Bayramiç Kazdağları Zeytinyağı Yurtdışına Açılıyor

Bayramiç Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Pehlivan ve Meclis Kurulu Başkanı Yücel Çayıroğlu’nun talebi doğrultusunda zeytin ve zeytinyağı üreticileri bir araya geldi.

Muhtarların ve üreticilerin bir araya geldiği toplantıda konuşan  Başkan Pehlivan, “İlçemize ve odamıza ait 2 tane coğrafi işaretli ürünümüz mevcut. Bir yenisini daha eklemek için çalışmalarımız başladı. Bayramiç’te yetişen zeytinlerden oluşan zeytinyağlarının kalitesini ve aromasını tüm Türkiye ve yurt dışındaki tüketiciyle buluşturmak istiyoruz. Bunun için “Bayramiç Kazdağları Zeytinyağı” adı altında çalışmalarımız başlatmış bulunuyoruz. Üreticilerimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.
Toplantı Pıtıreli Köyü Muhtarı Abdullah Avcıoğlu, Ahmetçeli Köyü Muhtarı İbrahim Doğan, Ahmetçeli Koop. Başkanı Şükrü Özyürek, Pınarbaşı Köyü Yönetim Kurulu Üyemiz Günay Kocabıyık, Bayramiç Dalgıç Tic. İşletme sahibi İlhan Dalgıç, Pıtıreli Koop. Yönetim Kurulu Üyesi Umut Eroğlu, Sezida Zeytinyağı işletme sahibi Seçkin Sezer, Zeytinli Köyü Muhtarı ve Koop. Başkanı Rıza Beceren, Palamutoba Köyü Muhtarı Nurettin Özçelik, Uysal Zeytinyağı işletme sahibi Ersen Uysal, S.S. Pıtıreli Tarımsal Kal. Koop. Başkanı Tuncay Güngör, Pınarbaşı Köyü Muhtarı Hayrullah Özkan, Ahmetçeli Köyü Koop. Başkan Yard. Hüseyin Cahit Sivrioğlu, Zerdalilik Köyü Muhtarı, Yönetim Kurulu Üyemiz Adem Örnek, Saçaklı Köyü Muhtarı Çetin Taşdelen, Kutluoba Köyü Muhtarı, Koop. Başkanı Zafer Sezer ve Pıtıreli Köyü zeytin yetiştiricisi Halil Ali Çalışkan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.
Toplantıda Bayramiç zeytinyağının “Bayramiç Kazdağları Zeytinyağı” adı altında coğrafi işaret tescili alması konusunda çalışmalar bugün itibariyle başladı. Çalışmalar ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Arş. Gör. Dr. Mehmet Ali Gündoğdu koordinatörlüğünde sürdürülecek. Konuyla ilgili konuşan Başkan Pehlivan, “İlçemize ve odamıza ait 2 tane coğrafi işaretli ürünümüz mevcut. Bir yenisini daha eklemek için çalışmalarımız başladı. Bayramiç’te yetişen zeytinlerden oluşan zeytinyağlarının kalitesini ve aromasını tüm Türkiye ve Yurt dışındaki tüketiciyle buluşturmak istiyoruz. Bunun için “Bayramiç Kazdağları Zeytinyağı” adı altında çalışmalarımız başlatmış bulunuyoruz. Üreticilerimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.    

 

PAYLAŞ