Birileri Çanakkale’nin Kazanmaması İçin Mücadele Etti Ve Ediyor!

İstihdama ve üretime yönelik yatırımlarıyla bölgenin ve ülkenin gururu olan İÇDAŞ sosyal sorumluluk projeleri kapsamında da onlarca yeni yatırımı Çanakkalilerin hizmetine sunuyor. İÇDAŞ’ın bölgeye son katkısı olan İÇDAŞ Fen Lisesi ile İÇDAŞ Anaokulu açılış programında konuşan İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin 11 Haziran Pazartesi günü Çanakkale merkezde mekatronik eğitim ağırlıklı Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lise Kampüsünün temel atılacağı müjdesini de paylaştı. Engin bugüne kadar şehre daha fazla yatırım yapmak istediklerini fakat birilerinin bu güzel hizmetlerin ortaya çıkmaması, Çanakkale’nin kazanmaması için mücadele ettiğini belirterek, istiyoruz ki ilimize daha çok turist gelsin. Esnafımız, insanımız turizmden gelir elde etsin. Çanakkale tanınsın ve kalkınsın istiyoruz. Bunun için Organize sanayi bölgemize 10.000 m2 kapalı Fuar Alanı, esnafımıza modern bir Ticaret Sitesi kazandırmak istedik. Çanakkale Boğazı’nda mükemmel bir Yat limanı ve ayrıca Kruvaziyer iskelesi yapılması için elimizi taşın altına koyduk. Şehrimizin yöneticileri bilirler.. Birileri bu güzel hizmetlerin ortaya çıkmaması, Çanakkale’nin kazanmaması için mücadele etti ve ediyor. Olsun, gün gelecek Çanakkalemiz bütün engelleri aşacak ve bunlara da kavuşacaktır. Çünkü Troya 2018 Yılı gibi, Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi gibi emek verdiğimiz fikir ve projelerimiz bir avuç Çanakkale sevdalısının sahiplenmesiyle bugün gerçek oldu, gerçeğe dönüşüyor.” ifadelerini kullandı. Bildiğin gibi İÇDAŞ Bülend Engin’in ÇTSO Başkanı olduğu dönemde Çanakkale’ye Yat limanı ve ayrıca Kruvaziyer iskelesi yapılması için çalışmalar başlatmış, projeleri çizdirmişti gereklif bakanlık izinlerini almıştı fakat CHP’li Çanakkale Belediyesi ve başkanı Ülgür Gökhan bu yatırımların önünü kesmiş ve Kent Konseyi öncülüğünde hazırlttığı raporlarla bu yatırımların bu projelerin hayata geçmesini engellemişti.

Engin yaptığı konuşmada şunları söyledi;

 

SAYIN BÜLEND ENGİN’in KONUŞMA METNİ

İÇDAŞ FEN LİSESİ VE ANA OKULU TESLİM TÖRENİ 

Sayın Valim, 

Sayın Milletvekillerim, 

Sayın Kaymakamım, 

Sayın Belediye Başkanım,

Devletimizin Değerli Temsilcileri, 

Sivil Toplum Kuruluşlarımızın sayın temsilcileri, 

Sayın basın mensupları,

Bu güzel buluşmaya katılan sayın hazirun, 

Bu mübarek Ramazan gününde hepinizi saygıyla selamlıyorum. 

Yüce Allah’ın ilk emri “oku”… 

ve bir ayetinde de diyor ki “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?”  

Okumak ve bilmek bizim öncelikli hedefimiz.

Bu bakış açısıyla İÇDAŞ olarak biz eğitim ve öğretim hayatımıza verdiğimiz desteği canı gönülden sürdürüyoruz. 

Paylaşmanın yüce mertebesinin de farkında olarak “Veren el; alan elden üstündür” hadisini şiar edinerek; üzerimize düşen ne varsa; layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. 

Bugün burada İÇDAŞ Fen Lisesi ile İÇDAŞ Anaokulu ‘nun teslim töreni için bir araya geldik. 

Bu güzel buluşmaya katılan sizlere ve katılamasa da mesajlarıyla, selamlarıyla bizlerle olduklarını ileten başta devletimizin temsilcilerine, yöneticilerine ve tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. 

Sayın valim, milletvekillerim ve değerli hazirun,

 

Bu hizmetlerin ortaya çıkmasını sağlayan İÇDAŞ’ı bu memlekete kazandıran, memleket sevdalısı Aslan ailesini ayrıca selamlıyor ve gönülden teşekkürlerimizi iletiyorum. 

Kimi dostlarımız diyor ki “Çanakkale’nin her yerinde İÇDAŞ adını görüyoruz”… 

Bu sözler bize onur veriyor ve şevkimizi arttırıyor.

Bizim şevkimiz arttıkça şu mübarek topraklara, Çanakkalemiz’e olan katkımız da çoğalıyor. 

Bugün burada modern donanımlı bir fen lisesi ve anaokulunu teslim ediyoruz.  Çanakkalemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun. 

Şunu da söyleyeyim ki ilk etapta 40 bin metrekareye, ikinci ve üçüncü etapları ile 100 bin metrekare kapalı alanı aşacak olan Mekatronik eğitim ağırlıklı Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lise  Kampüsünün temel atma töreni için de gün sayıyor ve Allah’ın izniyle 11 Haziran Pazartesi günü temelini atacağız. 

Bir eğitim yuvamızı teslim ederken, diğerini de Çanakkalemiz’e kazandırmak için çalışıyoruz. 

İnşallah, teknik ve mesleki eğitime hizmet verecek olan bu kampusümüzün ikinci ve gerekirse üçüncü etaplarını da yapacağımızı buradan bildirmek istiyorum. 

İÇDAŞ, memleketimizin önde gelen ağır sanayi kuruluşlarındandır. 

Biz üretime, üretmenin kutsallığına inanırız. 

Bu bakış açımızla da 2003 yılından beri Çanakkale’de teknik ve mesleki eğitim öğretim için üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmeye çalışıyoruz. Kalifiye eleman ve teknik adam yetiştirmenin gayreti içindeyiz. 

İÇDAŞ, dışarıdan teknik adam, eleman transfer etmez. Kendi ihtiyacı olan bu elemanları kendi bünyesinde yetiştirir. Sertifikasını verir ve işini aşını paylaşır. 

Bizde yetişen bu kıymetli ustalar, teknik elemanlar, teknisyenler yurdun her yanına da dağılır. Olsun gitsinler, kalanlar bizimdir. Memleketimize faydalı olsunlar, bu bize gurur verir. 

Çanakkale’de İÇDAŞ ruhuyla ortaya çıkan okullardan mezun olan ve tesislerimizden yetişen onbinlerce evladımız bu ülkenin ekonomisi için alın terlerini döküyorlar. Hedefimiz; insanımızın teknik becerilere ve eğitime sahip olarak; ülkemizin kalkınmasıdır. 

Biz Çanakkalemizin ve Çanakkale halkının kalkınmasını ve öne çıkmasını istiyoruz. Bunun için projeler üretiyor ve hayata geçiriyoruz. Kendimiz için değil Çanakkale için bu hizmetleri yapıyoruz. 

İÇDAŞ özel okul, özel hastane yapmadı, yapmayacak. Yaptığımız okulları daima devletimize, Milli Eğitim Bakanlığı’na devrettik. 

Bakın İÇDAŞ’ın turizmle ilgili bir yatırımı, bir işi, kazancı yoktur. Ama buna rağmen Türkiye’nin dünya çapındaki 5 büyük arkeolojik kazısının tek destekçisiyiz. Dünyada bunun örneği de yok. 5 büyük kazıya destek olan dünyada başka bir kuruluş yok. Bundan da gurur duyuyoruz. 

Truva, Assos, Apollon Smintheus, Parion, Alexandre Troas kazıları… Bu kazılar Çanakkale’de yapılıyor.

İstiyoruz ki ilimize daha çok turist gelsin. Esnafımız, insanımız turizmden gelir elde etsin. Çanakkale tanınsın ve kalkınsın istiyoruz. 

Bunun için Organize sanayi bölgemize 10.000 m2 kapalı Fuar Alanı, esnafımıza modern bir Ticaret Sitesi kazandırmak istedik. Çanakkale Boğazı’nda mükemmel bir Yat limanı ve ayrıca Kruvaziyer iskelesi yapılması için elimizi taşın altına koyduk

Şehrimizin yöneticileri bilirler.. Birileri bu güzel hizmetlerin ortaya çıkmaması, Çanakkale’nin kazanmaması için mücadele etti ve ediyor. 

Olsun, gün gelecek Çanakkalemiz bütün engelleri aşacak ve bunlara da kavuşacaktır.

 

Çünkü Troya 2018 Yılı gibi, Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi gibi emek verdiğimiz fikir ve projelerimiz bir avuç Çanakkale sevdalısının sahiplenmesiyle bugün gerçek oldu, gerçeğe dönüşüyor.

Değerli dostlar,

Çanakkalenin gençlerine çocuklarına sahip çıkıyoruz. 

Onlar için kurduğumuz su sporları kulübü ülkemizin gururu oldu. Dünya çapında şampiyon sporcular yetişiyor. 

Yüzücülerimiz, yelkencilerimiz milli takım formasıyla ülkemizi temsil ediyor. Ve bu çocuklarımız bila bedelsiz olarak bu kulüpten yararlanıyorlar. 

Milli gururumuz olan bu gençlerimizi alınlarından öpüyorum. 

“Almadan vermek Allah’a mahsustur”… 

Allah bize veriyor biz de Çanakkalemiz’le ve Çanakkaleliler’le paylaşıyoruz. 

İÇDAŞ, 200 milyon dolarlık yatırım planını uyguluyor. 

Bu yatırımların başlangıçları yapılmış ve geri dönülmez bir noktaya ulaşmıştır. 

Milli duruşumuz, vatan sevdamız, memleket aşkımızla bu yatırımları yapıyoruz. “Madem öyle işte böyle”…

Evet, madem öyle işte böyle. Ülkemizin tekerine çomak sokmaya kalkışanlara biz yatırımlarımızla cevap veriyoruz. 

Çalışacağız, 

Çok çalışacağız…

Üreteceğiz, 

Daha çok üreteceğiz…

Birlik ve beraberlik içinde tek yürek tek vücut olarak dünyaya karşı duracağız.

Ve bu birlik beraberliğin en büyük bayrağı da Çanakkale’den bu mübarek topraklardan 1915 ruhuyla dalgalanacak. 

Bize ışık verenlerin liderliğinde memleketimiz için yepyeni hizmetlere imza atacağız. 

Tersanemizde hedefimizi büyüttük. İÇDAŞ olarak ülkemizin milli savunma sanayisi için harekete geçtik. 

En büyük boyuttaki uçak gemisinin yapımı için tersanemizde 50 milyon dolar yatırımla kuru havuz yapımına başladık. 

Allah’ın izniyle 2019 yılının yaz aylarında uçak gemisinin inşaası için hazır hale geleceğiz. 

Bu hizmetten de gurur duyuyoruz. Bu gurur sadece İÇDAŞ’a ait değildir. Bize ışık verenlere ve işte şu anda burada bizimle birlikte olan sizlere ve Çanakkaleliler’e aittir. 

Ülkemize karşı oynanan oyunlar bir bir bozulacak. Bu büyük milli mücadelede Türkiye kendi uçak gemisini kendi yapacak…

Çanakkale bu milli gururu yaşayacak. 

Allah bunu herkese nasip etmez. Bu mübarek Ramazan gününde ne kadar şükretsek azdır. 

Bugün eğitim yuvalarımızın teslimi için buradayız. Allah hepimize sağlık ve çalışma azmi versin, yarın inşallah uçak gemimizin ilk kaynağı için bir araya gelelim… 

Sayın Valim, Sayın Vekillerim, kıymetli hazirun, 

Bu sözlerle birlikte konuşmama son verirken, hepinizi saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum. 

PAYLAŞ