BARIŞ PLAJI’NA BEŞİNCİ KEZ ‘MAVİ BAYRAK’

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından Güzelyalı Halk Plajı, Mega Beach Plajı Barış Plajı’na ’mavi bayrak’ ödülü düzenlenen tören ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a verildi. Barış Plajı’nda düzenlenen törende, mavi bayrak vatandaşların katılımıyla göndere çekildi.

Barış Plajı’nda düzenlenen törende, mavi bayrak vatandaşların katılımıyla göndere çekildi. Barış Plajı’nda bu ödülü beşinci kez kazanmış oldu.
 Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), Çanakkale Belediyesi’nin başvurusu üzerine Çanakkale’de bulunan oluşturulan Barış Plajı,  Güzelyalı Halk Plajı ve Mega Beach Plajlarını inceleyerek, uluslararası çevre ödülü olan ’mavi bayrak’ ödülünü kazandığını açıkladı. Yeni Kordon’da bulunan Barış Plajı’nda düzenlenen mavi bayrak törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kuzey Ege İlleri Mavi Bayrak Koordinatörü Doğan Karataş, Çanakkale Belediyesi birim müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı, atık su artıma tesisi, deniz suyunun analizi, çevre temizliği ve çevre bilincinin oluşması kriterlerini dikkate aldıklarını açıkladı.
 ‘MAVİ BAYRAK’ TEMİZ BİR ÇEVRENİN DE SEMBOLÜ
Kuzey Ege İlleri Mavi Bayrak Koordinatörü Doğan Karataş, ‘mavi bayrak’ ödülü hakkında açıklamada bulundu. Karataş, “Biz Türkiye Çevre Eğitim Vakfı olarak 1993 yılından beri, mavi bayrak çalışmasını yürütüyoruz. ‘Mavi bayrak’ denildiği zaman ilk akla gelen denizin temizliği oluyor. Ama mavi bayrak sadece denizin temizliğini temsil etmiyor. ‘Mavi bayrak’ güvenli, sağlıklı, temiz bir çevrenin de sembolü. 33 tane kriterimiz var. Biz plajlarımızı bu 33 kritere göre değerlendiriyoruz ve bu bayrağımızın dalgalanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Her zaman söylediğimiz bir şey var; mavi bayrağı almak zor, kaybetmek çok daha kolay. Çok değerli olduğunu düşündüğüm bir noktayı vurgulamak istiyorum; bu sene burada gelenekselleşen törenimizin beşincisini yapıyoruz. Artık ben Barış Plajımıza nazar boncuğu demek istiyorum. Çünkü bu sene büyük bir mutlulukla iki yeni noktaya bayrak asacağız. Bunlardan birisi Mega Beach ve bir diğeri de Antalya’da, Muğla’da bile sahip olduğu özelliklerle yarışacak olan Güzelyalı Halk Plajımız. Biz beş yıl önce bir olan plajımızda şimdi üçe çıktık. Başkanımızın da bu konuya hassasiyetle yaklaştığını biliyorum. Önümüzdeki dönemde de bu sayı düzenli ve kararlı bir biçimde artacaktır. Tüm Türkiye’de 463 plajımız var. Bu plajlarla dünyada 3.sıradayız. Hem Çanakkale’nin yıldan yıla mavi bayrak sayısını arttırması hem de Türkiye’nin düzenli bir şekilde bayrak sayısını arttırmak ile beraber hedefimiz dünya birinciliği. Önümüzdeki dönemde sağlıklı ve düzenli bir şekilde hedefimize ulaşacağız” ifadelerini kullandı.
 “DEVAMLI SUDAN TAHLİL İÇİN NUMUNE ALINIYOR”
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da ödülün çok anlamlı olduğunu söyleyerek, “Çevre konusu dünyada giderek önem kazanıyor. Özellikle su kirliliği, hava kirliliği, toprak kirliliği gibi son yılların sorunları olarak ortaya duruyor. Bunu televizyonlardan izliyorsunuz, okuyorsunuz. Çanakkale, bundan beş yıl öncesine kadar maalesef atık suyunu denize derin deşarj olarak veriyordu. Ama ondan sonra atık su arıtma tesisimizi yaptık, bitirdik. Şimdi artık böyle bir sorun ortadan kalkınca, özellikle biz de Yeni Kordon dediğimiz bu bölgeyi yaptıktan sonra ki burada doğal bir kumsal var, buranın değerlendirilmesi için, Çanakkale halkının buradan sağlıklı bir şekilde yararlanabilmesi için, TÜRÇEV’den ‘mavi bayrak’ almak için çalışmalara başladık 5 yıl önce. Tabi bu bir süreç. Devamlı kontrol yapılıyor. Çeşitli kurumlar kontrol ediyor. Çevre Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü işin içinde. Devamlı sudan tahlil için numune alınıyor. Sadece bir kereye mahsus değil, yıl içinde de oluyor. Bayrak aldıktan sonra da devam ediyor. Orada bir bozulma olursa mavi bayrak hemen iniyor. Biz burada hem deniz suyu kirliliği açısından buna dikkat ediyoruz ama güvenlik de önemli. Sahilde cankurtaran hizmeti veriyoruz. Aslında mavi bayrak bizi bir bakıma bağlıyor. Çanakkaleli hemşerilerime karşı bir güvence. Mavi bayrağı kaybetmememiz lazım. Dolayısıyla burada kontrol altında tutmamız lazım. Buraya insanlar çocuklarıyla beraber gelip, gençlerin burada sağlıklı bir şekilde denizden, kumdan yararlanmaları söz konusu. Burada çevreye verdiğimiz önemi gösteriyor bu. Kolay bir şey değil çevre mücadelesi. En azından bir bilinçlendirme de söz konusu burada. Mavi bayrak nedir diye insanlar merak etmeli. Çevre bilinci ve sağlıklı bir ortamda yaşamak… Sadece denize girmek değil. Çevrenin de düzenli olması… O da ayrı bir önemli bir konu. Mavi bayrak bize çok şey ifade ediyor. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde kurulan bir kurum. Yetkili kurum ama çok ciddi denetim yapıyor. Beş yıl önce burası için almıştık. Şimdi Mega Beach dediğimiz şehrin içindeki alanda da ve Güzelyalı’daki Halk Plajı’nda da aldık. Aslında bir plajımız daha var ama orada alt yapı çalışmalarımız var. Dardanos’ta da bir plajımız var. İnşallah seneye de oraya alacağız” dedi.
 “KENTSEL ALANA BAYRAK VERMEK KOLAY BİR ŞEY DEĞİLDİR”
Kuzey Ege İlleri Mavi Bayrak Koordinatörü Doğan Karataş , “Bu iki bayrağı kentsel alana veriyoruz. Bu Türkiye’de çok sık rastladığımız bir şey değildir. Türkiye’nin çoğu yerine gittiğinizde kentin dış alanına, turistik bölgelerine verilen bayraktır. Kentsel alana bayrak vermek kolay bir şey değildir. Çok daha çevreyle hassasiyet olduğunun kanıtıdır bu. Başkanıma teşekkür ediyorum” diyerek sertifikaları Başkan Ülgür Gökhan’a teslim etti. Mavi bayrak töreni toplu bir şekilde fotoğraf çekimi ile sona erdi.

PAYLAŞ