Güncel Haber Girişi: 11.04.2022 - 12:17, Güncelleme: 11.04.2022 - 12:17

ÇANAKKALE, ‘DEPREM ARAŞTIRMA SAHASI’ SEÇİLDİ!

 

ÇANAKKALE, ‘DEPREM ARAŞTIRMA SAHASI’ SEÇİLDİ!

Türkiye’nin farklı üniversitelerinden araştırmacıların yer aldığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından ‘Deprem Araştırmaları Özel Çağrısı’ kapsamında desteklenen projede Çanakkale şehir merkezi araştırma sahası olarak seçildi.
'Deprem Yönetmeliklerinden ve Sahaya Özel Zemin Davranış Analizlerinden Elde Edilen Sismik Tasarım Spektrumlarına Anakaya Derinliği ve Basen Etkisinin Dahil Edilmesi için İlgili Yöntem, Katsayı ve Haritaların Geliştirilmesi’ projesi doğrultusunda Çanakkale kent merkezinde planlanan 6 adet derin sondaj için çalışmalara başlandı. Proje ile derin sondajlar ve jeofizik ölçümleri yapılarak, deprem istasyonlarının kurulması planlandığı bilgisine ulaşıldı. Konuyla alakalı Çanakkale Belediyesi’nden yapılan açıklamada; “Belediyemizin de katılımcısı olduğu proje hakkında; TÜBİTAK tarafından “Deprem Araştırmaları Özel Çağrısı” kapsamında desteklenen ve yürütücülüğünü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İnşaat Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Sadık Öztoprak’ın yaptığı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinden araştırmacıların yer aldığı proje kapsamında Çanakkale şehir merkezi araştırma sahası olarak seçilmiştir. Şehrimiz için çok önemli olan proje içerisinde; derin sondajlar ve jeofizik ölçümlerin yapılması, deprem istasyonlarının kurulması planlanmıştır. Bu kapsamda toplam 6 adet derin sondaj planlanmış ve sondaj çalışmalarına başlanmış olup, 'Deprem Yönetmeliklerinden ve Sahaya Özel Zemin Davranış Analizlerinden Elde Edilen Sismik Tasarım Spektrumlarına Anakaya Derinliği ve Basen Etkisinin Dahil Edilmesi için İlgili Yöntem, Katsayı ve Haritaların Geliştirilmesi’ projesi belediyemiz teknik elemanlarının desteği ile devam etmektedir” denildi
Türkiye’nin farklı üniversitelerinden araştırmacıların yer aldığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından ‘Deprem Araştırmaları Özel Çağrısı’ kapsamında desteklenen projede Çanakkale şehir merkezi araştırma sahası olarak seçildi.

'Deprem Yönetmeliklerinden ve Sahaya Özel Zemin Davranış Analizlerinden Elde Edilen Sismik Tasarım Spektrumlarına Anakaya Derinliği ve Basen Etkisinin Dahil Edilmesi için İlgili Yöntem, Katsayı ve Haritaların Geliştirilmesi’ projesi doğrultusunda Çanakkale kent merkezinde planlanan 6 adet derin sondaj için çalışmalara başlandı. Proje ile derin sondajlar ve jeofizik ölçümleri yapılarak, deprem istasyonlarının kurulması planlandığı bilgisine ulaşıldı.
Konuyla alakalı Çanakkale Belediyesi’nden yapılan açıklamada; “Belediyemizin de katılımcısı olduğu proje hakkında; TÜBİTAK tarafından “Deprem Araştırmaları Özel Çağrısı” kapsamında desteklenen ve yürütücülüğünü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İnşaat Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Sadık Öztoprak’ın yaptığı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinden araştırmacıların yer aldığı proje kapsamında Çanakkale şehir merkezi araştırma sahası olarak seçilmiştir. Şehrimiz için çok önemli olan proje içerisinde; derin sondajlar ve jeofizik ölçümlerin yapılması, deprem istasyonlarının kurulması planlanmıştır. Bu kapsamda toplam 6 adet derin sondaj planlanmış ve sondaj çalışmalarına başlanmış olup, 'Deprem Yönetmeliklerinden ve Sahaya Özel Zemin Davranış Analizlerinden Elde Edilen Sismik Tasarım Spektrumlarına Anakaya Derinliği ve Basen Etkisinin Dahil Edilmesi için İlgili Yöntem, Katsayı ve Haritaların Geliştirilmesi’ projesi belediyemiz teknik elemanlarının desteği ile devam etmektedir” denildi

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.