AMACIMIZ, ÇANAKKALE’YE DAHA FAZA TURİSTİN GELMESİ

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği'nin (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer, TÜRSAB Çanakkale-Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik, Çanakkale’nin başarıyla tanıtıldığı EMITT Turizm Fuarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, EMITT Turizm Fuarında değerlendirmelerde bulundu. Troia 2018 yılının sonsuza kadar devam edeceğini söyleyen Başkan Gökhan, “EMITT Fuarı’nda Çanakkale’yi turizm açısından tanıtmaya çalıştık. Standımız var belediye olarak başka kurumların da var. Ticaret Odası, Borsa gibi… Kültür Müdürlüğünün de var, otelcilerimiz var. 2018 yılı Troya Yılı’ydı biliyorsunuz, ama bu yıl bitmedi ve hala devam ediyor. Sonsuza dek Troya Yılı olarak devam edecek. Müzemiz açıldı onun tanıtımı var. Dolayısıyla bu alanda 200 metrekare bir alanda, çeşitli kurumlarımızı ve Çanakkale’yi tanıtıyoruz. Amacımız, Çanakkale’ye daha faza turistin gelmesi. Bu sayı da giderek artıyor. Özellikle Troya Yılı, müzenin açılışı yabancı turist açısından da ilgiyi arttırdığını görüyoruz. İnşallah 2019 yılında Çanakkale’de ciddi bir turizm gelişmesi göreceğiz ve buradaki fuarlara katılmamız da bu amaçla. Biz de kentimizi tanıtıyoruz Çanakkale olarak, yöremizi tanıtıyoruz. Böylelikle el birliği ile turizm açısından Çanakkale’nin kalkınması için çaba gösteriyoruz” dedi.

 “ÇANAKKALE TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ TURİZM DEĞERLERİNDEN BİR TANESİ”

Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği'nin (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer, Çanakkale’nin Türkiye’nin en güçlü turizm değerlerinden bir tanesi olduğunu söyleyerek, “Başta Troya Müzesi olmak üzere Türkiye’nin en önemli seyahat noktalarından bir tanesi olacağına inandığımız Çanakkale’mize herkesi bekliyoruz’ dedi. 23.EMİTT Turizm Fuarı’nda açıklamalarda bulunan Armağan Aydeğer, “Dünyanın en önemli turizm fuarlarından bir tanesi olan EMITT’te  yine mutlu, huzurlu ve gururluyuz. Bu yıl Türkiye Turizmi 2018’den almış olduğu enerji ile 2019’a da güçlü umutlarla başladı. EMITT Türkiye’deki en büyük fuar olmanın yanı sıra dünyadaki de en büyük 4-5 fuardan bir tanesi. Bu çerçevede bu yıl gerek güneyden gerek kuzeye kadar birçok bölgemiz iyi bir sezon bekliyor. Bu çerçevede bizler de Çanakkale’mizin özellikle Troya Müzesi ile Tarihi Gelibolu Yarımadası’yla, yeni açılan kültür yürüyüş rotaları ile doğal güzellikleri ekoturizmi ile doğasıyla misafirleri Çanakkale’ye bekliyoruz. Çanakkale Türkiye’nin en güçlü turizm değerlerinden bir tanesi olarak bu yıl yine adından çok fazla söz ettirecek. Başta Troya Müzesi olmak üzere Türkiye’nin en önemli seyahat noktalarından bir tanesi olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

 “2019 YILINDAN OLDUKÇA UMUTLUYUZ!”

TÜRSAB Çanakkale-Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik, EMİTT turizm Fuarını ve bölgedeki turizm gelişmelerini değerlendirdi.  Çanakkale-Körfez Bölge Temsil Kurulu olarak, TÜRSAB olarak çok güzel çalışmaları olduğunu söyleyerek, 2018 Troya Yılının bu çalışmalardaki en önemli ivme gücü olduğunu söyledi. 2017 ve 2018 yıllarındaki daralmanın 2019 yılında sona ereceğini, özellikle dış pazarda çok iyi seviyeye gelineceğini düşündüklerini ifade eden Başkan Ahmet Çelik, “ Özellikle Çanakkale Bölgesi olarak yapılan altyapı çalışmaları ile Troya Müzesi, Midilli Adası feribot seferleri, daha sonra açılacak olan Çanakkale Köprüsü ve son iki yılda yüzün üzerinde dünyanın bir çok uluslararası Çanakkale Bölgesi ve Troya slogan olarak kullanıldı. Artık bunun yavaş yavaş dönüşünü memleketimize, bölgemize olan katkısını izlemeye başlayacağız. Bununla ilgili en güzel kanıtlardan bir tanesi 500 bini aşan Troya Antik Kenti’nin ziyaretçi sayısı. Bizim bundan sonra bölgemizi turizm aktörleri olarak daha fazla tanıtmaya, daha fazla anlatmaya özellikle yurtiçi ve yurtdışı fuarlara daha fazla katılmaya ve bölgemize daha fazla özellikle yabancı turisti çekmek için var gücümüzle çalışmamız gerekir. 2019 yılında iç pazarda biraz daralma bekliyoruz ama dış pazarda ciddi bir fark bekliyoruz. Geçen yıllara göre; var olan ön rezervasyonlarımız da zaten bunu ispatlıyor. Umarım geçtiğimiz yıllardaki kayıplarımızı amorti edebileceğimiz güzel bir yıl, güzel bir turizm yılı olur” dedi.

 TÜRSAB Çanakkale-Körfez Bölge Temsil Kurulu olarak, yaptıkları çalışmalardan bilgiler de veren Başkan Çelik, “  Balıkesir bölgesinde Küçükkuyu’da başlayacak olan, geçen sene başlamış olan Midilli feribot hattıyla Avrupalı vatandaşlarımızı, Midilli’ye gelen vatandaşlarımızı bölgeye çekmek için ciddi çalışmalarımız var. Hem Balıkesir hem Çanakkale acentelerimizde toplamda 130’a varan acentemizde bölgede ciddi emeklerimiz, ciddi çalışmalarımız var. Özellikle Kocaseyit Havalimanı Edremit’te bulunan ve Duesseldorf’a kadar olan uluslararası uçuşlarla özellikle Avrupa’da yaşayan yaşlı kesim dediğimiz termal turizme meraklı ve sağlık turizme meraklı olan kesimi bölgemize Kaz Dağların’a, Truva’ya, Asos’a ve Gelibolu Yarımadası’na çekmek ile ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. Özellikle Kaz Dağları Termal ve sağlık anlamında tüm dünyada, özellikle Türkiye’de fark yaratmış bir destinasyon. Bizde bölge TÜRSAB olarak çalışmalarımızı bu anlamda yoğunlaştıracağız gelecek süreçte ve Balıkesir bölgesine özellikle Kaz Dağları- Edremit bölgesine daha fazla Avrupa vatandaşını, daha fazla yurtdışı vatandaşını, turisti çekmeye çalışacağız. Önümüzdeki günlerde bu çalışmalarımızın meyvelerini görmeye başlayacağız. Geçmişte yaptığımız Troia 2018 çalışmamız çok güzel sonuçlar verdi. Troia Antik kentini 500.000’i geçen sayıda giriş oldu ve bu bölgeye TÜRSAB’ın ne kadar ağırlık verdiğini ve önem verdiğini gösterdi. Bu tip çalışmalarımız yine devam edecek ve Çanakkale-Balıkesir özellikle uluslararası turizmi uluslararası katılımcı konusunda entegrasyonunu tamamlamış olan destinasyon turizminin öne çıktığı bu süreçte tüm Türkiye ve diğer destinasyonlara göre ciddi fark yaratacak ve farkı da bölge olarak hep birlikte hissedeceğiz” diye konuştu.

 

PAYLAŞ