Bu Kriz Onların Krizi Olacak

Bu Kriz Onların Krizi Olacak

10/09/2018

Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak ifade edilen ve alt sektörle birlikte neredeyse 300 sektöre hareket katan inşaat sektörü çok zor günlerden geçecek. Para piyasalarındaki dalgalanmaların maliyetlere yansıması oldukça dikkat çeken rakamları ortaya çıkarıyor. Bin 700 liraya alınan demirin tonu bugün 4 bin liraları aşmış durumda maliyetler açısından her girdide buna benzer artışlar söz konusu bir yanda konutun maliyeti yükselirken diğer yanda da paranın maliyeti yükseliyor. 120 ay vadeli 200 bin lira kredi çekmek istediğinizde geri ödemesi 500 bin lira bu rakam eskiden 310 bin lira idi yani dün aylık 2.600 TL ödeyecekken, bugün 4.200 lira ödemeniz gerekiyor.Hani son günlerde hep duyduğumuz “bol para dönemi” gerçekten bitti. Evet geçtiğimiz 10 yıl boyunca tüm dünyada bol para vardı faizler hiç olmadığı kadar düşüktü bir daha öyle bir dünya olur mu yaşayıp göreceğiz. Ortaya çıkan tablo en az beş yıl ne o faiz oranlarını ne de o bol parayı göremeyeceğimiz yönünde….

100 Lira Parası Olanın Müteahhit Diye Ortalarda Gezdiği Bir Piyasa İstemiyoruz

Böylesi bir tablo ortadayken Müteahhitler Birliğinin bu sene içerisinde ikinci etabını düzenlediği Konut Günleri kapılarını 17 Burda AVM’de açtı. İnşaat sektöründe yaşanan durgunluğu bir nebzede olsa kırmak isteyen 13 firma sunmaya çalıştıkları cazip fırsatlarla müşterilerini bekliyor. Stant açan firmaların neredeyse tamamıyla görüştüm. Maliyet artışlarından, faiz oranlarının yüksekliğine kadar hepsi aynı şeyleri söylüyorlar. Farklı olarak söyledikleri şey ise şunlar, bu krizden sektörümüz güçlenerek çıkacak. Her önüne gelenin, cebinde 100 lira parası olanın müteahhit diye ortalarda gezdiği bir piyasa istemiyoruz, işte bu kriz onların krizi olacak. Bu kriz toprak ağalarının adeta şehirde kol gezdiği yüzde otuz dahi etmeyen yerlere, ellinin altına vermem diyenlerin krizi olacak. Bu kriz hiçbir estetik kaygısı olmayan bina yapmayı sadece cam çerçeveden ibaret sanıp şehirde ben Ali Ağaoğlu’yum diye gezenlerin krizi olacak. Bu kriz yaptığı proje ile değilde bindiği araba ile gündemde olmak isteyenlerin krizi olacak. 

Önünde Fotoğraf Çekileceğimiz Kaç Tane Bina Var?

Gördüğüm tablo önümüzdeki dönemde vergi çıkıyor diye konut yapanlar değil, bu işi gerçekten meslek edinen ve sermayesiyle, aklıyla güçlü olanların ayakta kalacağı bir dönem olacak. Sektör açısından henüz sıkıntılı günlerin başında olunan şu günlerde bile “yeni projemizle yakında buradayız”tabelalarının birer ikişer indiğine şahit oluyoruz… TÜİK verilerine göre 2013-2018 yıllarına baktığımızda yılda ortalama Çanakkale’de 11 bin konut satılmış. Yani son 5 yılda 55 bin konut demektir.Peki sormak isterim bu nasıl bir sektör ki 55 bin konut üretiyor ama ulusal ya da uluslararası bir tane ödüle layık olmuş bir proje yok! Hadi onu geçtik şehirde son 10 yılda yapılan binaların içinde önünde fotoğraf çekileceğimiz kaç tane bina var? Binalar şehrin mobilyalarıdır, Çanakkale’ye bir bakın bu denli güzel bir şehir iş bilmezlerin elinde adeta çirkinleşiyor… İşte o yüzden bazen dibe vurmak iyidir, 2001 krizinde bankalar dibe vurgu geldiğimiz gün itibariyle Türkiye’de en karlı ve en güçlü sektörlerin başında bankacılık geliyor. İnşaat sektörünün de bu sonu yaşaması gerekiyordu,açıkça ifade etmek gerekirse sektör çok da hak etmediği bir refahı yaşadı...  Buradaki tek sıkıntı inşaat sektörünün yavaşlaması sonucu artacak işsizlik çünkü bu kadara ucuza bu denli istihdam yaratan başka sektör yok. 

Cumhurbaşkanı İngilizlere Türkiye’den Konut Alın Diyor

Son söz: Müteahhitlerin yaşanan bu süreçte en büyük beklentisi ise yabancıya konut satış meselenin bir an evvel çözülmesi. Müteahhitler Birliği Başkanı Hakan Vural konuyla ilgili olarak şunları söylüyor; “Türk- İngiliz Tatlı Dil Formunda konuşan Cumhurbaşkanımız Erdoğan, İngiliz iş adamlarına seslenerek "Dostlarımızın Türkiye'de konut sahibi olmalarını arzu ediyoruz. Bu dostluğumuzu pekiştirecektir”diyor. Sayın Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan bizim bu sorunumuzu çözebilecek güçte bir isim kendisi, “CHP’liler bize bu konuyu getirsin” dedi ama CHP’liler adım atmadı sadece biz karşı çıkmayız dediler. Sayın Turan’dan beklentimiz bu işi Sayın Cumhurbaşkanımızın bu sözlerini de dikkate alarak kendisine götürmesi ve bir kararnameyle bu işin çözülmesi böyle bir adım atması bu şehre çok büyük katkı sağlayacaktır.