2018 TROYA YILINI YIL BİTTİ DİYE BIRAKMAYACAĞIZ

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Ocak ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Odamızın girişimleri ile ilan edilen 2018 Troya Yılı’nı, yıl bitti diye bırakmayacağız. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak, her zaman olduğu gibi İlimizi ve değerlerimizi tanıtmaya devam edeceğiz.” dedi.

Semizoğlu; “Bu bağlamda çalışmalarımız ilk meyvelerini verdi ve Troya Müzesi hızlandırılarak hizmete açıldı. Müze ve Ören yeri 531.530 ziyaretle tüm zamanların en yüksek ziyaretçi rekoruna ulaştı. Geçen Meclis’ten önce Troya Müzesi’ne Meclis Üyelerimiz ile ziyaret etmiştik. Sadece müze ziyareti 2 saati geçti. Yani Ören yeri ile birlikte bu gezi yaklaşık 4 saati bulur. Bununla birlikte 7 köyün rehabilitasyonu ve Sayın Valimizin talimatı ile açılan Karanlıkliman- Kumkale sahil yolu bu sayının artmasına destek olacaktır. Ayrıca yine Sayın Valimizin girişimleriyle iyileştirme çalışmaları devam eden Bayramiç Kazdağı Akçay yolunda bölge turizmine katkı sağlayacaktır. Dağ turizmi, doğa turizmi olabilir. Bütün bunlar yeter mi? Yetmez, aynı sinerji ve hizmet anlayışıyla devam etmemiz gerekiyor. Olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi Meclis Başkanımız bahsetti Çanakkale’mizi daha ulaşılabilir bir kent haline getirirsek ticaretimiz çabuk olumlu etkilenir. Ulaşılabilir bir kent tabi 2023 yılıydı, 2022 yılına alındı köprünün açılışı ama 2022 yılına kadarda İstanbul seferlerimizi istiyoruz. Geçen hafta Havalimanı Müdürümüz ziyaret etti, çok aktif bir insan. Bu lobicilikte biran önce en azından Mart ayından sonra lobicilik yapılması gerektiğini çünkü şuanda olursa düşük yolcu olacağı için Mart ayında planlanıyormuş hatlar. Marttan sonra onun lobi çalışmalarına devam edelim diyorum arkadaşlar hep birlikte.

 TROYA HAZİNELERİ –ASIRLIK HASRET” BELGESELİNİN ÇANAKKALE GALASINI ÇTSO’DA YAPILACAK

Troya Yılı ile ilgili 19 Ocak’tı bugün Bülent Turan Bey aradı Sayın Bakanımız Numan Kurtuluş Bey’de katılmak istiyor 20 Ocak’a alabilir miyiz? dedi. 20 Ocak’ta “Troya Hazineleri –Asırlık Hasret” Belgeselinin Çanakkale Galasını Odamız ev sahipliğinde gerçekleştireceğiz. Hepiniz davetlisiniz, davetiyelerimiz önümüzdeki hafta dağıtılmaya başlanacak. Bu ev sahipliği Çanakkale için, Çanakkale’nin tanıtımı için, Odamız için önemli. 

“EZİNE GIDA OSB BÖLGEMİZDE YENİ BAŞARI HİKÂYELERİ YAZMAK İÇİN HEPİMİZ İÇİN YENİ BİR SAYFA”

Yine proje sahibi olarak çalışmalarını başlattığımız Ezine Gıda İhtisas OSB’ye gerçek anlamda yatırımcılar gelmesi için çalışıyoruz ve tanıtımına daha önem vereceğiz. Proje ihalesi bitti, bundan sonraki aşama alt yapı ihalesi.  Geçen hafta Ankara seyahatimizde ziyaret ettiğimiz AK Parti Grup Başkanvekili Sayın Bülent Turan beyden Ezine Gıda İhtisas OSB altyapı ihalesinin Şubat sonuna kalmadan yapılacağının müjdesini aldık. Alt yapı ihalesi yapıldıktan sonrada arsa ortalama maliyetlerinin ortaya çıkacağı, ortaya çıktıktan sonrada artık inşallah satışa geçeceğiz. Çanakkale için gerçekten çok önemli bir proje. Bugün Ezine Gıda İhtisas OSB Müdürü Çağrı bey ziyarete geldiler. Şuan da talep neredeyse dolmuş. Tabi bunlar ön talep, Çanakkale’nin ekonomisi için gerçekten doksan tane daha irili ufaklı kuruluş. Gerçekten faydalı olacağına inanıyorum. 

16-20 Şubat 2019 tarihlerinde UR-GE Projesi kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan ve Bakanlık tarafından bütçesi onaylanan Dubai İş Gezisi ile ilgili Aralık ayında bir ön görüşme gerçekleştirildi. Dubai Başkonsolosluğunda Ticaret Ataşemiz ile ikili görüşmelerini organize ettiler ve programın aksamadan ilerlemesi için bilgi alışverişinde bulundular.  Bir grup 16-20 Şubat arasında Dubai ziyaretimiz olacak.

TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu ile İl Genç Girişimciler Kurulu seçimlerinin 27 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirileceğini bildirdi. Adaylık başvurusu için üyelerimize duyurusunu yaptık. En son 25.12.2014 tarihinde yapılmış olan Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu Seçimlerini 27.02.2019 tarihinde gerçekleştireceğiz. Bizden sonraki nesli, bayanların iş aleminde daha aktif olmaları için bir yol bu. Onun için tanıdığımız kişileri teşvik etmeli ve gerçekten Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’na ve Çanakkale’ye yakışır Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Kurulu’nu oluşturmamız gerekiyor ve bu bağlamda hepimize görev düşüyor arkadaşlar. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. 

20 Aralık tarihinde Başkan Yardımcımız Fahrettin Bey ile birlikte TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret ettik. Sağolsun Rifat Başkan bizi çok iyi karşıladı. Yaklaşık bir buçuk saat Çanakkale ile ilgili sohbet imkanı bulduk. İlimiz sorunlarını ve çözüm önerilerimizi kendilerine sunduk. Rifat bey hepinize selamlarını iletmemi istedi, üzerimde kalmasın.

 “BANKALARIN KAÇ PERSONELİ TÜKETİCİ KREDİSİ KAÇ PERSONELİ ÜRETİCİ KREDİSİ VERMEK İÇİN ÇALIŞIYOR?”

Yaklaşık Ağustos ayından itibaren her konuşmamda değindiğim bankacılara yine değinmeden edemeyeceğim. Yine Tekirdağ Oda Başkanımız Cengiz beyin ev sahipliğinde 24 Aralık tarihinde Tekirdağ’da banka üst düzey yöneticileri ve civar Oda ve Borsa üyelerinin katıldığı toplantıya katıldık biz de. Burada çok enteresan bir, iki iş adamımız yani dört beş tane Genel Müdür, iki üç tanede Genel Müdür Yardımcısı vardı. Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank Genel Müdür seviyesi ile katıldılar. Bir iki tane iş adamı arkadaşımız Çanakkaleli değil kalkıp bankalara teşekkür ettiler çok enteresan. Yani bir sıfırdan büyük olumlu bir görüşme oldu. En azından Çanakkale için şunları dile getirme fırsatı buldum, bankalara genel eleştirim şu oldu, bankaların Genel Müdürlerine, Genel Müdür Yardımcılarına; başında bulunduğunuz bankaların, istihdam ettiğiniz personelin kaç tanesi üretim için para vermeye veya fonlamaya çalışıyor, kaç tanesi tüketim için fonlamaya çalışıyor? Bunun revize edilmesi gerektiğini, içinde bulunduğumuz bu sıkıntı veya bu kaosun sebebini üretmeden tüketmek olduğunu, Çanakkale de gerçekten üreten insanların da olduğunu, üretmek isteyen insanların da olduğunu, Çanakkale’ye daha farklı gözle bakmaları gerektiğini ifade etme fırsatı buldum. Sorunu olan arkadaşlarımızın Genel Müdürlerle, Genel Müdür Yardımcılarıyla görüşme imkanlarını sağladık ve birçoğu da çözülmüş. Oradan döndükten sonra Şube Yöneticileri çağırıp çözmüş. Tabi bunların daha yaygın olması gerekiyor ama dediğim gibi bir sıfırdan büyük. 

ESKI OFİSİMİZİ DE BELKİ ÇANAKKALE’DE BİRLİK BERABERLİĞE ÖRNEK OLUR DİYE ORGANIZE SANAYI BÖLGESI MÜDÜRLÜĞÜ’NE TAHSİS ETTİK.

Eski ofisimizi de belki Çanakkale’de birlik beraberliğe örnek olur diye Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’ne tahsis ettik. Artık onlar da yeni bir bina yapmayacaklar, bu tasarladıkları parayla da Organize Sanayi’nin altyapısını veya üyelerine hizmeti düşünecekler. Birlik beraberlik zaten kalite getirir. Geçmiş yıllardaki projelerimizden birtanesi de ticaret sitesiydi. Çanakkale’deki otopark sorununa çözüm olacağı, Çanakkale’nin gerçekten kiralık depo veya iş yeri sorununa çözüm olacağına inandığımız ticaret sitesi. Biz ticaret sitesi diyoruz Küçük Sanayi Sitesi olabilir. Küçük Sanayi Sitesi, biz ve Organize Sanayi Bölgesi bu konuyla ilgili geçen hafta toplam prensiple anlaştık. En azından benim söylediğim şuydu; kimin yaptığı önemli değil. Neticede bunu bizim üyelerimizde kullanacak, Küçük Sanayi üyesi de, OSB üyesi de kullanacak ama birlikte olalım, bürokratın veya seçilmişlerin önüne birlikte çıkalım biran evvel düşük vasıflı mera arazisi yaklaşık altı yüz seksen dönümlük mera arazisini alalım ve Çanakkale tacirini, tüccarını bu siteyle kavuşturalım, onunda fitilini ateşledik. 2019 yılının da bereketi ile yaşanmasını, hepimize hayırlı kazançlar getirmesini, Ülkemizde ve tüm Dünyada insanlık hakim olmasını diliyorum.”  dedi.

PAYLAŞ