91 SANAYİ PARSELİNE ŞİMDİDEN 124 ÖN TALEP BAŞVURUSU

Çanakkale-İzmir karayolu üzerinde Ezine’ye 2 kilometre mesafede Çınarköy ve Balıklı Köyü hudutları dahilinde 1 milyon 360 metrekarelik alan üzerine kurulum çalışmaları devam eden Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi yatırımcılardan büyük ilgi görüyor. 91 adet sanayi parseli bulunan Ezine Gıda İhtisas için şu an itibariyle 124 adet ön talep başvurusu yapıldı.

Çanakkale Valiliği öncülüğünde, Çanakkale İl Özel İdaresi, Ezine Belediyesi ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'nın katılımıyla 2016 yılında kurulan, 26 Mart 2019 tarihinde Ankara’da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında Altyapı ihalesi yapılarak tamamlanma aşamasına hız verilen Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde çalışmalar hızla devam ediyor. 91 adet sanayi parseli bulunan, iç ve dış pazarlara, limanlara ve havalimanına yakınlık yönünden stratejik bir noktada bulunan Ezine Gıda İhtisas OSB, daha şimdiden büyük ilgi görüyor.
Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, alanda 2. etap yol kazı ve dolgu çalışmalarına başladıklarını söyledi. Çanakkale ve bölge için çok önemli olan proje hızla ilerlemeye devam ederken yatırımcıların ön talep başvurularının her geçen gün daha da arttığını bildiren Altınok, “91 adet sanayi parseliniz için şu an itibari ile 124 adet ön talep başvurusu bulunması OSB’mize olan yoğun ilginin en iyi göstergesidir” dedi.
“ARSA SATIŞINA BAŞLAYACAĞIZ”
Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, “136 hektarlık yerde yani 1360 dönümlük bir alanda bizim 730 bin metrekare imarlı sanayi parselimiz var. Bu da 91 adet parsel yapıyor. 3 bin ve 40 bin metrekare arasında fabrika alanlarımız, sanayi parsellerimiz var. Bunlar için ön talep başvurusunda bulunuyor firmalar. Şu an itibariyle 124 adet başvurumuz var. Güncellenmiş halidir, çünkü kümeleme çalışmalarına başlayacağız. Bunun için güncel taleplerin olması gerekiyor elimizde. Kümeleme çalışmalarımızdan sonra arsalarla ilgili fiyat komisyonu oluşturup metrekare birim fiyatı belirleyeceğiz. Bunların arsa tahsisine çıkacağız yani arsa satışına başlayacağız. O zamana kadar ciddi bir oranda başvuru olacaktır diye düşünüyoruz” dedi.
“YATIRIMCILARIN İŞTAHINI KABARTIYOR”
Altınok, “Bizim OSB’miz Türkiye’de en hızlı kurulan ve ilerleyen OSB olması vasfıyla ciddi anlamda öneme haiz. Bir an önce faaliyete geçecek olması yatırımcıların iştahını kabartıyor. Altyapı çalışmalarımızda ikinci etaba geçtik. Derenin yol tarafı birinci etap, karşı tarafı ikinci etap olarak adlandırıyoruz. O tarafa geçmiş bulunuyoruz. Yol, kazı, dolgu çalışmaları yapılacak, ilk etaba göre daha büyük bir alan. Tahminime göre 2020’nin ortaları gibi arsa tahsisine başlayacak duruma getireceğiz” şeklinde konuştu.
“Ön başvurular arsa tahsisi yapacağımız ana kadar devam edecektir” diyen Altınok, başvuru süreci ile ilgili olarak şunları söyledi:  “Biz bunlarla ilgili bütün başvurular tamamlandıktan sonra arsa tahsisine çıkış için kesin talepleri alacağız. Rakamlar netleştikten sonra, kümelemeler bitip, grupların nerede yer alacağı netleştikten sonra, metrekare birim fiyatları netleştikten sonra kesin talepleri alacağız. Kesin talepleri alana kadar ön başvurular devam edecek. Bunun da öncesinde kesin ilana şu tarihte çıkacağız diye yönetim kurulu kararımız ile birlikte ilanını yaparız. O tarihler arasına kadar kesin başvurular yapılana kadar da devam edecektir.”

PAYLAŞ