okul idaresinin enerjisini düşürüp zamanını boşa harcamasına sebep oluyor. Pandemi süresince çocukları ile kaliteli zaman geçiremeyen; çocukları tablet, bilgisayar ve çizgi film ile oyalayıp davranış bozuklarının oluşmasına neden olan bazı veliler şu anda öğretmenin okulda çocuğa istenilen davranışı kazandırmasına engel oluyor. Veliler sürekli olarak yaptıkları şikayetlerle öğretmenin üzerinde mobing uyguluyor. Eğitimcilerimiz, şu anda kendilerini, değersiz hissetmektedir. Bu konuda bakanımızdan daha duyarlı olmasını ve öğretmenlerine sahip çıkmasını bekliyoruz.
OKULLARIN TEMİZLİK İHTİYAÇLARINI KARŞILAMALIDIR
MEB’in öğrencilere ücretsiz olarak verdiği çalışma kitapları bir an evvel okullara ulaşmalıdır. Veliler okulda güvenliğin az olduğunu dile getirerek sürekli idare ve öğretmenin üzerine gelmektedir. Nöbetlerin titizlikle tutulmasına rağmen yeterli olmamaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, acilen Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek okulların temizlik ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Her okul için yeterli miktarda temizlik ve güvenlik görevlilerini işe almalıdır. Salgın hastalıktan korunmak için sadece maske, mesafe ve el dezenfektanı yetmez. Okullar temiz olmalı,  güvenli olmalı. Kuma kafayı sokmakla sorunlar çözülmez. İl Milli Eğitim Müdürlüğü biran önce sorunlara çözüm üretmeli ve çözmelidir. Velilerimiz; fedakarca çalışan öğretmenlerimiz üzerinde değil, yetkililer üstünde baskı kurmalı. Sayın Valimiz de bir an önce konuya el atıp yetkili olan İl Milli Eğitim Müdürlüğünü harekete geçirmelidir. Sorunlar yazı ile çözülmüyor.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.