BİGA YÜZDE 30 İNDİRİM YAPTI, ÇANAKKALE BELEDİYESİ İSE ZAM!

Belediye Meclisi toplantısında bütçe görüşmeleri başta olmak üzere birçok gündem maddesi görüşüldü. 2020 Yılı Ücret Tarifesi görüşmelerinde ise su ücretlerine zam yapılmasına karar verildi, karara ilişkin Ak Parti grubundan itiraz geldi. İtirazı dile getiren Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel, “Su ücretinde başkanım siz hep övünerek’ hiç zam yapmıyoruz’ demiştiniz ama bu sefer bir zam öngörülüyor. Bu konuda AK Parti hükümeti ve Ak Parti teşkilatlarının tavrı bellidir. Su en temel ihtiyaçtır. Suyu belediye vatandaşa iletir. Sorumluluk ve hizmet belediyededir. Biz her zaman için suyun minimum rakamlarla vatandaşa verilmesini öngörüyoruz. Tüm vatandaşlarımız suyu dertsiz bir şekilde kullanabilmeli. Bununla ilgili 31 Mart seçimlerinden sonraki seçimlerde önergemiz olmuştu. Birçok AK Partili belediye, mesela Biga belediyesi yüzde 30 indirim yaptı, yapılabilen bir şey. Birçok belediye bunu yaptı, biz de yapalım diye önermiştik. Başkanım siz de böyle bir öneriyi kabul etmemiştiniz, şimdi zam yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuyla alakalı söz alan Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel, “Su ücretinde başkanım siz hep övünerek’ hiç zam yapmıyoruz’ demiştiniz ama bu sefer bir zam öngörülüyor. Bu konuda AK Parti hükümeti ve Ak Parti teşkilatlarının tavrı bellidir. Su en temel ihtiyaçtır. Suyu belediye vatandaşa iletir. Sorumluluk ve hizmet belediyededir. Biz her zaman için suyun minimum rakamlarla vatandaşa verilmesini öngörüyoruz. Tüm vatandaşlarımız suyu dertsiz bir şekilde kullanabilmeli. Bununla ilgili 31 Mart seçimlerinden sonraki seçimlerde önergemiz olmuştu. Birçok AK Partili belediye, mesela Biga belediyesi yüzde 30 indirim yaptı, yapılabilen bir şey. Birçok belediye bunu yaptı, biz de yapalım diye önermiştik. Başkanım siz de böyle bir öneriyi kabul etmemiştiniz, şimdi zam yapıyoruz. En azından bu zammı yapmayalım. Neden zam yapıldı dendiğinde, şimdi maliyetler artı diyebilirsiniz ama suda da zarar edelim. Buradaki gelir düşüşünü başka kalemlerden karşılayalım. Vatandaşın suyuna zam yapmayalım. Maliyetlerin artışıyla kaynaklı bu yeni tarifedeki, arttırmamak kaynaklı oluşacak gelir kaybını başka bir birimin gelir kaybıyla kapatalım ve suyun fiyatını arttırmayalım. Bizim talebimiz budur. Bunu kabul etmiyoruz başkanım” dedi.
YENİ FİYATLAR YENİ YILDA GEÇERLİ OLACAK
Başkan Gökhan, AK Parti’nin su ücretlerinde artış yapılmaması mevcut haliyle devam etmesi yönündeki öneriyi mecliste oylamaya sundu. Öneri oy çokluğu ile reddedildi. Daha sonra da bileşimde 2020 Yılı Ücret Tarifesi oylamaya sunularak oy çokluğu ile kabul edildi. Bu doğrultuda su zammı 1 Ocak 2020 itibariyle yürürlükte olacak. Zamlı fiyatlar ile birlikte Çanakkale’de meskenlerde akıllı sayaçlarda tüm vergiler dahil 12,99 TL olan 1 ton suyun fiyatı 17,55 TL yükselirken, mekanik sayaçlarda ise 14,055 TL olan 1 ton suyun fiyatı tüm vergiler dahil 18,85 TL olacak. 2019 yılında akıllı sayacı bulunan bir işyeri tüm vergiler dahil 5,67 TL ödediği bir ton suya 2020 yılında ise 6,45 TL ödeyecek. İşyeri mekanik sayaçlarında 7,29 TL olan 1 ton su ise yeni yılda 7,53 TL’den ücretlendirilecek. 
KÖPRÜ TARTIŞMASI YAŞANDI
Meclis oturumunda ayrıca bütçe görüşmeleri sırasında Sarıçay üzerine yapılması planlanan taşıt köprüsü de gündeme geldi. Yaya ve araç köprüsü olarak planlanan inşaatın bütçesi meclis üyeleri arasında tartışmaya neden oldu. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, projeyle ilgili olarak “4.araç köprüsünün bütün projeleri hazırdır. Zemin etütleri hazırdır. Yarın sabah ihaleye çıkma durumundayız.  Buna başlarken Devlet Su İşleri ‘köprüyü biz yapalım’ dedi ama ekonomik kriz oldu, yapamadılar.  Biz de yapamadık. 2020 yılı için böyle bir bütçe yok.  Temennimiz yeşil bina ve cennet otopark da biterse, otopark sorununa kısmen bir çözüm bulmuş olacağız. Biz taşıt köprüsünü 2021 olarak planladık. İlk yapılması gereken proje budur” şeklinde konuştu.  AK Parti Çanakkale Belediye Meclis Grup Başkanvekili Esra Yüksel ise,  “Havaalanından gelip Esenler’e giden bu yol trafiği çok rahatlatır. Yapılabilirliği var mıdır” sorusu üzerine Başkan Gökhan, “Siz yapmaya mı talipsiniz?” diye sorusunu yöneltti. Yüksel konuyla ilgili, “5 kilometre ötede dünyanın en uzun asma köprüsünü yapıyoruz. Devletimiz bunu yaparken, belediyemiz de taşıt köprüsünü yapar” cevabını verdi.
“YAPAMIYORUZ DEYİN, BİZ YAPALIM”
Başkan Gökhan, “Allah razı olsun, devamlı bu örneği niye veriyorsanız, biz itiraz mı ettik. Lütfen bize de dış kaynaklı bir fon bulun da biz de geçiş garantili bir köprü yapalım. Ben de bir kulübe koyayım, para alayım, dolarlı geçiş yapalım” demesine karşılık olarak Esra Yüksel, “100 metre köprü için fon mu bulalım, yapamıyoruz deyin biz yapalım.300 milyonluk bütçe var” şeklinde cevap verdi.  Başkan Gökhan ise bu cevaba karşılık olarak şu ifadelerde bulundu: “Siz bana geçiş garantili köprüden bahsediyorsunuz. Ben belediye bütçesi ile kent içerisinde, kentliyi rahatlatmak için bir projeden bahsediyorum. Yaparsanız siz yapın. Siz bana köprü örneği verdikçe ben size dolarlı geçişi söylerim. Bizim köprüye hiç itirazımız yoktu. Biz yıllar boyu Kilitbahir- Sarıçay arası bu köprü yapılacak diye konuştuk. Binali Yıldırım en uygun yeri gösterdi, oraya yapılacak.”
 “HADİ GÖZÜMÜZ AYDIN BEDAVA KÖPRÜMÜZ OLACAK”
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve AK Parti Belediye Meclis Üyesi Esra Yüksel arasında süren polemik AK Partili Yüksel’in,  bütçelerin ve fiyat tarifelerinin vatandaşa minimum derecede yansımasını temenni etmesinin ardından Gökhan’ın “Şartım var, köprüyü yapın, ben de sizin önerilerinizi dikkate alayım” şeklinde esprili bir çıkış yapması ile devam etti.
Bunun üzerine Yüksel, “ “Siz yapamadık deyin, biz yaparız, beceremedik deyin” şeklinde cevap vermesi üzerine Başkan Gökhan, şunları söyledi: “Bizim bu taşıt köprüsünü yapacak bütçemiz de var ama siz beceremediğimizi ifade ediyorsanız, beceremedik buyurun yapın. Benim bütçemde 2020 yılı yatırımı olarak görünüyor, 2020 Aralık sonuna kadar yaptınız, yaptınız.17 yıldır bu işi yürütüyoruz,  bir işi de beceremeyelim, madem beni bunla itham ettiniz, hadi gözümüz aydın bedava köprümüz olacak.”
Diyalog, Yüksel’in AK Parti Milletvekillerinin ilgisini bu konuya çekeceğini söylemesi ile sona erdi.

PAYLAŞ