Bu Gözden Kaçış Ciddi Bir Estetik Problemini Gündeme Getiriyor

Çanakkale Belediye Meclis Toplantısı Haziran ayı oturumu gerçekleştirildi. Oturumda konuşan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Nilgün Gökser Çanakkale’nin her geçen gün daha yaşanabilir, daha ulaşılabilir bir kent olma yolunda emin adımlarla ilerlediğinin bunda devlet yatırımlarının ve yerel yönetimlerinin katkısının büyük olduğunun söyledi. Çanakkale’nin bu gelişiminde bazı küçük şeylerin gözden kaçtığını bu gözden kaçışın ciddi bir estetik problemini gündeme getirdiğinin altını çizen Gökser Kordonda Çanakkale Belediyesi Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde yer alan bir dondurma tezgahını örnek göstererek bu tip örneklerin Çanakkale’ye yakışmadığını söyledi.

Sanat tarihçisi ve turizmci Nilgün Gökser meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Sayın başkan, değerli meclis üyeleri, belediyemizin çok kıymetli çalışanları ve sevgili Çanakkale halkı geçmiş bayramınızı en içten duygularımla tebrik ederim. 

Çanakkale her geçen gün daha yaşanabilir, daha ulaşılabilir bir kent olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu ilerlemede saygınlığı olan kurum ve kuruluşlar tarafından da teyit edilmektedir. FORBES dergisi Çanakkale’yi Türkiye’nin en yaşanılabilir ve en mutlu kenti seçti. 

Bunda devlet yatırımlarının çok büyü payı olduğunu biliyoruz. Çanakkale’mizde, yenilenmeyen okul, hastane, kamu hizmet binası kalmadı. Ana arterlerde yollarımız bitti, Küçükkuyu, Assos, Eceabat, Karabiga gibi tatil beldelerimizde ise çalışmalar son hızla devam ediyor. Yerel yönetimlerimizin de şehrimizin bu yönde gündem olmasında şüphesiz büyük katkısı vardır buna en butik örnek ise Çanakkale’mizde mavi bayraklı plajların sayısıdır. Bugün merkez ve ilçelerimizde mavi bayrak alan plaj sayımız 17’dir. 

Çanakkale’mizin marka değerini artırmak için yapılan onca iş var fakat bazen iş yoğunluğundan olsa gerek bazı küçük ayrıntıların gözden kaçtığını düşünüyorum ve bu gözden kaçışın maalesef ciddi bir estetik problemini gündeme getirdiğini düşünüyorum. 

Ben sanat tarihçisi ve turizmci kimliğimle bu estetik kavramını biraz açmak isterim. 

Estetik yalnız sanatla ilişkilendirilen bir kavram olmaktan çok günümüzde insan yaşamının her alanında varlığına gereksinim duyulan ve sorgulanan bir nitelik haline gelmiştir.

Estetik, insanın yaşamını sürdürdüğü fiziksel çevre içinde oldukça önem taşımaktadır. Birey yaşamını sürdürdüğü fiziksel çevre ve bu çevrede yer alan doğal, yapay, kültürel, tarihi, sosyal ve görsel öğelerle sürekli etkileşim içindedir.

Bu etkileşim sürecinde de çevre koşullarını denetlemeyi, çevresini düzenlemeyi, daha yaşanabilir biçime dönüştürebilmeyi amaçlar. Günümüzde bir kentin gelişmişliği ve çağdaşlığı, doğal ve yapay donatılarının göze hoş gelecek biçimde düzenlenmiş olmasıyla, kent estetikliliğiyle değerlendirilmektedir. Bireylerin sağlıklı, mutlu, keyifli yaşamaları görsel bakımdan iyi çözümlenmiş işlevsel ve estetik çevrelerin oluşmasına bağlıdır.

Bu söylediklerimi temele alarak; Şehrimizdeki estetik problemine  bir örnek vermek istiyorum. Türkan Saylan Tesislerinin önüne, kaldırıma konulan bir dondurma tezgahı var. Bu tezgahın bunca övgüye mazhar olan Çanakkale’ye yakışmadığını düşünüyorum. Estetik açıdan çok güzel onlarca dondurma tezgahı var AVM’ler de, caddelerde, sokaklarda örneklerine rastladığımız. Neden onlardan birisi belediyemize ait bu sosyal tesiste bu “sıradan” yapının yerinde bulunmasın? Öyle bir dondurma tezgahı koyalım ki oraya vatandaşlarımız, şehrimizi ziyarete gelen yerli yabancı turistler bu tezgahın önünde fotoğraf çekilmek istesinler. Bunu yapacak aklın, kapasitenin belediyemizde olduğuna inancım tamdır.

Burada altını tekrar çizmek isterim işaret ettiğim konu bir dondurma tezgahından ibaret değildir, işaret ettiğim konu şehrimizi markalaştırma adına daha dikkatli ve özenle çalışmamız gerektiğidir.”

PAYLAŞ