Bakan Albayrak’tan Çanakkale’de Çifte Müjde

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni yılın ilk Anadolu buluşmasında mobilyacılar ile esnaf ve çiftçilere müjdeleri Çanakkale’de verdi. Albayrak, mobilyada KDV'nin yüzde 18'den 8'e düşürdüklerini, kamu bankalarının da esnaf ve tarımsal kredi faizlerini 3 puan indirdiğini açıkladı. "Türkiye İçin Değişim Başlıyor" sloganıyla karış karış Anadolu'yu gezen, iş dünyası, esnaf ve vatandaşlarla buluşan Albayrak Çanakkale’deydi. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıda konuşan Albayrak; "Mobilyada KDV'yi indirme talebinde bulunulmuştu. Gelir İdaresi Başkanımız, tüm ekip, çalışmaların sonunda bir noktaya geldik. Buradan mobilyadaki KDV'yi yüzden 18'den 8'e düşürdüğümüzün haberini paylaşmak istiyorum.” Kamu bankalarının esnaf kredileriyle tarımsal kredi faizlerini de yıllık yüzde 12'den 9'a düşürdüğünü açıklayan Albayrak, "Bu şu demek, halihazırda tarımsal kredilerde yüzde 25 ila 100 oranında Hazine'nin faiz sübvansiyonu uygulandığından bu rakam ortalama yüzde 5'in altına düşecek. Özellikle tarımsal kredilerde yüzde 6'lık faizin de yüzde 0 ile 4.5 aralığına gerileyeceğini buradan müjdelemek istiyorum. Bu faiz düşüşüyle birlikte tarımsal üretimde maliyetleri daha da aşağı çekecek bu adımı atmış oluyoruz” dedi.

ÇTSO Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Bakan Albayrak’ın yanı sıra, Vali Orhan Tavlı, Vakıfbank Genel Müdürü Abi Serdar Üstünsalih, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu, Ak Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, banka müdürleri ve iş insanları katıldı.
Toplantıda ilk olarak kürsüye çıkan ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu, 2020 yılının ilk iş gününde Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odası olarak böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, “ İş dünyası olarak tek emelimiz tarihsel ve coğrafi tüm zenginliklerini, ekonomik zaferle taçlandırmak. Ekonomik olarak geçtiğimiz tüm zorlu süreçte he zaman devletimizin yanında olduğumuzu beyan ettik. Enflasyonla mücadele ve istihdam seferberliği programlarında Çanakkale ili, oda ve borsaları olarak destek verdik, dik duruşumuzu sergiledik. Tüm milli meselelerde birlikte hareket ettik çünkü biz devlet ve millet el ele olduğu zaman tüm tehdit ve tehlikeleri bertaraf edeceğimize yürekten inanıyoruz. Bakanlığımızın özel sektörün sesine kulak vererek yaptığı düzenlemeler, piyasaların hareketlenmesine yönelik kararlar için gösterdiğiniz samimiyete ayrıca müteşekkiriz. Ancak ivedilikle alınan bu kararların bizlere yansıması aynı ivedilikle olmuyor. İş dünyasının şu anki en büyük sorunu bize göre bürokrasi. Üst düzeyde alınan hızlı kararların, yereldeki uygulayıcıların en hızla maalesef göremiyoruz. Bu her konu için geçerli olduğu gibi, bugünkü toplantıda paydaşlarımız olan bankalarımız için de geçerli. Finansmana erişimde özel sektör sıkıntı yaşıyor sayın bakanım. Banka kredilerinden etkin şekilde yararlanamıyoruz. Ekspertiz işlemlerinde gerçek değerler üzerinden yapılmıyor. Kredi Garanti Fonu’nun sağladığı imkânlar bizlere tam olarak yansıtılmıyor.  Bugün burada Gelir Dairesi Başkanı Sayın Bekir Bayrakdar Bey de var. Gelir İdaresi Başkanlığının 2018 vergilendirme dönemine ilişkin açıkladığı rekortmenler listesinde ilk 10’da 6 tane banka var. Örneklendirsek Almanya’daki ilk 10’da, Volkswagen, Mercedes, BMW ile başlıyor, 10’u da üretici. Çok düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum. İş yerleri elini taşın altına koymaya hazır, her zamanda koyacaktır sayın bakanım. Ülkemize faizin değil, üretimin vergi şampiyonu olması dileğiyle sayın bakanımızın şahsında başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere 1915 Çanakkale Köprüsü, Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayisi Bölgesi ve bunun gibi ilimiz ekonomisine gelir kazandıracak birçok yatırıma emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
 2020 YILININ İLK İŞ DÜNYASI TOPLANTISINI ÇANAKKALE’DE
2020 yılının ilk iş gününde Çanakkale’de olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İnsanlık tarihinin gördüğü en şanlı zaferlerinden birinin yaşandığı güzel Çanakkale’mizde, bir milletin istikbal ve istiklal mücadelesini, gücünü bu manada teknolojiye, askeri üstünlüğe karşı ortaya koyduğu destansı dirilişin sembol şehri Çanakkale’mizde sizlerle olmaktan dolayı memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Çanakkale ülkemizin göz bebeği. Türkiye ile ilgili, Türkiye ekonomisi ile ilgili bir ideal ortaya koyarken Çanakkale’mizin de ekonomisini, refahı ile ilgili bir ideali de otaya koymazsak tabi ki olmazdı. Bu yüzden 2020 yılının ilk iş dünyası toplantısını Çanakkale’de yapalım istedik” diyerek konuşmasına başladı.
2019 yılı yeni ekonomi programının mottosunun ‘Türkiye İçin Değişim Başlıyor’ olduğunu hatırlatan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Şehir şehir dolaşıyoruz. İnsanlarla buluşuyoruz, sorunlarını dinliyoruz. Hedefleri beklentileri istişare ediyoruz. Zaman kaybetmeden çözüm önerileri noktasında gerekli strateji ve politikaları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Çünkü Türkiye’nin en önemli hedefi; üretim. Özellikle her şehrimizde üretim, katma değerli üretim ne kadar artarsa, Türkiye ekonomisi de o kadar büyüyecek. Yepyeni bir yıla girerken, yepyeni hedeflerle, dünden çok daha umutlu bir şekilde giriyoruz. Çok daha umutluyuz. Çünkü 2019 yılı; gelişmekte olan bir ülkenin altından çok kolay kolay kalkamayacağı sinemalarla, saldırılarla, ataklardan ülkemizin başarıyla çıktığı, bağışıklık sistemini daha da güçlendirdiği, koordinasyonunu, kapasitesini daha da arttırdığı, birçok farklı alanlardaki kırılganlıkların tedavi ettiği, giderdiği bir yıl oldu bizim için. Umutluyuz tabi ki, çünkü ülkemizin potansiyelini biliyoruz. Ülkemiz omuz omuza kol kola verdiğinde hangi engellerin altından kalktığını çok iyi biliyoruz. Türkiye geziden bu yana, 2013 Mayıs-Haziran ayından bu yana altı yıldır çok yoğun bir mücadele verdi. 2019 yılıyla birlikte bu geçtiğimiz altı yıllık süreci artık geride bırakıyoruz. Tüm bu zorlukları yeni, daha güçlü kazanımlarla artık geride bırakıyoruz. Yaşadığımız süreçlerden dersler çıkararak, kazanımlarımızı koruyarak, çok daha fazla çalışıp; sanayicimizle, çiftçimizle, KOBİ’lerimizle, üreticilerimizle çok daha fazla dayanışma içerisinde büyük ve güçlü Türkiye idealini inşallah hep birlikte başaracağız” diye konuştu.
 “2020 YILI ÇOK DAHA İYİ OLACAK”
“2019 Türkiye için küçülme senaryolarının çokça gündeme getirildiği, kolay kolay altından kalkamayacak kriz yorumlarının yapıldığı ve 2018 Hazirandan sonra üç tane seçimin olduğu bir yıl oldu” diyen Bakan Albayrak konuşmasına şöyle devam etti; “Hamdolsun,  ülkemiz ortaya koyduğu bu mücadele ile bu tür yorumların hepsini boşa çıkardı. Başta uluslararası finans kuruluşları olmak üzere hemen hemen her kesimin Türkiye ile ilgili beklentileri son 3-4 aydır pozitif yönde güncellenerek değişmeye başladı. Önümüzde yeni bir yıl var. Nasıl ki o senaryolar güncellenip hepsi pozitife döndüyse, bu önümüzdeki yılda özellikle tarihin en büyük spekülatif saldırılarının artık geride kaldığı, ‘kontrol altına alınamaz’ denilen bir enflasyonun yıl sonu hedeflerinin de tutturularak geride bırakıldığı bir yıl olarak tarihe geçiyor. 2020 yılı çok daha iyi olacak. Katma değerli üretim, ihracata ve istihdama dayalı tüm modellerin güncellenmesiyle büyümenin çok daha iyi olacağı bir yıl bizleri bekliyor.”
2019’un son gününde finansa istikrar ve kalkınma komitesi toplantısını gerçekleştirdiklerini kaydeden Albayrak, “Hedeflerimizde geldiğimiz noktayı değerlendirdik. 2020 yılının öncelikli stratejilerini ve politikalarını konuştuk. Ben orada da tüm paydaşlarla toplantı süreci içerisinde paylaştım; 2020 yılı reel sektörümüz açısından çok önemli bir yıldır. 2020 yılı, geçtiğimiz 2019’un ikinci yarısına girerken açıkladığımız 'ivme’ yılı olacak. Biz ‘ivme’ özellikle koyduk; ileri, verimli ve milli endüstri dediğimiz ivme paketini 2019’da başlattığımız noktada 2020 yılı bu anlamda çok önemli olacak. Reel sektörün yolunu, gelişmelerini birebir il ziyaretlerinde olsun, sektör toplantılarında olsun çok yakından takip ediyoruz. Talepler kapsamında gidiyoruz yerinde yaptığımız tespitleri çok hızlı bir şekilde hayata geçirmek için çözümleri devreye alıyoruz. Yılın son öncü rakamları hedeflediğimiz tüm bu noktalarda inşallah yakalayacağımız hedeflerimiz, hatta daha da geçeceğimiz gösteriyor. Özellikle talepte, reel sektör noktasında baktığımızda etkili bir şekilde toparlanma devam ediyor” dedi.
Ekonomideki olumlu gelişmelerin istihdama da olumlu yönde yansıyacağını aktaran Bakan Albayrak; “Ekonomideki gerek canlanma gerekse almakta olduğumuz tedbirler istihdam üzerindeki artışın, işsizliği de kademeli olarak düşürmeye başladığını ve yeni ekonomi programında hedeflediğimiz asgari 3 puanlık iyileşmeye de yansıyacağını görüyoruz” ifadelerini kullandı.
MÜJDELER VERDİ
Reel sektörün her dönem gündeminde olan her sorunun çözümü için paydaştaki temsilcilerle bakanlık düzeyinde görüştüklerini bildiren Albayrak, “Çanakkale sanayi açısından önemli bir şehrimiz. Çok farklı alanlara hizmet götüren bir şehrimiz.  Ama bu noktada baktığımızda tarım sektörü Çanakkale’miz açısından da önemli. Üretici paydaşlarımız, kardeşlerimiz sadece reel sektör noktasında kaygıyla bakan ve burada konuşuyor olarak bakmasın. Çiftçilerimiz açısından da en az reel sektör noktasında olduğumuz gibi yanlarındayız ve destek veriyoruz. Özellikle tarımsal üretim noktasında çok önemli destekler verdik, vermeye devam ediyoruz. Gittiğimiz her yerde ekonomideki toparlanmanın sağladığı tüm iyileşmeleri vatandaşlarımızla paylaşıyoruz” diye konuştu.     
ESNAF KREDİLERİYLE TARIMSAL KREDİ FAİZLERİ YÜZDE 9'A DÜŞTÜ
Bakan Albayrak, “Bugün tarım ve turizm şehri Çanakkale’de güzel bir müjdeyi çiftçilerimiz ve esnaflarımızla paylaşmak istiyorum” diyerek şöyle devam etti; “Kamu bankalarımızda esnaf kredileriyle tarımsal kredi faizleri, artık yeni yıl itibariyle yıllık yüzde 12'den yüzde 9'a düştü. Bu şu demek; halihazırda tarımsal kredilerdeki yüzde 25 ila yüzde 100 oranındaki hazinemiz tarafından faiz sübvansiyonu uygulandığından dolayı bu oran ortalama yüzde 5'in de altına düşeceği, yüzde 6- 7'ler değil, artık yüzde 5, yüzde 4,5, yüzde 0'a kadar ineceği bir noktada ve özellikle tarımsal kredilerde yüzde 6'lık faizin de yüzde 0 ile 4,5 aralığına gerileyeceğini buradan müjdelemek istiyorum. Sübvansiyon oranlarını dikkate aldığımızda bu faiz düşüşü ile birlikte tarımsal üretimde maliyetleri de inşallah daha aşağıya çekecek adımı da atmış oluruz. 2018 yılında Ziraat Bankası aracılığıyla 47,3 milyar liralık hazine faiz sübvansiyonu olmak üzere çiftçimize 58,7 milyar liralık finansman sağlamıştık. Bu rakam 2019 sonu itibariyle 64,5 milyar Türk Lirasına ulaştı. Bu kredi tutarının 52,3 milyarlık kısmına faiz sübvansiyonu sağladı. Tüm bu desteklerin, faiz indirimlerinin çiftçimize üreticimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. Önümüzdeki süreçteki iyileşmelerle inşallah maliyetler, faizler düştükçe daha da iyi bir noktaya gelecek.”
MOBİLYADAKİ KDV YÜZDE 8'E DÜŞTÜ
Çanakkale'de tarım ve sanayi yanında önemli oranda da mobilyacılık sektörü olduğunu anımsatan Albayrak, “Mobilya sektörünün ciddi oranda bir mobilyada KDV'yi yüzde 18'e indirelim şeklinde bir talebi olmuştu. Bugün ben buradan mobilyacılık sektörü için de güzel bir haber olan mobilyadaki KDV'yi yüzden 18'den yüzde 8'e düşürdüğümüzün haberini paylaşmak istiyorum. Kayseri'de de söyledim; ihracatta da aynı oranda artış hedefi koymamız lazım. Hem iç piyasaya bu maliyetler yansıyacak, hem de inşallah ihracattı da bu manada üretim ve istihdamı da arttıracağımızın sözünü Kayseri’de vermişlerdi.  Çanakkale’den de bu sözü istiyorum. İnşallah bu güzel adımında mobilyacı sektörümüze hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
“2020 YILI GÜZEL HABERLERİ, PROJELERİ PAYLAŞTIĞIMIZ BİR YIL OLACAK”
Enflasyon oranlarının açıklanacağını ifade eden Albayrak, “İnşallah beklentilerin altında bir oranla ki yüzde 12’lik bir hedef koymuştuk yeni ekonomi programında. Geçtiğimiz yıl yüzde 15,9’du. Bu iyileşme daha pozitif yönde devam edince bunu 15,9’dan 12’ye güncellemiştik. İnşallah bu rakamla 2019’u kapatmış olacağız. Esas amacımız orta ve uzun vadede rekabet ortamını daha da iyileştirerek enflasyonu tek hanelere düşürmektir. Bu çerçeve enflasyon kademeli olarak 2020 hedefi 8,5, 2021 hedefi yüzde 6 ve program sonu hedefimiz olan 4,9 seviyesinde gerçekleşmesini hedefliyoruz. Yeni ekonomi programında da hedeflediğimiz üzere program dönemi sonunda inşallah artık düşük tek haneli rakamları görmeye başlayacağız. Ekonomide çok daha iyi bir 2020 yılını hep birlikte göreceğiz. Yüksek katma değerli üretim hedeflerimiz kapsamında belirlediğimiz, özellikle petrokimya alanında ayrıca madencilik ve yerli kaynağa dönük enerji üretimi alanında 2020 yılı güzel haberleri, projeleri paylaştığımız bir yıl olacak. Enerji Bakanlığımız döneminde temellerini attığımız, fidanlarını diktiğimiz ağaçlar ürün vermeye başladı. Nitekim kömürde yerli üretim rekoru, 100 milyon tonu geçtiğimiz tarihi bir yıl oldu. Geçtiğimiz gün altın açıklandı; 38,5 tonla Cumhuriyet tarihinin en yüksek üretimini yakaladığımız bir yıl oldu. İyileştirme, düzenlemeler, bürokrasinin aradan çıkarılması bir günde olmuyor bunlar. Önemli olan adımları tüm alanlarda sağlam ve güçlü atabilmek. Yerli kaynakların önceliklendirilmesi inşallah bu alanların tamamında çok daha iyi bir noktaya gelecek. Fiyat istikrarından uluslararası rekabete, adaletli paylaşımdan verimliliğe ve finansal piyasaların derinleştirilmesine pek çok alanda ülkemizi çok daha ileriye taşıyacak tüm adımları atacağız. Daha müreffeh bir toplum, daha güçlü ve ileri bir Türkiye noktasında adımlarımız atmaktan çekinmeyeceğiz” şeklinde konuştu.       
Bakan Albayrak, Çanakkale programı kapsamında esnaf ziyaretleri gerçekleştirerek, Ak Parti İl Başkanlığına ziyarette bulundu.

PAYLAŞ