ALTERNATİF MEKAN 7/24 ENGELSİZ KİTAP KAHVE

İl Müftülüğünün hemen yanında hizmet veren, Gençlik ve Spor Bakanlığının Gençlik Projeleri Destek Programı GPDP ll 2018 kapsamında Ensar Vakfı Çanakkale Şubesi ile ortaklaşa yürütülen, 7/24 Engelsiz Kitap Kahve’nin proje süresi doluyor.

ENGELLİLERİN VE GENÇLERİN BULUŞMA NOKTASI OLDU
150 Bin TL’ye yakın bir bütçe ile yola çıkan ‘Kitap Kahve’ üç bin kitap ve çeşitli masa oyunları ile hem kent halkına hem de engelli çocuk ve gençlere hizmet verdi.  Üç aylık ek süre için yeniden başvuracaklarını ifade eden Ensar Vakfı Kadın Kolları Başkanı Dilek Şahin, projenin hikâyesini, gerçekleştirdikleri etkinlikleri ve gelecek etkinlikleri anlattı:
 “AİLELERİ DE BİRAZ DAHA NEFES ALDIRABİLECEK BİR PROJE HAYAL ETTİK”
“Geçtiğimiz sene Gençlik ve Spor Bakanlığı gençlik projeleri altında bir çağrıya çıktı. Biz de Ensar Vakfı olarak bu projeyi yazarak gönderdik. Projeyi ben yazdığım için sorumlusu da ben oldum.  Toplumun dezavantajlı grupları arasında yer alan engellileri düşünerek,  onlarla,  sosyal hayata uyum sağlamaları anlamında neler yapabiliriz diyerek yola çıktık. Aileleri de biraz daha nefes aldırabilecek bir proje hayal ettik.   Projemiz onaylandı ve harekete geçtik.”
“BAKANLIK BÜTÇEYİ ÇOK SIKI TAKİP EDİYOR, HER HARCAMAYI BELGELENDİREREK HAREKET EDİYORUZ”
 “Antalya’da toplantılara katılarak bütçeyi oluşturduk.   150 Bin TL bir bütçe oluşturmuştuk ama daha düşük bir bütçe onaylandı. Kafemize, dört çeşit oyun ve 3 bin adet kitap aldık.  Bilgisayar aldık, oturma grupları aldık.  Bakanlık bütçeyi çok sıkı takip ediyor, her harcamayı belgelendirerek hareket ediyoruz.”
“ETKİNLİKLERİMİZ DE ÇOCUKLARIN VE AİLELERİN İSTEKLERİNE GÖRE HAREKET EDİYORUZ”
“Özel çocuklarımız ile etkinlikler yaptık. Öncesinde dernek başkanlarına ziyaretler gerçekleştirdik.   Dardanos ve Troya Müzesi’ne kültür gezileri yaptık, piknik yaptık. Okuryazar buluşmaları kapsamında bir şiir dinletisi yaptık.  Öğretim Görevlisi Nazmi Şengezer Hoca geldi.  İpek kozası kursu açıldı.  Yakın dönemde İngilizce kursu açmayı planlıyoruz, engelli aileler ve halkımız için. Sinema etkinliği yaptık. Her ay düzenli olarak ‘anneler okuyor’  etkinliği gerçekleştiriyoruz, anneler kitap okuyor.   Müzik ve el sanatları kursları açacağız, seramik kursu planlıyoruz. Engelli çocuklar için özel olarak eğitmenler ile çalışıyoruz.  Etkinliklerimiz de çocukların ve ailelerin isteklerine göre hareket ediyoruz.” 
“AİLELER YAPTIĞIMIZ HER ETKİNLİĞE GELİYORLAR”
Tamamen halka açık, engelli çocukların sosyal hayata uyum sağlamaları açısından bu projeyi başlattık. Buraya gelen annelerin çocukları ile ne kadar ilgilendiğini, çocuklarının başarısından dolayı ne kadar çok mutlu olduklarını gördükçe biz de çok mutlu oluyoruz.  Aileler yaptığımız her etkinliğe geliyorlar, onların bu çabasını gördükçe, biz de elimizden başka ne gelir diye düşünüyoruz. İçimize daha çok çalışma istediği geliyor.” 
“AİLELER DE BURANIN KAPANMASINI İSTEMİYOR, ÇÜNKÜ BURASI ONLARA YENİ BİR SOLUK OLDU”
“Biz buraya sadece engelli kardeşlerimizi değil, herkesi bekliyoruz. Özellikle üniversite öğrencilerimizin de gelerek burada vakit geçirmelerini çok isteriz. Şimdi sınav dönemi başlıyor, gelip burada ders çalışabilirler. Biz proje bittikten sonra burayı kapatmak istemiyoruz, bunun yollarını arıyoruz.  Aileler de buranın kapanmasını istemiyor, çünkü burası onlara yeni bir soluk oldu. Projemiz Ekim sonu bitecek, üç ay daha uzatma yazısı yazacağız.  Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile görüşmeyi planlıyoruz. Ensar Vakfı, 2018 projelerinden 20’yi aşkın Engelsiz Kitap Kahve açtı. Aslında biz down kafe açmak istedik ama bunu projelendiremedik, o aşamada tıkandım ve çok da araştırma yapamadım.”
“HER TÜRDEN 3 BİN KİTABIMIZ VAR, BİZ BUNLARI ÖDÜNÇTE VERİYORUZ”
“Özenle seçilmiş, her türden 3 bin kitabımız var, biz bunları ödünçte veriyoruz.   Engelli çocuklarımız ile birlikte kitap okuyoruz. Dünya klasiklerinden, felsefe kitaplarına kadar çok geniş bir yelpazemiz var.  Biz buranın daha aktif olmasını istiyoruz. Haftaya okuma etkinliklerimiz ve Ayazma ile Mehmet Akif Ersoy Evi’ne kültür gezisi düzenleyeceğiz.”

 

PAYLAŞ