Bu Mahallenin Nüfusu İlçelerden Daha Büyük

Çanakkale'nin Barbaros Mahallesi, bir ilçeden daha çok nüfusa sahip. Neredeyse kentin yarısı bu mahallede oturuyor. Mahalle muhtarı bir belediye başkanından daha çok oy alarak seçiliyor. Kentin yarısını kapsayan bu mahalle, Çanakkale'nin de adeta kaderini belirliyor.

Çanakkale'nin Barbaros Mahallesi, bir ilçeden daha çok nüfusa sahip. Neredeyse kentin yarısı bu mahallede oturuyor. Mahalle muhtarı bir belediye başkanından daha çok oy alarak seçiliyor. Kentin yarısını kapsayan bu mahalle, Çanakkale'nin de adeta kaderini belirliyor. Şimdi ise mahalle bölünsün önerileri gündemde.

BU MAHALLE ÇANAKKALE'NİN KADERİNİ BELİRLİYOR

Çanakkale il merkezinde 10 mahalle bulunurken, bu mahalleleri arasında en çok dikkat çeken isim Barbaros Mahallesi, yüzölçümü ve nüfusuyla diğer mahallelerin önüne geçiyor. Çanakkale’de kent merkezinde 175 bin 32 kişi bulunurken, sadece Barbaros Mahallesi’nde 55 bin 325 kişi yaşıyor. Yaklaşan yerel seçimler öncesi 40 binin üzerinde seçmen bulunan Barbaros Mahallesi, Çanakkale’nin kaderini belirleyecek.

Barbaros Mahallesi; gerek yüz ölçümü, gerek nüfusu ve gerekse de şehrin önemli noktaları bakımından Çanakkale’de lider durumda. Barbaros Mahallesi, Çanakkale’nin birçok ilçesinden daha kalabalık nüfusa sahip. Mahalli idareler seçiminde, muhtar adaylarının aldıkları oylar göz önünde bulundurulursa, Barbaros Mahallesi’nden muhtar seçilen aday Çanakkale’nin bir ilçesinden belediye başkanı seçilen bir adaydan daha fazla oy alarak muhtarlık görevine seçiliyor. 2017 yılı verilerine göre 55 bin 325 nüfusa sahip olan Barbaros Mahallesi, Çanakkale’nin diğer mahallelerine nüfus bakımından bir hayli fark atmış durumda.

BİRÇOK İLÇEDEN KALABALIK

Barbaros Mahallesi bazı illerden ve ilçelerden daha büyük. Mahallemizde şu anda 40 binin üzerinde seçmen var.  Geçtiğimiz seçimlerde vatandaşımız bir hayli heyecanlıydı. Seçimler sonrası heyecan giderildi, vatandaşın istediği oldu. Mahalle bazında konuşmak gerekirse vatandaşın istediği oldu. Şu anda herkes bu gidişattan çok çok ümitli olduğunu belirtiyor. Seçim sonuçlarından herkes memnun şu anda. Vatandaşın üstünlüğünü kabul etmiş durumda herkes. Mahalli seçimlerde de lider çok önemli. Çıkacak adaylar çok önemli. Adaylar halkın içinden olması lazım, halkın sorunlarını ve mahallenin sorunlarını bilmesi lazım.

Yerel seçimlerde bir çok ilçe belediye başkanından daha fazla oy alarak muhtar seçilen Barbaros Mahallesi Muhtarı Şaban Şahin, yaklaşan yerel seçimler öncesi yaptığı açıklamada, seçimlerde Çanakkale’nin kaderini 40 bini aşkın seçmeniyle Barbaros Mahallesi’nin belirleyeceğini ifade etti.

Muhtar Şahin, “Barbaros Mahallesi halkı şu anda yerel seçimlerin bir an önce olmasını istiyor. Erken seçim olmasını ve bir an önce halk kafasındaki karışıklığın giderilmesini istiyor. Birde çıkacak aday yerel seçimlerde devletin arkasında olabilecek bir isim olmalı. Adayların, devletin yanında ve halkın yayında olmasını istiyor vatandaşlarımız. Ben önümüzdeki seçimlerde tekrar muhtar adayı olacağım. Vatandaşımız halkın içinden, devletine destek olacak, devletinin arkasında duracak bir aday istiyor.

Barbaros Mahallesi, şu anda otoparklarla ilgili sorunlar yaşıyor. Genel olarak da bazı yerlerde girişlerde çıkışlarda atıl yerler var. Mesela 5 dönüm bir arsa var ve mahallenin içinde kalmış ve atıl halde bunlar mahallemizde sorunlar yaratıyor. Her sene yollar muhakkak çöküyor ve tekrar yapılıyor. Bir yerden bir yere atlama muhakkak bir şeyler ekleniyor. Vatandaşlar bunlardan muzdarip durumda. Barbaros Mahallesi’nde altyapı çalışmaları gerçekleştirildi ve eskiden yaşanan su kesintileri artık yaşanmıyor. Vatandaşlar için yapılan yaya yolları sağlıklı değil. Bilinçsiz araç park etme çok sıkıntı yaratıyor” dedi.

PAYLAŞ