BİZ BU İTTİFAKI ASLA BİR AL-VER MESELESİ OLARAK BİR PAZARLIK OLARAK GÖRMEDİK

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Hakan Pınar, genel merkez kararı ile il merkezi dâhil ittifakın süreceği adreslere ilişkin bilgi verirken, MHP’li üyelerin de AK Parti Başkan Adayı Ayhan Gider’in belediye meclis üyesi aday listesinde yer aldıklarına vurgu yaptı. Pınar ittifakın önemine; “biz bu ittifakı asla bir al-ver meselesi olarak görmedik. Bir pazarlık olarak görmedik. 2023’e giden büyük Türkiye hayali ve hedefinde önemli bir işbirliği ve birliktelik olarak değerlendiriyoruz” sözleriyle vurgu yaptı.

MHP İl Başkanlığında düzenlen basın toplantısında İl Başkanı Hakan Pınar açıklamalarda bulundu. Pınar, “6 Şubat tarihinde sayın cumhurbaşkanımızın, liderimizi davetiyle başlangıçta ön protokolü ve çerçevesi ile belirlenen, 30 büyük şehir ile başlanan Cumhur İttifakı görüşmelerine, 6 Şubat tarihindeki görüşmeyle büyükşehir statüsü elde etmemiş iller de dâhil oldu bu kapsama. Yapılan görüşmelerde bilindiği üzere Adalet ve Kalkınma Partisi Genel başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki Bey ve Milliyetçi Hareket Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, her iki sayın liderin ön çerçevesini belirlediği kapsam dâhilinde yaklaşık 22 ili kapsayacak diğer illerin Cumhur İttifakı ile ilgili görüşme trafiğini başlattı. Bu kapsamda, milletin beklenti ve taleplerine uygun olarak, bazı illerle ilgili değerlendirmeler oldu” dedi.

 “4 İLÇE VE 3 BELDEDE CUMHUR İTTİFAKI’NI DESTEKLEME KARARI ALINDI”

“Bilindiği üzere, Çanakkale’de değerlendirilen illerin içerisindeydi ve geçen Cuma genel merkezimiz Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımızın bizi arayı, ‘Hakan Başkanım, seninle ilgili tasarrufumuz Cumhur İttifakı’nın desteklenmesi yönünde ve bu konuda takdir hakkımız Çanakkale’de Adalet ve Kalkınma Partisi adayının, Cumhur İttifakı AK Parti adayı olarak desteklenmesi yönünde’ şeklinde talimatları bize iletildiğinde, kendisinden özel izinle bunu basın ve kamuoyu ile paylaşabilir miyiz diye sordum” diyen Pınar, “ ‘Elbette, bu AK Parti Genel Merkeze bildirildi, paylaşabilirsiniz’ cevabı üzerine, bilindiği gibi geçen Cuma akşamı Cumhur İttifakı AK Parti Adayı Sayın Ayhan Gider’in destekleneceğini ve halihazırda belediye başkan adaylığıyla birlikte yürüttüğümüz il başkanlığı görevimizin de devam ettiğini sizlerle paylaştık. Beklenti ilçelere yönelik de aynı şekilde. Çanakkale’de ‘acaba bir ittifak zemini bulunabilir mi’ şeklindeydi. Mevkidaşımız Sayın Gültekin Yıldız’la, genel merkezlerimizin talimatları ve bilgisi dâhilinde birtakım görüşmeler geçekleşti. Her aşamada Genel Başkan Yardımcımız Sayın Sadir Durmaz’ı bilgilendirmek kaydıyla belli bir noktaya getirdik. Burada önemli olan vatandaşlarımızın beklenti ve talepleridir. İlgili ilçe ve belde başkanlarımızın talep ve beklentileridir ve hepsinden önemlisi Çanakkale’de Cumhur İttifakı ruhunu olabildiğince yansıtılması yönündeydi. Bu kapsamda yapılan görüşmeler neticesinde Biga ilçe merkezi, Karabiga ve Gümüşçay  beldeleri, Lapseki ilçe merkezi, Çardak beldesi ve Çan ilçe merkezi olmak üzere toplam merkez ilçeyi de dahil edersek 4 ilçe ve 3 beldede, Milliyetçi Hareket Partisi Çanakkale İl Teşkilatı genel merkezimizin ve sorumlu genel başkan yardımcımızın emirleri ile Cumhur İttifakı’nı destekleme kararı almıştır” şeklinde konuştu.

“17 SEÇİM BÖLGESİNDE MHP KENDİ ADAYLARI İLE SEÇİME GİRECEKTİR”

Seçim bölgelerinde adaylıklara ilişkin de açıklamada bulunan Pınar, şunları söyledi: “Bunun ötesinde kalan 17 seçim bölgesinde Milliyetçi Hareket Partisi, kendi adayları ile seçime girecektir. Tabi burada başından beri hassasiyetimiz şuydu;  Çanakkale’deki 23 seçim bölgesinin tamamında bile Milliyetçi Hareket Partisi seçime girecek olsaydı bile, biz Cumhur İttifakı’na halel getirmemek adına, ittifakın ruhuna ve iklimine uygun seçim çalışması yürütecektir. Biraz önce ifade ettiğim üzere 17 seçim bölgesinde Milliyetçi Hareket Partisi kendi adayları ile seçime girecektir. Bu biraz önce paylaştığım ilçe beldelerin dışında. Ancak sahadaki siyasi çalışmalarımızda ve söylemlerimizde kesinlikle ittifak ruhunu uygulayacağımızı, ittifak ortağımızı incitecek ve kıracak ki aynı hassasiyetin onların da göstereceğine eminim. Çünkü biz bu ittifakı asla bir al-ver meselesi olarak görmedik. Bir pazarlık olarak görmedik. 2023’e giden büyük Türkiye hayali ve hedefinde önemli bir işbirliği ve birliktelik olarak değerlendiriyoruz ve genel başkanımızın, sayın liderimizin de ifade ettiği üzere, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına gittiğimiz şu süreçte önemli bir dönemeç ve viraj olarak, 31 Mart Mahalli İdare Seçimlerini değerlendiriyoruz. İnşallah 24 Haziran seçimlerindeki elde edilen sonuç veya bunun üzeri bir rakamla mahalli idare seçimleri sonuçlanacaktır. Hepinizin bildiği üzere bu konuda ittifakın başarısızlığını bekleyerek el ovuşturanlar ve ülkeyi karıştırmak isteyen, bu konuda şimdiden bir takım provokatif eylemleri planlayan yapıların sevindirilmemesi gerekiyor. Biz meseleye bu pencerenden ve büyük fotoğraf üzerinden bakıyoruz. İnşallah seçimlerde Cumhur İttifakı Çanakkale’de de, 81 ilde de azami başarıyı elde ederek gönül rahatlığı ile 31 Mart seçimini atlatacak ve artık ülkenin önü tamamen açılacak. “

 “TOPLAMDA 5 ARKADAŞIMIZ AYHAN BEY’İN LİSTESİNDE”

“Bu seçimler, mahalli idareler seçimi olmasının yanı sıra aynı zamanda Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’nin tüm kurum ve kurallarıyla yerleşik ve istikrarlı olarak devam edebilmesi için bir dönüm noktasıdır” diyen Hakan Pınar, belediye meclis üyeleri hakkında ise şu bilgileri verdi: “Belediye meclis üyeleri için görüşmeler yapıldı. Bu cumhur İttifakı adaylarının destekleneceği biraz önce saydığım ilçe ve beldelerde karşılıklı olarak nezaket çerçevesinde, siyasi iş birliği çerçevesinde, belediye başkan yardımcıları olan ilçelerimizde belediye başkan yardımcılığı, bazı ilçelerde il genel meclis üyeliği almak üzere karşılıklı bir uyum yakalandı. Merkez’de üçüncü sırada il genel meclis üyesi adayı olarak Ramazan Ak Bey’i Adalet ve Kalkınma Partisi il genel meclis listesine verdik. Yine Ayhan Bey’in kontenjan listesinde bir arkadaşımız var. 2, 7, 12 ve 18. sıralarımızda da dört arkadaşımız var. Toplamda 5 arkadaşımız Ayhan Bey’in listesinde. İlçelerde 1+ 4 ve Biga ilçemiz, ikinci sıra il genel meclis üyeliği adayı şeklinde. Beldelerde de birere tane Karabiga ve Gümüşçay beldelerinde. Çan’da da 1+2 şeklinde. Tabii bunların hepsi seçilecek sıralar. Böyle bir karşılıklı mutabakat oluşturuldu. “

 

PAYLAŞ